Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Жуль ВЕРН 1828-1905 - ПРИГОДИ I ФАНТАСТИКА

Усе, що людина здатна уявити, можна втілити в життя!

Жуль Верн

Французький письменник Жуль Верн передбачив чимало наукових відкриттів людства й визначив наперед розвиток пригодницького роману й наукової фантастики. Його сучасники сприймали те. про що він писав у своїх

романах, як щось дивовижне та нездійсненне. Однак ще задовго до того, як люди піднялися в небо. Ж. Верн віщував опанування небесного простору на повітряних кулях, гелікоптерах і ракетах. Він описував запуск штучних супутників Землі, міжпланетні подорожі, мандри

в глибинах океанів за допомогою спеціальних апаратів. Як не дивно, більшість з його неймовірних припущень збулися! І все це було не лише результатом його творчої уяви, а й щоденної копіткої праці, вивчення розвитку науки та сміливості його творчої думки!

Жуль Габріель Верн народився 8 лютого 1828 р. на острові Фейдо в м. Нанті, що знаходиться на березі найбільшої річки Франції — Луари. Зростав у самому центрі морського порту, який у дитинстві викликав у нього захоплення й потяг до мандрів. Батько майбутнього письменника, П'єр Верн, був адвокатом, мати, Софі Аллот дела Фуї, походила з роду бретонців1 шотландського походження. Жуль Верн також уважав себе бретонцем, а від батька успадкував вишукані паризькі манери й любов до поетичного слова.

Закінчивши семінарію й Королівський колеж у м. Нанті, юнак вирушив до Парижа вивчати право. Батько мав надію, що син допомагатиме йомув адвокатській конторі. Жуль Верн став студентом Сорбоннського університету. почав захоплюватися театром і літературою. Його приймав у своєму літературному салоні відомий романіст Александр Дюма, який розгледів у юнакові великий талант володіння словом. Жуль Верн успішно завершив навчання, отримав диплом ліценціата2 права, проте залишився в Парижі, щоб продовжувати літературну діяльність.

1 Бретонці — етнічне населення півострова Бретань (територія Північно-Західної Франції від гирла Луари до затоки Сан-Мішель).

2 Ліценціат — перший науковий ступінь, який отримували студенти після закінчення вищого навчального закладу у Франції.

Музей Ж. Верна. м. Нант (Франція)

1863 р. Ж. Верн написав свій перший науково-фантастичний роман «П'ять тижнів на повітряній кулі». Цей твір він називав географічним романом, який відкрив цілу серію творів «Незвичайні морські подорожі» (усього їх 54). Книговидавець П. Ж. Етцель узявся надрукувати твір, зрозумівши, що в літературу прийшов новий талановитий автор.

Купивши будиночок у містечку Ам'єні, Ж. Верн продовжував писати твори й вигадувати нові історії. Коли в нього з'являлися гроші й вільний час. він вирушав у тривалі мандри. Маючи три яхти (усі їх митець називав «Сен-Мішель»), він здійснив на них подорожі до Англії, Португалії, Алжиру, Скандинавії та інших країн. Крім того, Ж. Верн був членом міської ради Ам’‎єна, виконував численні громадські доручення, у тому числі відповідав за роботу театру й цирку міста. 1892 р. отримав орден Почесного легіону1.

Разом із Ж. Верном вирушайте у вільне плавання морськими просторами й не забудьте прихопити із собою мапу або глобус, так буде цікавіше стежити за пригодами його героїв!..

З творами Ж. Верна українські читачі ознайомилися ще за життя письменника завдяки російській мові. Переклад 15 романів російською мовою здійснила українська письменниця Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська), яка була особисто знайома з Ж. Верном. «П'ятнадцятирічний капітан» вийшов друком у перекладі Марка Вовчка 1878 р.

Письменник був у захваті від того., як українська мисткиня тонко відчуває французьку мову. Твори Ж. Верна українською мовою перекладали П. Соколовський. Ю. Назаренко, А. Білецький. М. Іванов,

В. Пащенко, Д. Паламарчук. І. Базилянська. Л. Борсук таін.

Цікаво знати

Видатний російський письменник Лев Толстой щовечора читав своїм дітям популярний роман Ж. Верна «Довкола світу за вісімдесят днів». Оскільки Ілюстрацій до роману тоді ще не було. Л. Толстой узявся сам проілюструвати твір, створивши до нього 17 малюнків.

1 Орден Почесного легіону — французький національний орден, заснований Наполеоном Бонапартом у 1802 p.. який надається за особливі заслуги перед Францією.

Марко Вовчок

Наукова фантастика — різновид художньої літератури, в основі якого покладено роздуми про розвиток науки та техніки. Митець, як правило, оперує реальними науковими гіпотезами або ідеями, наближеними до дійсності. У науковій фантастиці поєднуються надзвичайні пригоди, які становлять основу сюжету, і наукові припущення чи роз'яснення (подаються в цікавій формі, звучать з уст персонажів або автора). Засновниками наукової фантастики вважають письменників Жуля Верна та Герберта Уеллса.