Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2017
ТРАВНЕВА ПІСНЯ (1770-1771) - ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ 1749-1832 - ПРОСВІТНИЦТВО
Ідея кохання й щастя. Цикл «Зезенгеймські пісні» («Sesenheimer Lieder», 1770— 1771), до якого ввійшов ліричний вірш «Травнева пісня» («Mailied»), написаний під впливом кохання до Фрідеріки Бріон. Тут виразно змальовано порухи душі, піднесені почуття закоханого поета. У «Травневій пісні» Й. В. Ґете возвеличив любов як переживання, що освітлює життя й дарує щастя людині.
У ранній ліриці поета відтворено захоплення філософією Б. Спінози. У «Травневій пісні» звучить думка про силу й доброту Бога, Природи, що стоять над світом. Про цей вірш Г. Гейне сказав: «Учення Спінози... ширяє навколо нас у вигляді ґетевської пісні... Гармонійні рядки оповили серце, як ніжна кохана; слово обнімає тебе, а думка водночас цілує».
Ознаки фольклору. Вірш «Травнева пісня» побудований на фольклорній основі. Письменник використав жанр ліричної пісні з метою розкрити почуття кохання. Провідним літературним прийомом є психологічний паралелізм.
Піднесений стан душі ліричного героя увиразнюється описами весняної природи. Буяння квітів, пташиний спів, свіже повітря, яскраве сонячне світло — це світ, у якому живе й кохає ліричний герой.
Сміється радо природа мені,
Як сяє сонце по зимнім сні!
Барвисті квіти по всіх лугах,
Пташині хори по всіх гаях,
І в кожнім серці радість, весна:
О земле, сонце, любов ясна!
(Переклад Миколи Зерова)
Художній світ — земний і конкретний у своїх проявах, але разом із тим він зображений митцем як зразок гармонії й краси. Цьому сприяють метафори, епітети, порівняння та інші засоби. Уся природа «усміхається», бо серце ліричного героя сповнене любов’ю. Свою кохану він порівнює з небесним сяйвом, квіткою й жайворонком. Особливу роль відіграє поетичний синтаксис, де переважають риторичні оклики, що відтворюють підйом емоцій та почуттів.
Ж.-О. Фрагонар. Гойдалка. 1775-1780рр.
«Травнева пісня» — зразок любовної лірики Й. В. Ґете, яку водночас можна назвати і філософською. Вона ґрунтується на пізнанні реального життя природи й людини.
КОМПЕТЕНТНОСТІ
Обізнаність. 1. Визначте провідну тему й мотиви вірша. 2. Назвіть фольклорні образи й розкрийте їхнє значення у вірші. 3. Як у творі поєднані почуття й природа? За допомогою яких художніх засобів досягається ця єдність? 4. Виявіть ознаки народної пісні у вірші.
Комунікація. Диспут. Тема «Сутність кохання та його роль у житті людини».
Самовираження. 1. Створіть словесні портрети ліричного героя й героїні (усно). 2. Прочитавши твір, опишіть пейзаж (усно).
Уміння навчатися. 1. Якщо ви володієте німецькою мовою, зробіть дослівний переклад вірша «Травнева пісня», порівняйте його з поетичним перекладом М. Зерова. 2. Знайдіть висловлення видатних людей про кохання. Прокоментуйте.