Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ГОГОЛЬ (1809-1852) - Україна ТА ЇЇ ІСТОРІЯ В ЛІТЕРАТУРІ

Микола Гоголь народився в селі Великі Сорочинці на Полтавщині. Сорочинці, Миргород, Диканька, Решетилівка — весь світ знає тепер ці українські села й містечка, увічнені в гоголівських творах. Любов до мови, відчуття слова закладалися у Миколи Гоголя з дитячих літ.

Пізніше він захопиться збиранням українських народних пісень, прислів’‎їв і приказок, готуватиме матеріали до українсько-російського словника. Без української народної творчості, зокрема пісень, казок і легенд, не могли з’‎явитися відомі всім «Вечори на хуторі біля Диканьки». Цей твір Гоголя перекладено на мови всіх європейських країн. Він увійшов до світової скарбниці найкращих творів з фольклорною основою, які відбивають світогляд, традиції та духовність народу.

Пізніше з’‎явилися шедеври, які принесли письменникові світову славу («Ревізор», «Записки божевільного», «Портрет», «Ніс», «Мертві душі»).

«Тарас Бульба» — найдовершеніший лірико-романтичний твір Гоголя.

Повість «Тарас Бульба» не є відтворенням у художній формі певних конкретних подій. Письменник умисно вільно поводився з хронологією, художньо узагальнюючи історичні події, які насправді відбувалися упродовж XV-XVII ст.

Мирослав Попович, досліджуючи історичну вірогідність повісті, слушно зазначає: «Гоголь не тільки відтворив деталі побуту і звичаїв, він ... відчув і відтворив «музику» епохи, її неповторний дух та її незабутню образність».

Багато що змінилося в нашому уявленні про людину, її стосунки зі світом, та, певно, кожен з нас хотів би мати серед своїх пращурів таких людей, як Тарас Бульба. До речі, прообразом Тараса міг бути предок самого Миколи Васильовича, Остап Гоголь — полковник Війська Запорозького, гетьман Правобережної України, він мав двох синів — Остапа і Прокона, які навчалися спочатку у Львові, а потім у Києві. Старший син козацького старшини загинув від рук поляків під Могилевом у 1671 p., а молодший, як і літературний персонаж, перейшов через гри роки на бік ворога. Сам подільський полковник Остап Гоголь мало не загинув під час переправи через Дністер.

М. Гоголь писав про українську пісню: «Це народна історія, жива, яскрава, барвиста, правдива, що розкриває все життя народу».

У статті «Про викладання всесвітньої історії» Гоголі, писав про потребу так висвітлювати минуле, щоб і народ, і події здавалися «неодмінно живими», немов «були перед очима», щоб народ «зберігав свій світ, свої барви, щоб його подвиги поставали яскраво, у тому самому вигляді й костюмі, що й за тих часів!»

Запитання

• Що пов’‎язує Миколу Гоголя з Україною?

• Що допомогло Гоголю відтворити неповторний дух козацької доби?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.