Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Роберт СТІВЕНСОН 1850-1894 - ПРИГОДИ I ФАНТАСТИКА

1850-1894

Усе найкраще знаходиться поруч це квіти під ногами й дорога попереду.

Роберт Льюїс Стівенсон

Видатний шотландський письменник Роберт Льюїс Стівенсон прожив недовге, але напрочуд яскраве життя. Він завжди прагнув у світ подорожей і пригод. Митця не влаштовував прагматизм його сучасників. їхня надмірна жага до грошей, приземлене існування без мрії та високої мети в одному зі своїх листів він писав: «Романтику нічим дихати в нашому світі...» У своїх віршах і пригодницьких романах Роберт Стівенсон завжди шукав іншого повітря — свіжого, вільного, сповненого ароматів природи. Багатьом поколінням читачів письменник передав любов до неосяжних просторів, швидких вітрильників, морського вітру й захопливих мандрів.

Роберт Льюїс Стівенсон народився 13 листопада 1850 р. в м. Единбурзі (Шотландія). Він був єдиною дитиною в родині Томаса Стівенсона. будівничого маяків. Хлопчик мав слабке здоров'я, тому більшу частину дитинства провів у ліжку, майструючи з простирадл і ковдр «моря», «острови» і «скелі». Його багату уяву живили розповіді батька про морські пригоди й історичне минуле Шотландії. Згодом ці враження знайшли втілення в яскравих художніх образах Р. Л. Стівенсона.

У 13 років Роберта віддали до школи. Потім він продовжив навчання в Единбурзькому університеті, де здобув фах юриста. Однак подальші плани юнака були пов'язані не з юриспруденцією, а з літературою. Понад усе він любив писати й мандрувати. Після закінчення університету відвідав Голландію, Бельгію, Італію, Швейцарію. Тривалий час жив у Франції.

Славу Р. Л. Стівенсонові ще за життя принести його пригодницькі твори — «Острів скарбів» (1883), «Чорна стріча» (1888), «Володар Баллантре» (1889), а також збірки віршів. Навіть суворий батько змирився з письменницьким покликанням сина. Старий сер Томас навіть допомагав Робертові складати список речей Біллі Бонса з роману «Острів скарбів».

Лікарі були занепокоєні станом здоров'я Стівенсона й порадили йому змінити клімат. Один американський мільйонер, прихильник його творчості, запропонував для подорожі власну шхуну «Каско». Давня мрія митця здійснилася: Роберт став капітаном і повів свій корабель до далеких тропічних земель. Теплий клімат полінезійських островів Самоа1 виявився корисним для письменника. Узимку 1889 p. Р. Стівенсон і його дружина Фенні збудували віллу на одному з островів Самоа — Уполу. Це був європейський будинок, але для тубільців, які звикли жити в пальмових хатинках, він здавався розкішним палацом. Роберт Стівенсон багато працював, їздив верхи, плавав на човні. Місцеві мешканці називали його Великим Розповідачем і часто збиралися біля вілли послухати цікаві історії господаря.


Родина Р. Стівенсона з місцевими мешканцями Самоа

У цей час відбувався перерозподіл земель Полінезії між Британією. Америкою та Німеччиною. Письменник узяв участь у боротьбі за права місцевого населення й став національним героєм островів Самоа. На жаль, здоров'я його різко погіршилося. З грудня 1894 р. він помер, заповівши поховати себе неподалік від свого будинку.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.