Крук і Лисиця - ЕЗОП - МУДРІСТЬ БАЙКИ

Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Крук і Лисиця - ЕЗОП - МУДРІСТЬ БАЙКИ

Крук украв шматок м’‎яса й сів на якесь дерево. Це побачила Лисиця й захотіла відібрати м'ясо. Вона стала перед Круком і почала вихваляти його велич і красу, кажучи, що йому найбільше з усіх годилося б царювати над птахами, і це сталося б напевно, коли б він мав голос. Крук хотів похвалитися, що в нього є голос, закрякав і випустив м'ясо. Лисиця підбігла, ухопила м'ясо й сказала: «О Круче, коли б ти мав також розум, тобі більше не бракувало б нічого, щоб стати царем».

Ця байка стосується нерозумної людини.

(Переклад Юрія Мушака)

Робота з текстом

1. Поясніть, у чому полягає хитрість Лисиці Й нерозумність Крука.

2. Які людські недоліки втілює алегоричний образ Крука?

3. Розкрийте мораль байки.

4. У яких життєвих ситуаціях можна використати мораль байки?

Коментарі

Письменники, які брали сюжети з творів Езопа, змінювали персонажів і деталі, але залишали незмінними алегоричний зміст і мораль байки. Так, римський байкар Федр замість шматка м'яса дав Крукові сир, який залишився незмінним у байках Ж. де Лафонтена та І. Крилова. Російські й українські байкарі замінили Крука на Ґаву (Ворону), утіливши в ній такі людські риси, як нерозумність і неуважність. Фразеологізм зловити ґаву (рос. проворонить)

тісно пов'язаний з образом цього птаха. Український байкар Леонід Глібов назвав свою байку на відомий сюжет теж «Ґава і Лисиця».

Літаючи по дворах, Ґава

Шматок ковбаски добула:

Хоч кажуть, що вона дурна роззява,

А до крадіжки здатная була...


Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.