Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014
Крук і Лисиця - ЕЗОП - МУДРІСТЬ БАЙКИ
Крук украв шматок м’яса й сів на якесь дерево. Це побачила Лисиця й захотіла відібрати м'ясо. Вона стала перед Круком і почала вихваляти його велич і красу, кажучи, що йому найбільше з усіх годилося б царювати над птахами, і це сталося б напевно, коли б він мав голос. Крук хотів похвалитися, що в нього є голос, закрякав і випустив м'ясо. Лисиця підбігла, ухопила м'ясо й сказала: «О Круче, коли б ти мав також розум, тобі більше не бракувало б нічого, щоб стати царем».
Ця байка стосується нерозумної людини.
(Переклад Юрія Мушака)
Робота з текстом
1. Поясніть, у чому полягає хитрість Лисиці Й нерозумність Крука.
2. Які людські недоліки втілює алегоричний образ Крука?
3. Розкрийте мораль байки.
4. У яких життєвих ситуаціях можна використати мораль байки?
Коментарі
Письменники, які брали сюжети з творів Езопа, змінювали персонажів і деталі, але залишали незмінними алегоричний зміст і мораль байки. Так, римський байкар Федр замість шматка м'яса дав Крукові сир, який залишився незмінним у байках Ж. де Лафонтена та І. Крилова. Російські й українські байкарі замінили Крука на Ґаву (Ворону), утіливши в ній такі людські риси, як нерозумність і неуважність. Фразеологізм зловити ґаву (рос. проворонить)
тісно пов'язаний з образом цього птаха. Український байкар Леонід Глібов назвав свою байку на відомий сюжет теж «Ґава і Лисиця».
Літаючи по дворах, Ґава
Шматок ковбаски добула:
Хоч кажуть, що вона дурна роззява,
А до крадіжки здатная була...