Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

ПРИГОДНИЦЬКИЙ РОМАН - ПРИГОДИ I ФАНТАСТИКА

Люди завжди прагнули до мандрівок і пригод, до відкриття невідомих земель і прихованих таємниць. Усе це знайшло відтворення в жанрі пригодницького роману, що є одним із найдавніших у літературі. В його основу покладено незвичайні пригоди персонажів, що розгортаються протягом тривалого часу. Події відбуваються у світі, сповненому випробувань і стихій. Тому сюжет є стрімким і непередбачуваним, а повороти дії — раптовими. Герої нерідко опиняються в умовах екзотичної природи, доля заносить їх на безлюдні острови, далекі країни й навіть на інші континенти. Серед персонажів пригодницьких романів можна зустріти як звичайних людей, які перебувають у незвичайних обставинах, так і людей не зовсім звичайних (піратів, відлюдників, дикунів тощо). Головним героям пригодницьких романів доводиться постійно стикатися зі злом і труднощами, шукати вихід із скрутних ситуацій і робити складний вибір — моральний чи життєвий. А від цього вибору залежать долі інших людей. Тому герої пригодницьких творів мусять узяти на себе відповідальність за тих, хто поруч.

У пригодницькому романі виявляються деякі риси чарівної казки: боротьба добра і зла, поділ персонажів на позитивних і негативних, далека мандрівка, таємничі предмети, що мають якийсь особливий зміст.

Ю. Шейніс. Ілюстрація до роману Д. Дефо «Робінзон Крузо».2003р.

Разом із тим у пригодницьких романах знаходимо відлуння окремих історичних фактів і реальних подій. Романісти намагаються переконати читачів у достовірності того, про що йдеться, тому вдаються до детальних описів, свідчень і документів.

Пригодницькі романи захоплюють читачів не тільки сюжетом, а ще й характерами персонажів, які прописані глибоко й психологічно достовірно. Автори немовби випробовують людину не тільки на її фізичну міць, а й на духовність. Тому нам цікаво, як будуть діяти ті чи ті герої в складних обставинах. І як ми радіємо за тих, хто завжди йде вперед, не схиляється перед труднощами, допомагає слабким і безсилим! Герої пригодницьких романів — Дік Сенд, Філеас Фог і Паспарту, капітан Грант і його діти, Гаттерас, Немо, Джим Токіне, Робінзон Крузо й багато інших назавжди з нами! Вони вчать нас не тільки сміливості й мужності, а й людяності, вірності, відданості своїй меті!

Майстрами пригодницького роману вважають Жуля Верна, Роберта Льюїса Стівенсона, Даніеля Дефо, Олександра Беляева та інших письменників.

Пригодницький роман — великий за обсягом прозовий твір, дія якого відбувається довкола розкриття характерів кількох персонажів., що формуються під час надзвичайних обставин і пригод.

Ознаки пригодницького роману:

• зображення численних пригод персонажів; • стрімкий розвиток сюжету й поєднання кількох гостросюжетних ліній; • мотиви випробування, переслідування. розгадування: • характери персонажів подано в розвитку, вони змінюються внаслідок пережитих пригод; • наявність численних таємниць, загадок, дивних обставин; • місце дії — світ далеких країн, екзотичної природи, стихій тощо; • поєднання різних типів оповіді (від імені автора й персонажів, описи, діалоги, монологи тощо).

Композиція (з латин, composino — складання, поєднання, створення) — побудова твору, доцільне поєднання всіх його компонентів у художню цілісність. Іншими словами, це взаємозв'язок і взаємодія різних складників твору (персонажів, частин сюжету, описів, форм оповіді тощо), що визначається задумом письменника, особливостями створеного ним художнього світу, тематикою та ідеями твору.

Перевірте себе

1. Назвіть характерні ознаки пригодницького роману.

2. Які герої діють у пригодницькому романі?

3. Які пригодницькі романи ви читали? Розкажіть про них.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.