САПФО (VII-VI ст. до н. е.) - ІЗ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ЛІРИКИ - АНТИЧНА ЛІТЕРАТУРА

Підручник Зарубіжна література 8 клас - Ю.І. Ковбасенко - Літера 2016

САПФО (VII-VI ст. до н. е.) - ІЗ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ЛІРИКИ - АНТИЧНА ЛІТЕРАТУРА

Давньогрецька поетеса Сапфо ще за свого життя стала легендою. Великий Солон говорив, що він не хотів би померти, не вивчивши вірші поетки напам’‎ять, ще цілі століття після її смерті портрет Сапфо карбували на монетах, а геніальний філософ Платон зарахував її до сонму безсмертних муз... Що ми знаємо про цю надзвичайно талановиту поетесу, з дев’‎яти книг якої до нас дійшли лише фрагменти, що, безсумнівно, стало однією з найбільших утрат всесвітньої літератури?

Як і кожен геній, Сапфо має дві біографії - історичну і міфологічну. За історичною біографією, вона, донька аристократа, що рано залишилася без матері, разом з усією родиною покинула рідний острів Лесбос, рятуючись від народного повстання. Ще в ранній юності Сапфо почала складати вірші й одразу набула поетичної слави.

Сучасники згадували, що вона була невеликого зросту, смуглява, з живими блискучими очима і довгими темними локонами вздовж щік.

Повернувшись на рідний острів, поетеса вийшла заміж, народила доньку, якій присвятила окрему книгу віршів... Але чоловік і дитина прожили недовго.

Можливо, саме ці переживання спонукали Сапфо виголосити: «Якщо смерть була б благом - боги не були б безсмертні».

Що ще ми знаємо про Сапфо? Що вона організувала на Лесбосі школу для дівчаток-аристократок, яка перетворилась на одну з перших у світі музично-поетичних студій у Мітілені. До неї з’‎їжджалися жительки не лише острова Лесбос, а й усієї Греції. Сапфо навчала дівчат гарних манер, мистецтва поезії, музики, взагалі - тонко відчувати прекрасне...

Інша, міфологічна, біографія Сапфо починається з її імені і місця народження. Еолійським діалектом, саме на ньому писала поетеса, її ім’‎я звучить як Псапфа і означає світла; та, що сяє. Та й народилася вона на острові, який волею богів мав посісти особливе місце у давньогрецькій поезії, бо саме до нього принесли морські хвилі голову і ліру пошматованого божественного співця Орфея. Тож не дивно, що саме на цьому священному острові народилася співачка, рівна своїм талантом Орфеєві.

Що об’‎єднує ці дві біографії? Творчість поетеси, її вірші. А співала вона про те, що хвилює людство в усі часи, - про кохання, про радощі й муки, які несе це почуття з собою, про ті зміни, які відбуваються з людиною під впливом цього великого почуття. Тож, звісно, і померти повинна була така людина тільки через кохання.

Алкей і Сапфо. Червонофігурна ваза. 480 р. до н. е.

Своїми посередниками у коханні до Сапфо відомий поет Алкей обрав вірші. Правда, це почуття гордовиту дівчину особливо не вразило. А в літературі залишилися безсмертні шедеври - зізнання в коханні Алкея і дещо іронічна відповідь Сапфо.

ДІАЛОГ З ТЕКСТОМ

ДІАЛОГ З ТЕКСТОМ

Барвношатна владарко, Афродіто,

Дочко Зевса, підступів тайних повна,

Я молю тебе, не смути мені ти

Серця, богине,

Але знов прилинь, як колись бувало:

Здалеку мої ти благання чула,

Батьківський чертог кидала й до мене

На колісниці

Золотій летіла ти. Міцнокрила

Горобина зграя, її несучи,

Над землею темною, наче вихор,

Мчала в ефірі.

Так мені являлася ти, блаженна,

З усміхом ясним на лиці безсмертнім:

«Що тебе засмучує, що тривожить,

Чом мене кличеш?

І чого бажаєш бентежним серцем,

І кого схилити Пейто1 повинна

У ярмо любовне тобі? Зневажив

Хто тебе, Сапфо?

Хто тікає - скрізь піде за тобою,

Хто дарів не взяв - сам дари нестиме,

Хто не любить нині, полюбить скоро,

Хоч ти й не схочеш...»

О, прилинь ізнов, од нової туги

Серце урятуй, сповни, що бажаю,

Поспіши мені, вірна помічнице,

На допомогу.

Переклад Григорія Кочура

1Пейто - богиня, яка уособлювала мистецтво переконування; супутниця Афродіти та Гермеса.

1. Що ви знаєте про Орфея і як із ним пов’‎язана біографія Сапфо?

2. Від чого страждає і чого прагне лірична героїня Сапфо? З яким проханням вона звертається до Афродіти?

3. Чому Сапфо назвали «десятою музою»? Як ви розумієте цей вислів?

ПІДСУМОВУЄМО

1. «Вмій пізнати зміни в людському житті», - закликав давньогрецький поет Архілох. Як ця думка втілилася в творчості давньогрецьких ліриків?

2. Чому, на вашу думку, давньогрецьку поезію читають і сьогодні?

3. Підготуйте матеріали для диспуту «Вплив античної лірики на сучасну літературу». Підберіть аргументи «за» і «проти».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.