Зарубіжна література 6 клас

БАЙКА - ЗУСТРІЧ З БАЙКОЮ

БАЙКА

Наша наступна подорож — у гості до байки. Так само як і міфи, цей вид словесного мистецтва виник дуже давно. Люди спостерігали за поведінкою один одного, прагнули осмислити її, зробити висновки. Вони розмірковували над тим, що шлях до прекрасних людських стосунків пролягає крізь очищення від лінощів, обману, заздрощів. Одним із засобів захисту істини, добра й краси стала байка — короткий, переважно віршований алегоричний твір повчального змісту. Іі творців називають байкарями.

Складається байка з двох частин — оповідної, у якій викладено цікаві події, і висновку-повчання, котрий називають мораллю. Мораль може бути розміщена як на початку, так і наприкінці твору. Наприклад, у знайомій вам байці Леоніда Глібова «Чиж та голуб» мораль завершує байку і звучить так:

Ото на себе не надійся,

Чужому лихові Не смійся!

Яскрава ознака байки — наявність алегорії (або інакомовлення — від грецьких слів інший і говорю). Обравши дійовими особами своїх творів тварин, рослини або предмети, байкарі часто говорять про інше — про вади людського характеру, недосконалість суспільства. Не випадково персонажі байок розмовляють і міркують, як люди. Отже, алегорія — це спосіб художнього зображення одного явища, предмета чи істоти через інше.

Існує припущення, що перші байки виникли в середовищі рабів, які за допомогою алегорії приховували свої думки. Ось як про це писав давньоримський байкар Федр, який сам народився в рабстві:

Раби, що не могли ніяк наважитись

Відверто говорити те, що думають,

Приховували власні почуття в байках.

Висміюючи в них своїх гнобителів.

Переклад Володимира Литвинова

Засновником байкарського мистецтва вважають легендарного елліна1 Езопа, який жив приблизно в VI ст. до нашої ери. Саме завдяки йому байки пішли мандрувати світом. Серед славетних продовжувачів традицій давньогрецького байкаря — француз Жан де Лафонтен, росіянин Іван Крилов, українці Григорій Сковорода, Павло Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Леонід Глібов, Микита Годованець та інші.

1. Уважно прочитайте запис визначення байки: «Байка — ..., переважно віршований, ... твір повчального змісту». Які слова тут пропущено? Чому вони є важливими для пояснення сутності байки?

2. Байки яких авторів ви вже читали? Пригадайте їх назви.

3. Поясніть, що таке алегорія.

4. Зверніть увагу на епіграф до розділу. Як ви думаєте, чи можуть давні байки стати у пригоді сучасній людині?