ВІЧНІ ЦІННОСТІ СВЯЩЕННИХ КНИГ - Священні книги людства як пам’‎ятки культури і джерело літератури

Підручник Зарубіжна література 8 клас - Є.В. Волощук - Генеза 2016

ВІЧНІ ЦІННОСТІ СВЯЩЕННИХ КНИГ - Священні книги людства як пам’‎ятки культури і джерело літератури

Літературний багаж. Які біблійні сюжети й образи ви знаєте?

Схарактеризуйте їхню роль у сучасній культурі.

Книга - одне з найвидатніших творінь людської культури. Однак серед них є особливі - книги в найзагальнішому, найвищому розумінні; такі, що з давніх часів живуть у свідомості народів. Вони зберігають таємниці буття і передбачення майбутнього, віряни вважають їх словом самого Бога. Це - скарби мудрості для всіх людей Землі; своєрідні бібліотеки, до яких увійшли численні твори невідомих авторів; джерело ідей та образів для написання безлічі інших книжок. З плином часу творча енергія цих величних пам’‎яток культури, названих священними книгами людства, не применшується, а, навпаки, зростає. Найвідомішими з них є Веди, Біблія, Коран.

Ще в доісторичні часи жерці різних народів записували свої знання, щоб передати їх нащадкам. Нині в музеях світу можна побачити скрижалі1 й сувої, що містять описи ритуалів та іншу інформацію про тогочасне життя. Крім того, кожна світова релігія має свою священну книгу, у якій ідеться про особливості віри, найважливіші традиції, правила й норми людських стосунків, викладено історичні відомості, міфи, життєписи засновників релігій та їхніх послідовників. Наприклад, священною книгою християнства є Біблія, ісламу - Коран, індуїзму - Веди, буддизму - Трипітака, зороастризму - Авеста, юдаїзму - Танах тощо.

Історія створення священних книг складна й неоднозначна, адже писали їх різні люди протягом тривалого часу. Кожна з них містить інформацію, якій сьогодні важко дати єдине потрактування. Проте для людства священні тексти цінні насамперед як літопис пращурів, а отже, - потужне джерело сучасної культури. Так, досліджуючи давню міфотворчість, ми звертаємося до Вед, Біблії, Корану, створених людьми, світогляд яких гармонійно поєднував віру й знання про матеріальний світ. Кожна зі священних книг в образній, алегоричній формі оповідає про виникнення Землі, описує найдавніший період її існування.

Виникнення священних книг у давніх народів є спробою осмислити взаємодію людини з природою, пояснити закономірності певних явищ, осягнути такі поняття, як істина й справедливість, вірність і відданість, праведність і доброта, щирість і святість слова тощо. Саме тому вони й нині на часі. Надзвичайно актуальним для сучасного світу є біблійний заклик до миру й милосердя. Прийнятні як правила поведінки, що сприяє порозумінню, заповіді Корану. Важливі для нашого часу оптимістичні й гуманістичні1 гімни Вед про самоцінність людини, про любов та єдність із природою.

1Скрижаль - дошка, плита з написаним на ній текстом, зазвичай священним, культовим.

Рукопис Рігведи. Початок ХІХ cт.

Давні рукописи Біблії

Північноафриканський Коран. XI cт.

Ідеї та образи священних книг вплелися в тканину фольклору народів світу, лягли в основу крилатих висловів, прислів’‎їв і приказок. І нині в повсякденному мовленні побутують біблійні рядки («Хто не працює, той не їсть», «Не судіть, не судимі будете», «Немає пророка у своїй вітчизні», «Час жити і час помирати», «Зарити талант у землю», «Не хлібом єдиним», «Кесарю - кесареве», «Соломонове рішення»), живуть виразні визначення та барвисті алегорії з Корану («Рай біля ніг матері», «Кому даровано мудрість - тому даровано вище благо», «Прагніть випередити один одного в добрих справах»).

Веди, Біблія, Коран мають неминущу літературну цінність. У них зібрано мудрі проповіді-повчання, пророцтва, міфи, історичні хроніки, молитви, народні пісні, притчі, фрагменти легенд і переказів різних народів та епох. До сьогодні теми й персонажі священних книг надихають митців і повертаються до нас у літературних творах різноманітних жанрів. Не менший вплив справили вони на музику, скульптуру, живопис, театр і кінематограф.

Ознайомлення зі священними книгами потребує кожна людина. Адже в них - мудрість і сакральна2 міць Слова, добро і зло, боротьба і покірність, сенс життя і доля, а найголовніше - любов. Чи не найкраще про любов як вищий стан душі сказав апостол Павло: «Коли я говорю мовами людськими й ангельськими, та любові не маю, - то став я як мідь дзвінка або бубон гудючий. І коли маю дар пророкувати і знаю всі таємниці й усе знання, і коли маю всю віру, щоб навіть гори переставляти, та любові не маю, - то я ніщо. І коли я роздам усі маєтки свої, і коли я віддам своє тіло на спалення, та любові не маю, - то пожитку не матиму жодного... Ніколи любов не перестає! Хоч пророцтва й існують, - та припиняться, хоч мови існують, - замовкнуть, хоч існує знання, - та скасується». У цьому і полягає загальнолюдське значення й вічна цінність священних книг.

1Гуманістичний - від гуманізм: ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.

2Сакральний - такий, що стосується релігійного культу; священний, ритуальний.

Перевірте себе

1. Назвіть священні книги людства.

2. Вихідною основою яких світових релігій є Веди, Біблія, Коран?

3. Розкрийте значення священних книг народів світу для розвитку мистецтва і культури в цілому.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.