Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745) - ПРИГОДИ ТА ФАНТАСТИКА

Джонатан Свіфт народився в листопаді 1667 р. в Дубліні вже після смерті батька. Мати Свіфта змушена була просити притулку в багатих родичів померлого чоловіка. За бажанням дядька, племінник навчався у Дублінському університеті на факультеті богослов’‎я. Цей шлях зовсім не приваблював Свіфта, тому його взяли секретарем у будинок відомого дипломата. Там була прекрасна бібліотека, де майбутній письменник проводив увесь вільний час.

Через деякий час Свіфт став одним з найвизначніших політичних журналістів, а згодом і редактором урядової газети. Після того, як своїм виступом проти участі Англії у війні за іспанську спадщину він зіграв на руку партії торі, що готувалася до виборів і перемогла, його очікувала блискуча кар’‎єра.

Всесвітню славу йому приніс роман «Мандри Ґуллівера». Роман, написаний у 1726 p., був задуманий як пародія на тогочасні романи, але став політичною сатирою на англійські порядки. Усі чотири подорожі в дивовижні, далекі країни описано як звіт мандрівника, що хоче просвітити сучасників, зробити їх кращими, вдосконалити їхній розум, допомогти їм усвідомити себе, свій час.

Автор виступає проти лицемірства, жорстокості й користі панівних класів. Він висміює вади людини, яка не усвідомлює своєї величі, а тому потерпає від ліліпутів. А чого вартий крихітний король, який губиться в кишені Ґуллівера і якого піддані величають «наймогутнішим імператором»! Так само, як і Ґуллівер, вихований в улесливості й догідливості, який падає на землю, аби лише йому дозволено було поцілувати руку імператорові та імператриці.

Поступово герой робить висновок про те, що всі королі й імператори — жорстокі, лише прикриваються масками людяності. У першій частині «Мандрів...», алегорично змальовуючи сучасну йому Англію і своїх співвітчизників, автор широко застосовує іронію й сатиру.

Розповідь про далекі подорожі мас на меті викласти пишу історію й переконати читача в її достемешнності. У ній поєднуються історичні й географічні відомості, а також спостереження за людиною.

Запитання

• Що ти дізнався про ранні роки життя Свіфта?

• Яким був задум роману «Мандри Ґуллівера»?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.