НОВА РЕАЛЬНІСТЬ І НОВА ЛЮДИНА В ЖИВОПИСІ ПРОСВІТНИЦТВА - ПРОСВІТНИЦТВО

Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2017

НОВА РЕАЛЬНІСТЬ І НОВА ЛЮДИНА В ЖИВОПИСІ ПРОСВІТНИЦТВА - ПРОСВІТНИЦТВО

Художники XVIII ст. вперше показали людину в реальному середовищі. Вони уважно придивлялися до людей, які не є видатними особами, а займаються звичними справами, проте цікаві своїм внутрішнім світом.

Охарактеризуйте персонажів доби Просвітництва, ознайомившись із творами образотворчого мистецтва.

Французький художник Жан-Батист Шарден (1699-1779) найкраще зображував побутові сцени та натюрморти. Він умів точно вихопити «момент життя» і закарбувати його на картині. На полотнах митця з’‎явилися персонажі, які ніколи не могли б стати моделями для класицистів, наприклад ремісники, слуги, звичайні селяни й городяни («Дівчинка з воланом», 1737 р., «Жінка, яка розносить продукти», 1788 р., «Юний художник з олівцем», 1737 р. та ін.).

Ж.-Б. Шарден. Дівчинка з воланом. 1737 р.

В. Хогарт. Після одруження. Із серії «Модний шлюб». 1743р.

В англійському живописі XVIII ст. знавцем людської душі та життя вважали Вільяма Хогарта (1697-1764). На його картинах відображені вади людей і суспільства. Деякі його полотна називають маленькими «драмами», де крізь гірку усмішку можна почути плач, волання безвиході (серія «Модний шлюб», 1743 р. та ін.). Тому не випадково В. Хогарта нерідко порівнюють із Мольєром.

Найвідомішим англійським портретистом доби був Джошуа Рейнолдс (1723-1792). Він прагнув відобразити у своїх героях рух думки й почуття, тому постійно експериментував з освітленням, фоном, композицією («Портрет полковника Георга К. Х. Кусмейкера», 1782 р., «Портрет Джеймса Бурдьє», 17651766 рр., «Портрет Хел», 1789 р.).

Ж.-О. Фрагонар. Гойдалки. 1752 р.

Дж. Рейнолдс. Портрет полковника Георга К. Х. Кусмейкера. 1782 р.

Французький живописець Жан- Оноре Фрагонар (1732-1806) був учнем Ж.-Б. Шардена й віддавав перевагу, як казали сучасники, «легковажним сюжетам» — замальовкам сучасників. Його картини позначені щирістю й захопленням живою натурою («Марі Мадлен», 1769 р., «Дівчина з книжкою», 1776 р.).

Ж.-Б. Грез. Простота. 1759р.

Французький художник Жан-Батист Грез (1725-1805) прославився тим, що дуже просто й водночас тонко зображував жіночі портрети. Його картини відзначаються вишуканістю стилю та емоційністю образів. Дівчата й жінки на його портретах читають, мріють, вишивають, малюють... Милі героїні Ж.-Б. Греза втілюють багатство почуттів і переживань («Портрет молодої дівчини» та ін.).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.