Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

ЙОГАНН КРІСТОФ ФРІДРІХ ШІЛЛЕР (1759-1805) - ЛІТЕРАТУРНА БАЛАДА НА ПОЧАТКУ XIX ст.

Німецьким поет і драматург народився в місті Марбах у сім’‎ї військового фельдшера. На дев’‎ятому році хлопця віддали вчитися до латинської школи, яка готувала учнів до вступу в семінарію. Та Фрідріх був байдужий і до латини, і до катехізису1. Справжнім святом для школяра були народні гуляння на ярмарках і театральні вистави у герцогському палаці. Саме на цей час припадають і перші літературні спроби майбутнього поета й драматурга.

По закінченні військової Академії якийсь час він працює полковим лікарем. З 1781 р. Шіллер друкує п’‎єси, які залюбки ставить Мангеймський театр. Але герцог Вюртемберзький, у війську якого служить Шіллер, незадоволений літературними захопленнями свого медика і забороняє йому займатися мистецтвом. Тож Шіллер відмовляється від військової кар’‎єри. Починається період творчих пошуків, плідної праці, успіхів та невдач.

Під кінець життя Шіллер на запрошення Ґете переїздить до Веймара. У роки дружби з цим великим поетом він створює свої кращі драми, поезії, балади.

1797-й — це «баладний рік», коли Шіллер та Ґете змагаються в майстерності писати балади. За цей рік Шіллер написав балади «Кубок», «Рукавичка», «Полікратів перстень» та «Івикові журавлі».

Для балади «Рукавичка» автор використав розповідь про реальну подію, яка сталася у XIV ст. під час світської розваги при дворі французького короля Франциска І. В ті часи в замках великих феодалів влаштовували лицарські турніри, часто на честь Прекрасної Дами. Саме перед лицем най вродливішої і найблагороднішої дами лицарі демонстрували свою мужність, вправність, здійснювали подвиги, присвячували їй свої поетичні шедеври.

Герой Шіллера вирізняється із натовпу поставою, впевненим поглядом, сильним і мужнім характером.

І все-таки основна його відмінність сховалася в душі.

Такий чоловік не зійде з обраного шляху і не поступиться своїми переконаннями. І в мить смерті він дивитиметься у вічі противникові, забираючи з собою таємницю своєї мужності й сили.

Балада спонукає читача подумати і відповісти на запитання: що може бути дорожчим за життя людини, за її право на життя? Чи варта поваги жінка, яка з примхи змушує юнака ризикувати життям?

Запитання

У поезії Шіллера ви схилитесь з любов’‎ю й благоговінням перед трибуном людства, провісником гуманності, палким шанувальником усього високого й морально прекрасного.

В. Бєлінський

На який час припадають перші літературні спроби Шіллера?

• Коли й чому Шіллер написав баладу «Рукавичка»?

1Катехізис (грец. - повчання) — виклад християнського вчення у запитаннях і відповідях.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.