Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ГОГОЛЬ (1809-1852) - Україна ТА ЇЇ ІСТОРІЯ В ЛІТЕРАТУРІ

Микола Гоголь народився в селі Великі Сорочинці на Полтавщині. Сорочинці, Миргород, Диканька, Решетилівка — весь світ знає тепер ці українські села й містечка, увічнені в гоголівських творах. Любов до мови, відчуття слова закладалися у Миколи Гоголя з дитячих літ.

Пізніше він захопиться збиранням українських народних пісень, прислів’‎їв і приказок, готуватиме матеріали до українсько-російського словника. Без української народної творчості, зокрема пісень, казок і легенд, не могли з’‎явитися відомі всім «Вечори на хуторі біля Диканьки». Цей твір Гоголя перекладено на мови всіх європейських країн. Він увійшов до світової скарбниці найкращих творів з фольклорною основою, які відбивають світогляд, традиції та духовність народу.

Пізніше з’‎явилися шедеври, які принесли письменникові світову славу («Ревізор», «Записки божевільного», «Портрет», «Ніс», «Мертві душі»).

«Тарас Бульба» — найдовершеніший лірико-романтичний твір Гоголя.

Повість «Тарас Бульба» не є відтворенням у художній формі певних конкретних подій. Письменник умисно вільно поводився з хронологією, художньо узагальнюючи історичні події, які насправді відбувалися упродовж XV-XVII ст.

Мирослав Попович, досліджуючи історичну вірогідність повісті, слушно зазначає: «Гоголь не тільки відтворив деталі побуту і звичаїв, він ... відчув і відтворив «музику» епохи, її неповторний дух та її незабутню образність».

Багато що змінилося в нашому уявленні про людину, її стосунки зі світом, та, певно, кожен з нас хотів би мати серед своїх пращурів таких людей, як Тарас Бульба. До речі, прообразом Тараса міг бути предок самого Миколи Васильовича, Остап Гоголь — полковник Війська Запорозького, гетьман Правобережної України, він мав двох синів — Остапа і Прокона, які навчалися спочатку у Львові, а потім у Києві. Старший син козацького старшини загинув від рук поляків під Могилевом у 1671 p., а молодший, як і літературний персонаж, перейшов через гри роки на бік ворога. Сам подільський полковник Остап Гоголь мало не загинув під час переправи через Дністер.

М. Гоголь писав про українську пісню: «Це народна історія, жива, яскрава, барвиста, правдива, що розкриває все життя народу».

У статті «Про викладання всесвітньої історії» Гоголі, писав про потребу так висвітлювати минуле, щоб і народ, і події здавалися «неодмінно живими», немов «були перед очима», щоб народ «зберігав свій світ, свої барви, щоб його подвиги поставали яскраво, у тому самому вигляді й костюмі, що й за тих часів!»

Запитання

• Що пов’‎язує Миколу Гоголя з Україною?

• Що допомогло Гоголю відтворити неповторний дух козацької доби?