Річард Бах (нар. 1936 р.) - ЖИТТЯ ЯК ПОЛІТ - Література ХХ-ХХІ століть. У пошуках себе і високого польоту

Підручник Зарубіжна література 8 клас - Є.В. Волощук - Генеза 2016

Річард Бах (нар. 1936 р.) - ЖИТТЯ ЯК ПОЛІТ - Література ХХ-ХХІ століть. У пошуках себе і високого польоту

Літературний багаж. Пригадайте, що таке притча. Яку роль притчі відігравали в біблійних і коранічних текстах?

Усесвітньо відомий письменник Річард Дейвіс Бах порівнює життя з польотом. Він переконаний: найприродніше для людини - відчувати задоволення від того, що відбувається тут і зараз, а не від минулого чи майбутнього... На думку митця, метою життя є пошук досконалості.

Річард Бах (нар. 1936 р.)

Майбутній письменник з’‎явився на світ 23 червня 1936 р. в американському місті Оук- Парк. За сімейною легендою, його рід походить від генія німецької музики Й.С. Баха. З дитинства Річард захоплювався літаками, саморобними моделями яких заповнив увесь будинок.

Побачивши плакат із зображенням літака й написом «Ти можеш літати на ньому», у сімнадцять років він уперше піднявся в небо на аматорському біплані. Уроки пілотування докорінно змінили світовідчуття юнака: відтоді авіація стала його пристрастю. Після навчання в Каліфорнійському університеті Лонг-Біч Річард розпочав кар’‎єру військового льотчика на тактичних винищувачах у Військово-повітряних силах США.

Закінчивши службу в чині капітана, Бах змінив багато професій, але не зрадив своєму захопленню: він був пілотом чартерних рейсів, авіа- механіком, льотчиком-трюкачем, який виконує фігури вищого пілотажу... На одномісному літаку він не раз здійснював дальні подорожі, зазнавав аварій і. знову піднімався в небо. Паралельно Бах друкував науково-популярні статті у фахових журналах.

Коментар архіваріуса

Річард Бах став знаменитим завдяки повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон» (1970), у якій втілив образ птаха, здатного в польоті подолати будь-які перешкоди. Письменник стверджує, що виступив не автором твору, а лише медіумом1. Гуляючи туманною набережною каліфорнійського каналу, він нібито почув дивний Голос, який говорив від імені славетного американського льотчика початку XX ст. Джонатана Лівінгстона. Бах повернувся додому і записав почуте. Продовження цієї оповіді примарилося йому лише через вісім років. Правда це чи фантазія - невідомо, але 1970 р. світ побачив найвідоміший твір Баха - «Чайка Джонатан Лівінгстон».

Перші спроби видати «Чайку.» окремою книжкою зазнали невдачі. Лише наприкінці 1970-х, після того як повість було проілюстровано чудовими роботами фотографа-анімаліста Расела Масона, вона стала бестселером2.

«Чайка Джонатан Лівінгстон» - це повість про тих, хто слухає поклик свого серця і встановлює власні правила. Її головний герой - птах, який упевнено й безстрашно прямує до своєї мети, долаючи численні обмеження та заборони. Проблему пошуку сенсу життя автор втілює в конфлікті між сірою Зграєю і геніальним Вигнанцем.

1Медіум - надчутлива людина, яка виступає сполучною ланкою між двома світами: матеріальним і духовним.

2Бестселер - видана великим накладом книжка, яка увійшла до переліку найпопулярніших.

Бах назвав «Чайку...» повістю-притчею про велику мрію, яка живе в душі людини, - мрію про політ, про покликання, про безмежну досконалість. Події в ній, як і в інших творах цього жанру, не визначені ні хронологічно, ні просторово. Польоти чайок відбуваються просто над морем, поза часом. Притчовий характер має і сюжет. Він доволі простий, але переказати його нелегко, адже глибинний, філософський зміст притчі має осягнути сам читач.

Як у будь-якій притчі, герої твору змальовані схематично. Наприклад, у Джонатана лише одна пристрасть - політ, лише один шлях - стати Вигнанцем. Повість побудовано на алегоріях: Зграя - повсякденне життя, політ Джонатана - свобода, прагнення досконалості.

Твір Баха цілком відповідає і визначенню філософська притча, адже порушує чимало філософських питань: любові, свободи, життєвого призначення людини, взаємин батьків і дітей, протистояння повсякденності й прагнення до високої мети, небажання розвиватися й жаги знань.

Усе, чим Бах займався протягом життя, об’‎єднане пристрастю до польоту. Тому опис його техніки й майстерності є однією з особливостей художнього світу творів письменника, зокрема й повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон».

Коментар філолога

Повість «Чайка Джонатан Лівінгстон» не містить релігійних ідей як таких, проте чимало критиків і рецензентів побачили в ній євангельські й буддійські мотиви.

Паралелі з біблійними оповідями про Ісуса Христа простежуються в самій ідеї вигнання тих, хто не схожий на інших; в обраності Джонатана, у його поверненні на землю після смерті; у дивах та стосунках Учителя і тих, хто відкритий для знань.

Буддійські мотиви перетворення і прагнення досконалості втілюються, зокрема, у словах чайки Саллівана: «Ми прийшли з одного світу в інший, майже точно такий, і вже забули, звідки походимо... Ми обираємо для себе наступний світ завдяки тому, чого навчились у попереднім. Не навчишся нічого - і наступний світ не буде нічим різнитися від попереднього, і в ньому на тебе чекатимуть ті самі перешкоди і свинцевий тягар незнання».

Важливо, що чайки отримують ім’‎я, лише ставши Вигнанцями. Адже саме тоді вони стають особистостями, знаходять свою індивідуальність і безсмертну душу.

Після повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон» Бах опублікував такі твори, як «Дар, який приносять крила», «Не існує таких місць, як далечінь», «Міст через вічність», «Ілюзії, або Пригоди Месії мимоволі». Висловлені в цих книжках думки важливі й близькі багатьом людям. І саме їм адресовано «Кишеньковий довідник Месії» - збірку філософських узагальнень щодо сенсу буття, розуміння любові й ненависті, гніву й страху, ролі знання і прагнення до досконалості, пізнання власного «я». Це - своєрідний порадник у розв’‎язанні складних життєвих ситуацій. Варто лише заплющити очі, поставити запитання й розгорну ти книгу на будь-якій сторінці... Одна з відповідей самому автору була такою: «Усі люди, усі події у твоєму житті виникають тому, що покликав їх туди ти. Що ти будеш робити з ними, - вирішувати тобі».

Перевірте себе

1. Що ви дізналися про Р. Баха? Які риси характеру письменника розкриваються у фактах його біографії?

2. Які життєві обставини вплинули на характер творчості Р. Баха? У чому це виявилося?

3. Схарактеризуйте творчість Р. Баха. Назвіть його найвідоміші твори.

Перед читанням. Читаючи повість Р. Баха, поміркуйте, який зміст вкладає автор у поняття «небо» і «небеса». Чим вони відрізняються?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.