Зарубіжна література 9 клас - О.М. Ніколенко - Ранок 2009

Особливості будови роману - «ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН» - РОМАН У ВІРШАХ - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Особливості будови роману

У романі «Євгеній Онєгін» автор використовує паралелізм — художній прийом, який підкреслює зв’‎язок окремих елементів твору і надає можливість їх порівняти та виявити характерні риси кожного з них. Наприклад, це паралелі героїв: друзі Онєгін — Ленський, «друзі» Онєгін — Автор, сестри Тетяна — Ольга. Паралелізм простежується у стосунках героїв: Онєгін і Тетяна — з одного боку, Ленський

і Ольга — з іншого. Є в романі і паралельні епізоди: бал на іменинах у Тетяни — бал у Петербурзі. Дві частини має і сюжет: перша — Тетяна зустріла і покохала Онєгіна, пише листа, слухає відповідь Онєгіна, друга — Онєгін зустрів Тетяну в Петербурзі і покохав її, пише листа до Тетяни, слухає її сповідь. Порівняння цих частин виявляє, яких змін зазнав характер героя, його внутрішній світ.

Важливою рисою роману є динаміка дії, відносин між героями, характерів. Ліричні відступи роблять Автора одним з головних персонажів роману, об'єднують увесь текст у цілісний твір. Пушкін розширює межі твору завдяки творчому співчуттю читачів, до яких він звертається, пропонує взяти участь у вирішенні проблем героїв. Своїх героїв Автор не оцінює, а ставить питання до читачів, пропонуючи їм визначитися щодо поведінки героїв, їхньої долі. «Відкритий» фінал твору також викликає бажання читачів взяти участь у вирішенні головної проблеми — «людина і світ», «людина і суспільство».
Миколо Кузьмін. Ілюстрації до роману «Євгеній Онєгін». 1928—1933 р.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.