Зарубіжна література 9 клас - О.М. Ніколенко - Ранок 2009
Народні типи у п'єсі - ОБРАЗНА СИСТЕМА КОМЕДІЇ «МІІДАНИН-ШЛЯХТИЧ» - ЛІТЕРАТУРА XVII СТОЛІТТЯ: МІЖ ВІДРОДЖЕННЯМ І ПРОСВІТНИЦТВОМ
Закоханим допомагають з’єднатися слуги Ніколь і Ков’єль, які представляють народні типи. Весела й гостра на язик Ніколь і винахідливий та кмітливий Ков’єль втілюють позитивне, природне, гуманне начало. Ці образи протиставлені егоїзму буржуазії та ницості дворянства. Слуги висловлюють розумні, тверезі оцінки подій та людей, вони активніші від своїх хазяїв. Без витівки, яку придумав Ков’єль, Люсіль і Клеонт не змогли б одружитися. Те, що всю «режисуру» розіграшу автор віддає Ков’єлю, підкреслює глибоку віру Мольєра в народ, у його розум і творчі можливості, у здатність відновити справедливість.
Хоча в кожному з персонажів підкреслюється якась одна риса, не можна не помітити, що Мольєр у п’єсі «Міщанин-шляхтич» прагнув до багатогранності зображення людських характерів (так, Журден — утілення не тільки гіпертрофованого марнолюбства, а й наївності, невігластва, практичності тощо). Ця неоднозначність образів була новим кроком у розвитку жанру класицистичної комедії.
Перевірте себе
Із запропонованих варіантів оберіть одну правильну відповідь.
Хто в п’єсі «Міщанин-шляхтич» так звертається до пана Журдена: «Як? Що це таке? Кажуть, ти хочеш видати свою дочку за якогось маскарадного блазня?»:
A. Дорант;
Б. Дорімена;
B. Клеонт;
Г. пані Журден.
Якою сценою розпочинається комедія «Міщанин-шляхтич»:
A. Ніколь зустрічає Клеонта і Ков’єля;
Б. Журден на самоті розмірковує про те, як добре знатися зі шляхетним панством;
B. пані Журден радить Кпеонту просити руки Люсіль;
Г. вчителі пана Журдена готуються до уроків зі своїм учнем.
Хто підмовляє Клеонта на кумедну витівку з переодяганням:
A. Ков’єль;
Б. Дорант;
B. Ніколь;
Г. Журден.
Поміркуйте і дайте відповідь
Чому Журдена називають «комічним характером»?
Чи можна назвати решту персонажів «комічними характерами»? Відповідь обгрунтуйте.
Пригадайте комічні ситуації, дійовою особою яких є Клеонт. Як ці ситуації характеризують героя?
Знайдіть творче рішення
Уявіть, що вам запропонували підготувати костюми для шкільної вистави «Міщанин-шляхтич». Які кольори ви запропонуєте для головних персонажів комедії? Свої міркування обгрунтуйте.