Зарубіжна література 6 клас - Надія Півнюк - Освіта 2006

РЕЙ ДУГЛАС БРЕДБЕРІ - ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ

Рей Дуглас Бредбері — американський письменник

нар. 1920 (Вокіген, шт. Іллінойс)

Я повинен примусити вас повірити у любов, у життя...

Рей Дуглас Бредбері

Рей Бредбері вважає себе найщасливішим з усіх письменників. Звичайно, він щасливий, тому що все життя займається улюбленою справою — пише книги. Одного разу його запитали: «Що означає для вас писати?» Він відповів: «Найпрекрасніше у світі заняття! Неперевершене, чудове, чарівне заняття! Для мене це завжди було радістю...»

Щасливий Рей Бредбері ще й тому, що у нього є свої читачі в усіх країнах світу. Сьогодні він — найвідоміший американський письменник-фантаст.

Рей Бредбері рано знайшов своє покликання. Вже з дитинства він знав, чим буде займатися. Книги не лише вказали Бредбері шлях у житті — вони були його життям, його родиною. Найбільше він захоплювався науково-фантастичною літературою. «Жуль Верн — мій батько, Герберт Уеллс — мудрий дядечко. Едгар Аллан По для мене двоюрідний брат... Моєю матір’‎ю, очевидно, була Мері Шеллі... Ну ким я ще міг стати, як не письменником-фантастом — у такій ось сімейці!» — зазначав письменник.

Читати Рей Бредбері любив завжди, тому й професію після школи обрав відповідну — продавець газет. Коштів для навчання в університеті він не мав, тому здобував освіту самотужки. Після роботи йшов до Публічної бібліотеки, читав твори улюблених письменників: Бернарда Шоу, Чарлза Діккенса та інших. У двадцять років він вже знав американську, французьку, італійську, англійську історію та літературу.

Пригадуючи ці роки, п’‎ятдесятилітній Бредбері напише статтю «Як замість коледжу я закінчив бібліотеку», в якій скаже: «Справедливо буде вважати мене випускником бібліотеки».

З п’‎ятнадцятирічного віку Рей Бредбері надсилав сотні оповідань у великі журнали. Але їх повертали назад, пояснюючи це тим, що оповідання надто страшні, сповнені жахів. Більшість ранніх оповідань письменник спалив, але й залишилось їх чимало. Напередодні свого сімдесятиріччя він підрахував, що написав 25 книг, 300 оповідань, 30 п’‎єс, підготував 60 телесеріалів.

Науково-фантастична література — художні твори, у яких автори під впливом науково-технічного прогресу намагаються в образній формі прогнозувати майбутнє, показувати прийдешню долю людства.

Світову славу принесли авторові збірки новел «Марсіанські хроніки», «Золоті яблука сонця», роман «451 за Фаренгейтом». Його новелами «Усмішка», «Усе літо в один день», «Калейдоскоп», «Р — означає ракета», «Канікули» зачитуються люди усієї планети. Все це фантастика. Як вона народжується? З яких джерел? Коли про це запитали Рея Бредбері, він почав говорити, здавалося б, зовсім про інше: «Я цікавлюся всілякими галузями знань... Деякі галузі я знаю найкраще: психіатрію, філософію, поезію, літературу... З дитинства люблю детективи. Цікавлюсь мистецтвом Ренесансу, грецькою і латинською цивілізаціями... Думки, які я взяв із різних дисциплін, накопичуються і спалахують у мозку. За одну секунду із слона народжується муха або навпаки».

Слова письменника здаються трохи несподіваними, хоча и зовсім простими. Виявляється, фантастика народжується із звичайних книг. Відповідаючи на запитання, чи була для нього наукова фантастика одним із способів відійти від дійсності, Бредбері сказав: «Ні, хіба що підійти до дійсності ближче!»

Тема космосу притягувала його до себе, ніби магнітом. Якось Бредбері випала нагода поїхати на мис Канаверал, звідки американці запускають свої космічні кораблі. «Я піднявся,— згадував письменник,— на самісіньку верхівку пускової установки, все оглянув. І до кінця дня плакав від радості. Адже я був там, у світі, який вважаю своїм...»

Тому він і розуміє так добре всіх мрійників, вірить у те, що люди освоять Місяць, Марс, полетять у різні куточки Всесвіту...

Закоханий у космос, Рей Бредбері, однак, понад усе цінує те, що має на Землі. Найвищою цінністю митець вважає сім’‎ю. На урочистостях до дня закінчення школи, на яких він є частим гостем, письменник завжди говорить молоді: « Тут присутній той, хто дуже вас любить, але він не може зізнатися вам у цьому. Це ваш батько. Біжіть же, поцілуйте його і скажіть, як міцно ви його любите».

У своїх фантастичних творах, відправляючи героїв у далеке минуле або в таке ж далеке майбутнє, Бредбері завжди говорить про людину і її почуття. А себе він вважає автором «оповідань з мораллю». «Усі ми схожі на капітана Немо: йому не подобалося, як влаштований світ. Але замість того щоб руйнувати, він створює такий світ, який потрібен йому... Я такий же, якими були Жуль Верн і Герберт Уеллс»,— говорить письменник.

У Рея Бредбері є заповітна мрія: «Якщо коли-небудь після моєї смерті мою могилу відвідає хлопчик і скаже: «Тут лежить оповідач пригод»,— я буду щасливий».

Новела — невеликий за обсягом прозовий твір переважно про одну незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.

Головні ознаки новели:

— невеликий за обсягом прозовий твір;

— зображено одну незвичайну життєву подію;

— напружений сюжет;

— невелика кількість персонажів;

— несподівана розв’‎язка;

— використання художніх деталей.

Чи добре ви запям'атяли?

Поняття: науково-фантастична література, новела.

Імена: Рей Дуглас Бредбері, Герберт Уеллс, Жуль Верн, Едгар Аллан По, Мері Шеллі, Бернард Шоу, Чарлз Діккенс.

Географічні назви: Іллінойс, Вокіген, мис Канаверал.

Назви творів: «451° за Фаренгейтом», «Усмішка», «Усе літо в один день», «Калейдоскоп», «Р — означає ракета», «Канікули».

Назви збірок: «Марсіанські хроніки», «Золоті яблука сонця».

Запитання й завдання

1. Літературу якої країни презентує творчість Рея Дугласа Бредбері?

2. Де отримав освіту майбутній письменник? Які науки вивчав? Які книги любив читати? Яку професію обрав?

3. З яких джерел народилася фантастика Бредбері? Яке вона має відношення до життя?

4. Скільки творів написав Рей Бредбері? Які з них ви читали?

5. Що письменник понад усе цінує в житті?

1. Що Рей Бредбері мав на увазі, коли говорив: «Я такий же, якими були Жуль Верн і Герберт Уеллс»!

2. Чи вважає себе митець щасливою людиною? Обґрунтуйте свою думку.

3. Як ви розумієте слова Бредбері, що є епіграфом до статті?

Складіть усну розповідь на тему «Чому Рей Бредбері обирає фантастику». Використайте в ній висловлювання письменника, подані в статті.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.