Зарубіжна література 6 клас - Надія Півнюк - Освіта 2006

ЕЗОП - БАЙКА У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Байки мають назву езопівських і тому, що Езоп багато складав їх, і тому, що вони в нього кращі і більше сприяють мудрості. Через те його і зарахували до мудреців, а байки його мали таке поширення, що того, хто їх не читав, вважали за невігласа. Проти таких невігласів... спрямоване прислів’‎я: «Ти навіть і Езопа не читав».

Феофан Прокопович

Легендарний давньогрецький поет, засновник жанру байки — Езоп, за переказами, жив у VI ст. до нової доби. Вперше згадує поета історик Геродот. Він повідомляє, що Езоп був рабом Ксанфа на острові Самое, писав і виголошував байки і промови, загинув у місті Дельфи. Згодом про Езопа склали багато легенд.

Через декілька століть невідомий упорядник зібрав історії про легендарного байкаря і записав їх як «Повість про Ксанфа-філософа і Езопа, його раба...». У ній автор розповів, що легендарний Езоп був вихідцем із Фрігії — країни в Малій Азії. Він був не лише рабом — доля наділила його й потворною зовнішністю: мав непривабливе обличчя, непропорційні частини тіла, короткі руки і горб на спині. До того ж, кульгав та був німим.

Легенда розповідає, що одного дня Езоп копав землю в полі й раптом побачив самотню жінку у вбранні жриці, яка підійшла до нього і сказала: «Добра людино, коли в тобі є співчуття до смертних — покажи мені дорогу до міста, бо я заблукала». Езоп нагодував жінку хлібом і маслинами, напоїв джерельною водою, потім вивів на дорогу і показав, куди йти.

Жриця швидко дісталася дому і розповіла своїй володарці, богині плодючості, материнства, здоров’‎я й мореплавства, Ісіді про цю пригоду. Ісіда вирішила нагородити раба за його благодіяння й подарувала Езопові голос. Її дев’‎ять муз, красномовних дочок Зевса, покровительок поезії, мистецтва й науки надихнули Езопа на складання цікавих промов, наділили мистецьким даром. Так він позбувся німоти і став один із наймудріших людей Греції.

Волею долі Езоп стає рабом філософа й учителя Ксанфа, який значно поступався мудрістю Езопові. Якось Ксанф запросив до себе гостей і наказав Езопові приготувати обід: першого дня найгірший, а другого — найкращий.


Дієго Веласкес. Езоп

Езоп — давньогрецький байкар VI ст. до н. д.

Першого дня раб підносив лише язики. Езоп так пояснював свій вибір: «Тільки через те, що є язик, ми засмучуємо одне одного, сваримося, обманюємо, хитруємо. Язик робить людей ворогами, руйнує міста, цілі держави. То що ж може бути гіршим від язика?».

Другого дня Езоп знову подавав язики. Господар і гості були надзвичайно здивовані. Але раб пояснив: «За допомогою язика ми спілкуємося одне з одним, вирішуємо різні питання, просимо, вітаємося, миримося, даємо, отримуємо, виконуємо прохання, надихаємо один одного. За допомогою язика будуються міста, розвивається культура. То що ж може бути кращим, ніж язик?».

Дотепний і розумний Езоп почав дратувати свого господаря. Одного разу розлючений Ксанф наказав зв’‎язати раба і тримати його під вартою.

Того дня в місті були вибори, весь народ зібрався в театрі. Раптом налетів орел, схопив державну печатку і шугонув із нею в небо. Приголомшені греки звернулися до Ксанфа з проханням розтлумачити знамення. Довелося філософові йти з поклоном до Езопа. Раб допоміг господареві, тож Ксанф із вдячності відпустив розумного раба на волю.

Багато років жив Езоп на Самосі вільною й шанованою людиною, а потім вирішив побачити світ і вирушив у мандри грецькими містами. Усюди він проводив бесіди в училищах і, нарешті, потрапив у Дельфи. У своїх промовах Езоп звинувачував дельфійських жреців у тому, що вони не сіють і не жнуть, а живуть із пожертв. Невдоволені священнослужителі вирішили жорстоко помститися Езопові: вони заховали в його речах золоту чашу з храму, а потім звинуватили у крадіжці й засудили до страти, поставивши на скелі над прірвою.

Езоп звернувся до дельфійців із проханням дозволити прочитати хоча б одну байку. І коли завершив оповідь, сам кинувся зі скелі в море.

Так обірвалося життя всесвітньо відомого байкаря Езопа. Він залишив нащадкам безцінний скарб — свої чудові байки - і надихнув численних шанувальників його таланту на створення легенд про життя уславленого грека.

Богиня Ісіда. Мармуровий рельєф IV ст. до н. д.


Ілюстрація до видання байок Езопа


Через кілька століть давньогрецький поет-байкар Бабрій захоплено скаже про Езопа так: «Він — раб, але мудріший за вільних; він некрасивий, але вищий за красенів».

Перші збірки Езопових байок було видано для потреб освіти. Саме на його байках, перекладених латиною, вчилися у школах середньовічної Європи. До наших часів збереглося близько трьохсот байок Езопа.

Байкарі всіх часів зверталися до Езопових байок як до джерела мудрості. Грек Бабрій, римлянин Федр також писали байки на Езопові сюжети. Зі 135 байок Федра 47 складено за Езопом. У XVII столітті за сюжетами Езопа 109 байок написав французький поет Жан де Лафонтен, користувалися ними і німецький філософ- просвітитель Лессінг, і російський байкар Іван Крилов. В Україні за зразками давніх Езопових байок складали свої твори Григорій Сковорода, Леонід Глібов та інші.

Чи добре ви запам ятали?

Імена: Єзоп, Геродот, Ксанф, Бабрій, Федр, Жан де Лафонтен, Лессінг, Іван Крилов, Григоріи Сковорода, Леонід Глібов.

Географічні назви: острів Самое, Дельфи, Фрігія, Мала Азія, Європа.

Назва твору: «Повість про Ксанфа-філософа і Езопа, його раба...».

Запитання й завдання

1. Хто такий Езоп? Опишіть його зовнішність за картиною іспанського живописця першої половини XVII століття Дієго Веласкеса.

2. Які відомості про життя байкаря дійшли до нас? Яка книга об’‎єднала легенди про Езопа?

3. Розкажіть, як жилося Езопові у філософа Ксанфа. Чому Ксанф звільнив його з рабства?

4. Як закінчилося життя легендарного байкаря?

5. З якою метою були створені перші збірки Езопових байок? Скільки творів байкаря збереглося до наших днів?

1. Знайдіть у статті висловлювання про Езопа, яке належить до давньогрецькому поету-байкарю Бабрію. Як ви його розумієте?

2. У чому полягає значення творчості Езопа для розвитку світової літератури?

3. Поміркуйте, чому байкарі різних епох і народів зверталися до Езопових творів. Хто з письменників використовував сюжети байок Езопа?

1. Пригадайте легенду про те, як Езопові вдалося позбутися німоти. Перекажіть її від імені жриці. За що нагородила Езопа богиня Ісіда?

2. Використовуючи матеріали статті, напишіть твір-мініатюру на тему «Сторінка з життя Езопа».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.