Зарубіжна література 9 клас - О.М. Ніколенко - Ранок 2009

Проблематика твору. Основний конфлікт - «МАЛЮК ЦАХЕС, НА ПРІЗВИСЬКО ЦИНОБЕР» - ШЕДЕВР РОМАНТИЧНОЇ КАЗКИ-НОВЕЛИ - РОМАНТИЗМ У ЛІТЕРАТУРІ

Я гадаю, що основа небесної драбини, по якій фантазія піднімається у вищі сфери, має бути так закріплена на життєвому ґрунті, щоб кожен міг піднятися по драбині слідом за автором.

Е. Т. А. Гофман

Навесні 1818 року Гофман тяжко занедужав. Поневіряння, не- статки, напружена праця, нервові навантаження — усе далося взнаки. Стан хворого був такий, що очікували найгіршого. Але криза минула. Одужуючи, Гофман узявся за втілення свого давнього задуму. Так починався новий етап у творчості письменника, коли були створені найкращі та найвідоміші його твори. І першим твором цього нового етапу стала казка-новела «Малюк Цахес, на прізвисько Цинобер».


Проблематика твору. Основний конфлікт


Протистояння митця і середовища — одна з провідних тем романтичної літератури. Гофман у багатьох творах намагався вирішити проблему залежності митця від тих, хто є чужим для справжнього мистецтва, хто не розуміє краси, а своїм світоглядом, інтересами, смаками дискредитує митця й мистецтво. Але в казці «Малюк Цахес, на прізвисько Цинобер» постає і нова для автора проблема — проблема моральної відповідальності митця за духовність суспільства.

Жанр казки, який обрав Гофман для втілення свого задуму, дає можливість не тільки сатирично змалювати сучасний йому світ, але й піднестися на вищий рівень узагальнення й запропонувати читачеві поміркувати над природою влади, над тим, як створюється суспільна думка й політичні міфи.

У казці-новелі «Малюк Цахес, на прізвисько Цинобер» Гофман звертається до улюбленої теми багатьох своїх попередників, зокрема письменників XVIII століття — критиків німецького філістерства. Німецькою мовою слово «філістер» означає самовдоволену, обмежену людину. Світ «філістера* — як мізерного, так і можновладного,— окреслюється Гофманом у гострих сатиричних тонах. Як позитивна сила обмеженому філістерству протиставляється натхненна постать митця.

Головний герой твору Бальтазар належить до улюблених гофманівських героїв-«ентузіастів». Він митець, тому, за Гофманом, має здібність проникати в сутність явищ, йому відкриваються тайни, недосяжні іншим людям. Художня натура, істинний талант сховані від поверхових поглядів «філістерів», які сприймають лише зовнішні риси суті. Саме тому «філістери» ладні приписати будь-якій посередності (особливо коли вона так само банальна й трафаретна, як вони) зовсім не притаманні їй риси «величності й навіть геніальності».

Ці проблеми розкриваються у протистоянні митця і філістерів, що і є основним конфліктом твору. А розкривається цей конфлікт у сатирико-метафоричному змісті твору.