Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

Історичний роман - ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ

Історичний роман присвячений подіям минулого, від яких нас відокремлює щонайменше 50-60 років. Історичний роман будується на фактах, документах, на народній пам’‎яті про давні події та їх учасників.

Героями історичного роману можуть бути як реальні історичні особи, так і персонажі, створені уявою письменника. В історичному романі важливими є історичний і місцевий колорит, які передають загальну атмосферу подій та особливості життя людей у ті давні часи.

Щоб написати історичний роман, письменник вивчає тогочасні документи, працює в бібліотеках, архівах, збирає яскраві свідчення, вчитується в хроніки, літописи, церковні записи. Його увагу привертають промовисті факти з повсякденного життя людей, описи звичаїв, традицій народу тощо. Але найцікавіше відбувається тоді, коли автор вигадує захопливу інтригу, змушує свого героя долати неймовірні перешкоди — і все це в конкретному минулому, на основі історичних документів і фактів. Історичний роман справляє враження невигаданості, здається, саме так, або приблизно так, все і відбувалося. Інтерес до цього жанру народився у XIX ст. Письменники-романтики захоплювалися Середньовіччям, духом пригод і змін, який так відрізнявся від одноманітності й сірої буденності їхнього часу. Події тих часів сприймалися як таємничі, захоплюючі — адже документів було обмаль. Отож письменники зверталися до народних переказів і легенд.

Першим європейським романістом-істориком по праву вважається англійський письменник шотландського походження Вальтер Скотт. Його роман «Айвенго» (1819 р.) є взірцем класичного історичного роману. Події у романі відбуваються в Середні віки, коли в Англії правив король Річард, Проте письменник головним героєм обрав не його, а нікому не відомого юного лицаря Айвенго — звичайну людину, яка всупереч своїй волі виявляється втягнутою в потік історії. Герої роману беруть участь у всіх знакових поділі середньовіччя: турнір, війна, облога міста, спалення Відьом. Автор використовує подорож Айвенго для ближчого знайомства з людьми різних соціальних верств і різних національних груп. Вальтер Скотт показує своєрідній побутового життя багатих і бідних, саксів і норманів тогочасної Англії і переконує, що історію творять звичайні люди, які кидають виклик своїй долі зберігають готовність до ризику, до пригод і залишаються вірними корал

Запитання

1. Що таке історичний роман? Коли він народився?

2. Який історичний період найбільше приваблював письменників XIX ст.? Чому?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.