Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Творення світу - ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

Як і в багатьох міфах інших народів, створення світу в індійській міфології пов’‎язане з верховним божеством — Брахмою, а його походження обумовлено чарівним предметом — першопочатком усього — Золотим Яйцем (за іншою версією, Лотосом).

Чотириликий Брахма. Скульптура. X ст. (Камбоджа)


Спочатку не було нічого: ні сонця, ні місяця, ні зірок. З темряви хаосу першою виникла вода, з неї — вогонь. Од великої сили тепла, що дав той вогонь, зародилося Золоте Яйце, яке плавало у водах безмежного океану, доки в ньому не виник Брахма. Він розбив те яйце, і воно розкололося на дві половини: верхня стала Небом, нижня — Землею, а між ними Брахма розмістив повітряний простір. І утвердив він землю серед вод. Так було створено світ.

Спочатку в Брахми з’‎явилося шестеро синів. Він породив їх силою своєї думки. А от сьомий син Дакша народився з великого пальця на правій нозі Брахми. З пальця на лівій нозі Брахми народилася донька Віріні. Дакша та Віріні побралися й мали багато дітей. їхня найстарша донька, Діті, стала матір'ю грізних демонів. Друга донька, Дану, породила могутніх велетнів. Третя, Адіті, народила дванадцятеро світлих синів — великих богів. Серед них наймогутнішими були бог океану Варуна, бог грози та грому Індра, бог сонця Вівасват. Та найславетнішим серед них став наймолодший син Адіті — Вішну, один із володарів світу. З давніх-давен Діті й Дану (їх називають асурами) були ворогами богів, синів Адіті. А боротьба між асурами та богами за владу над Усесвітом тривала багато століть, і не було їй кінця...

(За переказом Ольги Бондарук)

Робота з текстом

1. Поділіть текст на частини, назвіть кожну з них.

2. Як у міфі пояснюється виникнення Брахми та його дітей?

3. У яких міфологічних образах розкрито одвічну боротьбу добра і зла?

1. Назвіть казки та міфи народів світу, де з’‎являється образ яйця. Що втілює цей образ в українській культурі?

2. Порівняйте індійську версію виникнення світу з відомими вам версіями інших народів (наприклад, у грецьких міфах).

У міфі йдеться про смерть чоловіка, якого звали Яма. Він був сином Вівасвата й уважався першим смертним чоловіком на землі, а після смерті став володарем царства смертних, богом смерті. У формі міфу давні індійці намагалися пояснити існування дня і ночі, життя і смерті, а також такого важливого для людей поняття, як час.

Коли Яма помер, його сестра й кохана дружина невтішно плакала, і не було меж її горю. Марно боги намагалися полегшити страждання Ямі. На всі вмовляння вона лише відповідала: «Але ж він помер тільки сьогодні!» А тоді не було ще ні дня, ні ночі, ніхто не вів відлік часу. Боги сказали: «Так, вона його ніколи не забуде. Ми створимо ніч!» І вони створили ніч. І ніч минула, і настав день. І Ямі забула померлого чоловіка. Тому кажуть: «Зміна дня і ночі приносить забуття горю».

(За переказом Ольги Бондарук)

Робота з текстом

1. Перекажіть сюжет міфу.

2. Які аспекти людського буття пояснюються в цьому міфі? Доведіть свою думку прикладами з тексту.

Порівняйте давньогрецьку й давньоіндійську версії міфів про створення дня і ночі.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.