Зарубіжна література 6 клас - Надія Півнюк - Освіта 2006

ЧОМУ ВОРОНА КАРКНУЛА? - НОВІ ПРИГОДИ В КРАЇНІ ЛІТЕРАТУРНИХ ГЕРОЇВ - ЦІКАВА НАУКА ПРО ЛІТЕРАТУРУ

Пам’‎ятаєте хлопчика Гену та професора Архипа Архиповича, які подорожували Країною Літературних Героїв? Разом із ними ви, тоді ще п’‎ятикласники, побували на суді над Томом Сойєром, стали свідками сварки у благородній родині тропів.

Сьогодні подорож продовжується. Отже, вирушаймо...


ЧОМУ ВОРОНА КАРКНУЛА?


І знову Гена прийшов до Архипа Архиповича, і знову застав його за читанням книги, присвяченої байкам XVIII—XIX століть.

Гена. Як? Ви захоплюєтеся ось цим? Я й сам байки вчив напам’‎ять,— як домашнє завдання, звичайно,— але щоб їх ще й вдома, для себе читати?.. Ні, ви не подумайте, я нічого поганого сказати не хочу! Байки, загалом, гарна річ. Крилов, наприклад. Він так писав, що його і вчити легко. Раз прочитаєш — на все життя запам’‎ятаєш. У кого, звичайно, пам’‎ять добра. Історію про ворону і лисицю він смішно придумав, чи не так?

Професор. Зачекай, як ти сказав? Придумав?

Гена. Так. А що? Чому ви так дивно запитуєте? Хіба це не з Крилова?.. Е, ні, Архипе Архиповичу, не плутайте: кого-кого, а Крилова я добре пам’‎ятаю!

Професор. Вперше байку про Лисицю і Ворону, точніше, Ворона (крука) — адже це різні птахи — склав легендарний байкар Езоп. Мало не три тисячі років тому. Значно пізніше на цю тему писав відомий француз Лафонтен.

Гена. Тепер я зрозумів. Отже, Крилов про Ворону і Лисицю не сам вигадав. Але ж хіба так можна, Архипе Архиповичу: одне в одного списувати? І для чого, головне?

Професор. Ні, любий. Вони — або, точніше, кращі з них — не тільки не списували і не повторювались, а навпаки, говорили кожен своє. По-своєму. І навіть сперечалися один з одним!

Гена. Тепер я зрозумів: те, що байкарі увесь час повторюються... тобто, я хочу сказати, беруть один і той же сюжет, не тільки їм не заважає висловлювати своє, а, навпаки, навіть допомагає.

Професор. Так! І чим же, на твою думку?

Гена. Як чим? Хіба ви не помітили? Адже і в житті так буває. Прийдеш на яке-небудь знайоме місце — і відразу помітиш: а цього тут раніше не було. А це зникло кудись. Чому помічаєш? Бо місце знайоме!

Професор (з мимовільною повагою). Глянь, і це зрозумів! Молодець! Тільки ніколи не говори, що тобі абсолютно все зрозуміло. Так не буває, а тут взагалі справа дещо складніша.

Гена. Як це? Що ви хочете сказати?

Професор. Сказати?.. Я краще у тебе запитаю. Як ти гадаєш: що відбувається в криловській байці про Ворону і Лисицю? Або ще простіше: чому Ворона раптом каркнула? Що змусило її зробити цей безглуздий вчинок? Які, так би мовити, почуття?

Гена. Архипе Архиповичу, це вже й насправді дуже просто.

Професор. Ти гадаєш? А мені здається... Добре. Якщо ти у нас для такого легенького запитання дуже розумний, я переадресую його нашим юним читачам. Можливо, вони й дадуть правильну відповідь!..На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.