Зарубіжна література 6 клас

З міфів індіанців Північної Америки - МІФИ РІЗНИХ НАРОДІВ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ - СТЕЖКАМИ МІФІВ

У далекому минулому оседжі мешкали на небі. Вони захотіли знати, звідки вони родом, і пішли до Сонця. Сонце сказало їм, що вони його діти. Оседжі пішли далі і прийшли до Місяця.

Місяць розповів їм, що він їх народив, а батьком їхнім було Сонне. Місяць звелів оседжам залишити небо, спуститися на землю і жити там. Вони прийшли на землю і побачили, що вона вкрита водою. Оседжі вже не могли повернутися на небо і почали плакати, але ніхто їм не відповів. Вони літали в повітрі і шукали духа, який би допоміг їм, але нікого не знайшли. Разом з людьми були тварини, і найкращим та найгіднішим був лось. Він утішав людей, і вони попросили їм допомогти. Лось стрибнув у воду і поплив. Потім він почав кликати вітри, і вони злетілися з усіх боків і дули доти, поки вся вода не піднялась угору, перетворившись на туман.

Спочатку з’‎явилися гори, і люди оселилися на них, але там нічого не росло і їм нічого було їсти. Потім вода спустилася ще нижче, і з’‎явилася земля. Коли це сталося, лось почав радісно качатися по землі, залишаючи на ній свою вовну. З неї виросли боби, кукурудза, картопля та дика ріпа, а потім — усі трави й дерева.

Переказ Ганни Єрмановської

Марсель Лаверде. Жінка, яка впала з неба...

Прагнемо бути творчими читачами

1. Якою дивовижною здатністю володіли первісні люди, за уявленнями давніх індіанців?

2. Який висновок про ставлення індіанців до тварин можна зробити з тексту міфу?

3. Зверніть увагу на останнє речення. Поміркуйте, чому у міфі згадуються саме ці рослини.

Цікаво знати

Міфічні історії про походження світу знаходимо і в Біблії — стародавній пам’‎ятці культури. Слово Біблія в перекладі з грецької мови означає книжки (звідси й бібліотека — місце для збереження книжок). Біблія — це зібрання багатьох книг, які протягом тисячі років у різних місцях писали різні люди. Книга книг (так ще називають Біблію) складається з двох частин — Старого Заповіту та Нового Заповіту. Перша частина (Старий Заповіт) містить оповіді про створення неба, землі, перших людей і тварин.