Світова література 6 клас - Волощук Євгенія - Генеза 2014
АНТОН ЧЕХОВ - СМІШНІ ТА ПРИКРІ «ДРІБНИЦІ ЖИТТЯ» - ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ
РОЗДІЛ 1 СМІШНІ ТА ПРИКРІ «ДРІБНИЦІ ЖИТТЯ»
Літературна розминка
1. Назвіть гумористичні літературні твори, які ви читали. Укажіть їхніх авторів
2. Що саме в цих творах викликало у вас сміх: певні риси вдачі героїв, ситуації, жарти, висловлювання?
3. Чим, на вашу думку, «добрий» сміх відрізняється від «злого», «уїдливого»?
АНТОН ЧЕХОВ
Російський письменник Антон Павлович Чехов народився 29 січня 1860 р. в Таганрозі у сім’ї бакалійника. Дитинство і юність митця не були безхмарними. Родина терпіла нужду, тож він мусив багато працювати, допомагаючи батькам — людям суворої вдачі, що жорстко й вимогливо ставилися до дітей. За власними словами, Чехов не мав дитинства. Згодом він написав чимало творів, сповнених співчуття до тих, хто змалечку був позбавлений батьківського тепла й уваги.
Утім, на долю юнака випали й радісні переживання. З величезним задоволенням він вигадував невеличкі гумористичні історії, відвідував Таганрозький театр, брав участь у домашніх виставах, де зазвичай виконував комічні ролі. Ці захоплення визначили подальше життя митця: свій літературний талант Чехов розвивав переважно в напрямі написання оповідань і творів для театру.
Друкуватися Антон Павлович почав ще за років навчання на медичному факультеті Московського університету. Більшість його ранніх оповідань — стислі дотепні сценки, у яких влучно схоплено кумедні «дрібниці життя». Іноді Чехов писав про такі дрібниці з гумором, іноді — з іронією.
Літературознавча довідка
Гумор — різновид комічного, зображення смішного в життєвих явищах, людських характерах, учинках, стосунках. При цьому зовнішня усмішка поєднується з внутрішньою симпатією до висміюваного.
Іронія — засіб художньої виразності, який надає прихованого глузливого значення удавано серйозним, благопристойним або навіть схвальним твердженням. Зазвичай іронія спрямована на осуд висміюваного явища.
Робочий кабінет А. Чехова в Москві
Студентський квиток А. Чехова
Друкуючи свої твори в розважальних часописах, молодий Чехов підписував їх веселими псевдонімами (найпопулярнішим був Антоша Чехонте). Незабаром публікації автора-початківця, що мав надзвичайно гострий погляд на життя, привернули увагу читацького загалу. Однак мало хто міг уявити, що зухвалий Антоша Чехонте стане одним з найвидатніших у світі письменників, а його сміх — могутньою зброєю, спрямованою проти будь-яких утисків і приниження людської гідності.
Консультація професора філологова
Вислів Чехова «Стислість — сестра таланту» став крилатим. Чи не найпереконливіше засвідчують слушність цього твердження оповідання самого письменника, у яких стислий виклад поєднано зі змістовністю. Із цього приводу відомий літератор Корній Чуковський зауважив, що чеховські оповідання нагадують «спресовані романи». У його творах зображено цілком буденні картини — такі собі «дрібниці життя».
Однак саме в «дрібницях» виявляються негативні риси людської вдачі, які викриває і висміює автор.
Наприклад, в оповіданні «Товстий і тонкий» змальовано нібито незначну подію — зустріч двох колишніх однокласників. Описуючи її, автор не лише розкриває характери персонажів, а й показує фальш і потворність стосунків, зумовлених чинами, статками й суспільним становищем.
Оповідання Чехова потребують уважного читання. У них немає жодного зайвого слова, важлива кожна подробиця. Письменник уникає розлогих описів — природи, помешкання персонажів, їхньої зовнішності, почуттів, думок. Він відтворює картини життя небагатьма виразними штрихами, вводячи в сюжет кілька промовистих художніх деталей, що по суті є влучними, ніби «спресованими» характеристиками героя та його оточення.
Літературознавча довідка
Художня деталь — виразна подробиця в художньому творі, яка містить важливу інформацію і має самостійне значення.
Скажімо, у сцені прощання товстого й тонкого зі згаданого вище оповідання можна помітити такі деталі: товстий простягає руку, «відвернувшись від тонкого» (як від людини, що дратує своїм фальшивим благоговінням), тим часом тонкий «тисне лише три пальці» його руки (як підлеглий, що намагається не «перейти межі», спілкуючись із поважним начальством). Зазначені подробиці «сигналізують» про остаточне перетворення колишніх друзів на чиновників різних рангів. Отже, художні деталі в Чехова мають прихований зміст — підтекст.
Літературознавча довідка
Підтекст — неявний, прихований «під текстом» зміст художніх образів.
Підтекст є однією з характерних ознак чеховських оповідань. Нерідко він наявний навіть у назвах творів. Так, у заголовку «Товстий і тонкий» за антитезою зовнішнього вигляду двох персонажів приховано протиставлення їхніх способів життя, соціальної «ваги», поведінки тощо. Оповідання Чехова навчають нас помічати, «розшифровувати» й розуміти такі «дрібниці» — до речі, не лише в художній літературі, а й у житті.
Цікаві подробиці
Життя й творчість Чехова пов’язані з Україною. Таганрог, де народився письменник, за його життя входив до складу Катеринославської губернії (Катеринослав — колишня назва міста Дніпропетровська). Бабуся письменника по матері була українкою. Отож з культурою, традиціями, побутом і мовою українства Чехов був обізнаний змалечку. Згодом він подорожував Полтавською та Харківською губерніями, Донецькими степами, кілька разів проводив літо в містечку Луки, що на мальовничій околиці Сум. Там, у невеликому будинку з колонами, який належав родині Линтварьових, нині знаходиться Будинок-музей письменника.
В Україні Чехов почувався дуже затишно. Зокрема, у листі із Сум він писав: «Крім природи, ніщо мене так не вражає в Україні, як загальне задоволення, народне здоров’я, високий ступінь розвитку тутешнього мужика, який і розумний, і релігійний, і тверезий, і моральний, і завжди веселий та ситий».
У двадцять вісім років письменник уперше відвідав Крим. А за десять років придбав ділянку в Ялті, на якій звів будинок, названий Білою дачею. Біля неї було розбито сад, де Антон Павлович власноруч саджав квіти й дерева.
Із часом Біла дача перетворилася на вітальню для численних гостей, друзів, видатних діячів культури й прихильників митця. Відтак Чеховпридбав будиночок поруч із затишною бухтою в Гурзуфі, де усамітнювався для творчої роботи. Нині до двох кримських будинків письменника приїздять шанувальники його творчості з усіх куточків світу.
Біла дача А. Чехова в Ялті
Будинок А. Чехова в Гурзуфі
Перевірте себе
1. Які факти біографії Чехова вам запам’яталися?
2. Схарактеризуйте ранню творчість митця. Що він висміював у своїх оповіданнях?
3. Дайте визначення понять «гумор» та «іронія».
4. Розкажіть про чеховські місця в Україні та Криму.
5. Що мав на увазі Корній Чуковський, назвавши чеховські оповідання «спресованими романами»? Як Чехов досягав «концентрованої» стислості оповіді?
6. Подискутуйте! Чи згодні ви з думкою Чехова про те, що стислість є сестрою таланту? Відповідь обґрунтуйте.