Світова література 6 клас - Волощук Євгенія - Генеза 2014

БОГИ ТА ГЕРОЇ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

РОЗДІЛ 3 БОГИ ТА ГЕРОЇ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ


Літературна розминка

1. Що ви знаєте про культуру Давньої Греції? Якими здобутками цієї культури людство користується до сьогодні?

2. Назвіть відомих вам героїв давньогрецьких міфів.

Близько чотирьох тисяч років тому на території Стародавньої Греції виникла цивілізація, що спромоглася на дивовижні культурні досягнення. На них, як на взірці, орієнтувалися вчені, мислителі й митці різних епох. Деякі ідеї давніх греків (як-от принцип демократії1 або проведення Олімпійських ігор) стали невід’‎ємною складовою нашого життя. Величні архітектурні пам’‎ятки, чудові статуї, вишукано розписані вази, літературні твори Стародавньої Греції, або, як ще називають цю країну, Еллади, уже багато століть дарують людству неабияку втіху.

Основою давньогрецької культури була міфологія. На честь богів споруджували храми, міфічних персонажів увічнювали в мармурі

Давньогрецька ваза

Демократія — форма управління, політичний лад, за якого верховна влада належить народові та бронзі. На ґрунті міфічних оповідей згодом виникали вірші й поеми, а їх інсценізації започаткували знаменитий давньогрецький театр.

Давні греки створили численний пантеон (так називається сукупність богів певної міфології на чолі з верховним богом). Давньогрецький пантеон охоплював два покоління богів і титанів1 доісторичних часів; товариство богів-олімпійців (третє покоління богів), що оселилося на горі Олімп; понад десять богів земних вод; понад п’‎ять богів повітря; дев’‎ять богів смерті й підземного світу; дев’‎ять муз, а також багато інших богів, гігантів, циклопів, чудовиськ і героїв.

За уявленнями давніх греків, боги жили на священній горі Олімп. Звідти вони правили світом, спостерігали за людьми й активно втручалися в їхні долі. Чарівна їжа амброзія та чудодійний напій нектар дарували богам безсмертя й вічну молодість.

Консультація професора філологова

За часів богів-олімпійців владу над світом було поділено між трьома братами. Підземне царство мертвих належало богу смерті Аїду2, морське царство — богу Посейдону, а земним царством правив грізний Зевс. Йому підкорялися всі інші боги та люди. Грім і блискавка були знаряддям його сили і влади. Тому давні греки називали Зевса Громовержцем.

Зевс одружився з Герою — покровителькою шлюбу й родини, їхній син Гефест був богом вогню та ковальства. За дружину він узяв землі Геї та бога неба Урана. Ці найдавніші боги уособлювали могутні стихії природи з усіма її катастрофами. Давні греки уявляли титанів нерозумними, позбавленими почуття міри створіннями, що наосліп застосовують свою величезну силу. Десять років тривала війна титанів з поколінням молодших богів на чолі із Зевсом. Зрештою Зевс переміг, а титанів було скинуто в безодню Тартар.

1 Титани — боги першого покоління, народжені в шлюбі богині

2 Аїдом давні греки називали також сам підземний світ.

першу красуню Олімпу Афродіту — богиню кохання й краси. Інший син Зевса та Гери — жорстокий Арес — сіяв серед людей ворожнечу й розпалював війни.

На Олімпі жили також діти Зевса, народжені від інших богинь: посланець Зевса, покровитель подорожніх, торгівлі й шахрайства Гермес; бог рослинного світу й виноградарства Діоніс; близнюки Аполлон (бог світла, знань, мистецтв і наук) та Артеміда (богиня полювання й плодючості, захисниця всього живого на землі).

Однією з найвизначніших богинь давньогрецького пантеону була Зевсова донька Афіна Паллада, яка з’‎явилася на світ з голови батька зі щитом і списом у руках. Її вважали богинею мудрості, праці, справедливої війни, законодавицею і захисницею державності.

Літературна кухня

У чому своєрідність давньогрецької міфології?

Боги в давньогрецькій міфології дуже схожі на людей: вони приятелюють і сваряться, жартують і гніваються, здатні на співчуття й жорстоку помсту.

Осмислюючи характери та взаємини богів, елліни вчилися краще розуміти самих себе, оцінювати власні чесноти й недоліки. Водночас у давньогрецькій міфології боги протиставлені людині як наймудріші безсмертні істоти, що мають над нею безмежну владу й визначають її долю.

Пергамський олтар (фрагмент)

Життям людини, згідно з міфами Еллади, керували боги й закони, установлені від часів створення світу. Порушники цих законів підлягали суворим покаранням. Найгірше ж велося тим, хто намагався подолати межі людських можливостей, а отже, наблизитися до богів. Тимчасом дотримання природних і божественних законів визнавалося запорукою гармонії людини зі світом, а вона для давніх греків була ідеалом, найвищою життєвою метою. Саме тому однією з найважливіших людських чеснот у Давній Греції вважалося почуття міри.

Одне з найпочесніших місць у культурі Еллади посідало мистецтво. У давньогрецькому пантеоні навіть існували богині, «відповідальні» за різні його види, — музи і їхній покровитель — олімпієць Аполлон. Елліни високо цінували творчість і талант, тож захоплення звершеннями обдарованих скульпторів, майстрів вазопису, архітекторів, поетів утілилося в їхній міфології. Найвідоміші персонажі міфів, присвячених темі мистецтва, — скульптор Пігмаліон і співець Орфей — набули в європейській культурі значення загальновизнаних символів генія, здатного творити своєю майстерністю справжні дива.

Численні давньогрецькі міфи оповідають про подвиги знаменитих героїв, найпопулярнішими з яких є Прометей і Геракл. Прометей — титан, цар скіфів, наділений даром пророцтва (ім’‎я його в перекладі означає «той, хто мислить наперед», або «той, хто передбачає»). Елліни шанувалиПрометея як заступника й навчителя смертних, вважали, що саме він створив перших людей, виліпивши їх із глини. Утім, найбільшим подвигом цього героя стало викрадення у Зевса небесного вогню, який відкрив людству шлях до цивілізації. За це Прометея було суворо покарано, та, незважаючи на жахливі муки, він не розкаявся. Подвиг Прометея назавжди залишився взірцем самовідданого вчинку, а сам герой став одним з «вічних образів» світової культури.

Український мотив

До образу Прометея не раз зверталися українські письменники. Так, прометеївські мотиви посідають важливе місце у творчості Т. Шевченка. З них, зокрема, розпочинається поема «Кавказ»:

За горами гори, хмарою повиті,

Засіяні горем, кровію политі.

Споконвіку Прометея Там орел карає...

Відлунюють образ Прометея і слова, сказані Шевченком про самого себе: «Караюсь, мучуся, але не каюсь».

Дочкою Прометея називають Лесю Українку. У вірші «Хай буде тьма...» поетеса пов’‎язала прагнення свободи в серцях поневолених людей з іскрами Прометеєвого вогню.

Отже, створений еллінами образ Прометея з повним правом можна назвати часточкою української культури.

Фідій. Статуя Зевса Олімпійського (реконструкція)

Другий популярний герой давньогрецьких міфів, Геракл, уславився як непереможний богатир, борець зі злом. Вважалося, що батьком Гераклабув сам Зевс, а матір’‎ю — дочка мікенського володаря Алкмена. Коли Геракл мав з’‎явитися на світ, Зевс заприсягнувся, що немовля, яке народиться в цей день, буде правити містом Мікени. Однак ревнива богиня Гера зробила так, що Зевс змушений був віддати царську владу іншому хлопчику — Еврісфею. Відтак Гераклу довелося впродовж багатьох років служити боязкому й заздрісному цареві. Під час служби в ЕврісфеяГеракл здійснив дванадцять знаменитих подвигів. У цих діяннях герой виявив силу духу, винахідливість, розум, витривалість, а головне — щире співчуття до людей. Його ім’‎я стало загальною назвою на означення людини, наділеної богатирською міццю.

Давньогрецька міфологія — одне з найзначніших надбань стародавнього світу. Вона справила величезний вплив на культурний розвиток інших народів. І передусім — на культуру Давнього Риму, яка формувалася на основі цієї міфології і багато в неї запозичила. Чимало богів з давньогрецького пантеону перейшли до давньоримського, змінивши свої імена. Наприклад, Зевс став Юпітером, його дружина Гера Юноною, Посейдон — Нептуном, Афродіта — Венерою, Гефест — Вулканом... Однак значення давньогрецької міфології сягає далеко за межі стародавнього світу, адже вона й нині залишається потужним джерелом європейської культури.

Перевірте себе

1. Яке значення в міфології еллінів мала гора Олімп?

2. Складіть у зошиті словничок давньогрецького пантеону за таким зразком:

Aїд — брат Зевса, бог смерті, цар підземного світу мертвих. Зевс — верховний бог, володар земного царства, громовержець.

3. Які уявлення давніх греків про природу, життя та людей відбилися в їхніх міфах? Що ви знаєте про Геракла й Прометея?

4. Доведіть! Спираючись на відомості, подані в прочитаному розділі, наведіть факти, які підтверджують великий вплив давньогрецької міфології на європейську культуру.

Теми проектів

1. «Як Зевс став господарем Олімпу».

2. «Давньогрецькі міфи про митців та мистецтво».

3. «Подвиги Геракла».