ЕСХІЛ (бл. 525-456 рр. до н. е.) - ЕЛЛІНСЬКИЙ ТЕАТР - АНТИЧНА ЛІТЕРАТУРА

Підручник Зарубіжна література 8 клас - Ю.І. Ковбасенко - Літера 2016

ЕСХІЛ (бл. 525-456 рр. до н. е.) - ЕЛЛІНСЬКИЙ ТЕАТР - АНТИЧНА ЛІТЕРАТУРА

«Батьком» давньогрецької трагедії вважається Есхіл. Творів попередників Есхіла ми не знаємо, до нас дійшли тільки їхні імена, які греки старанно карбували на мармурових плитах театру.

Та й про самого Есхіла міфів і легенд збереглося набагато більше, ніж достовірних фактів його біографії. Відомо, що народився він у родині аристократа-філософа в той час, коли Стародавня Греція, особливо Аттика, переживали бурхливі події, пов’‎язані з греко-перською війною. Есхіл, як і його брат і, зрештою, всі ровесники, брав участь чи не в усіх визначних битвах цієї війни.

В усякому разі в епітафії, яку повинні були вибити на могилі трагіка і яку він, за переказами, склав особисто, найбільшою заслугою свого життя він вважав саме участь у цих доленосних для його вітчизни битвах:

Тут, у врожайній землі хлібами багатої Гелли -

Мертвий Есхіл із Афін, Евфоріона син.

Довговолосі мідійці в боях його силу пізнали,

А марафонські гаї - свідки відваги його, -

наче й не було в його житті хвилювань, пов’‎язаних зі змаганнями драматургів під час Діонісійських свят! Кажуть, що й самі Афіни Есхіл покинув і подався на Сицилію, бо образився на співгромадян, які перше місце у змаганні трагіків віддали його молодому колезі - Софоклу. Хай там як, а дванадцять разів оголошували Есхіла переможцем цих видатних змагань, яким немає аналогів у історії людства!..

До Есхіла трагедія була переважно ліричним хоровим твором, який зрідка переривався репліками корифея і єдиного актора, який міг грати декілька ролей. Він удосконалив тодішню драматичну техніку: обмежив участь хору, використовуючи його як додаткового актора, а не лише коментатора, ввів другого актора, що привело до пожвавлення сценічної дії, увів у театральний обіг сценічну паузу (трагічне мовчання у передчутті чогось страшного), а також почав застосовувати різноманітні сценічні пристрої та машини.

П’‎єси Есхіла мало нагадували звичний нам драматичний твір: сюжетна лінія мала лише одну перипетію, характер персонажів не змінювався протягом твору, був статичним, головними у трагедії були ліричні та епічні пісні хору. Та саме завдяки Есхілу трагедія посіла чільне місце в суспільному житті Еллади і стала найголовнішим драматичним жанром.

1. Пригадайте, що ви знаєте про Прометея.

2. До якого міфічного циклу належить міф про Прометея?