ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ (1749-1832) - ПРОСВІТНИЦТВО ЯК ІСТОРИЧНА ДОБА

Підручник Зарубіжна література 9 клас - Ю. І. Ковбасенко - Літера ЛТД 2017

ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ (1749-1832) - ПРОСВІТНИЦТВО ЯК ІСТОРИЧНА ДОБА

Мета в житті — саме життя

ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ.

Поезії

У літературі є постаті, які визначають духовний розвиток цілих епох або й усього людства. Саме до них належить Й. В. Ґете - геніальний німецький письменник і вчений-натураліст.

«Лиш той життя і волі гідний, хто б’‎ється день у день за них», - стверджував Й. В. Ґете у трагедії «Фауст». Саме цьому гаслу цілком відповідало і його життя.

Ґете народився у «вільному купецькому місті» Франкфурті-на-Майні в сім’‎ї імператорського радника Йоганна Каспара. Одним із найяскравіших дитячих вражень Ґете був подарований бабусею ляльковий театр. Він також залюбки відвідував знамениті Франкфуртські ярмарки з їхніми театральними виставами, де вперше побачив Фауста, персонажа, що згодом уславив ім’‎я Ґете...

Ґете з дитинства виявив непересічні здібності до наук, опанував французьку, англійську, італійську, давньогрецьку мови та латину. Семирічним почав писати вірші й п’‎єси, добре знався на металах і коштовному камінні. А ще був фізично розвиненим, чудово їздив верхи. Навчання він продовжив у Лейпцизькому та Страсбурзькому університетах і здобув звання доктора права.

У Страсбурзі Ґете познайомився з німецьким філософом і письменником Й. Г. Гердером. Він очолював гурток, членів якого називали штюрмерами, «буремними геніями» (від назви драми Ф. Клінгера «Sturm und Drang» («Буря і натиск»)). Як буря вносить свіжий струмінь у затхле повітря, так і штюрмери вносили свіжий вітер буремних почуттів у затхлу атмосферу тогочасної німецької літератури. Вони виступали за об’‎єднання безлічі тогочасних німецьких земель в єдину могутню країну, цікавилися національною самобутністю літератури, фольклором. Гердер пробудив у Ґете бунтарський дух, і вони разом очолили рух «Бурі і натиску».

Й. В. Ґете. Гравюра за портретом Г. М. Крауса, після 1775

Недостатньо тільки отримати знання; їх треба застосувати.

Недостатньо тільки бажати; треба діяти.

Навчитися можна тільки того, що любиш.

У цей час Ґете велику увагу приділяв ліриці, насичуючи її яскравими емоціями та образами. Саме під впливом народної творчості Ґете писав свої ранні вірші і балади. Прості й трохи наївні, схожі на народні пісні, його поезії припали до душі мільйонам німців:

Хлопець подихом зігрів

Дику ружу в полі.

Він побачив і зрадів,

Що красу таку зустрів,

Мов дарунок долі.

Ружа, ружечка, мов цвіт,

Ружа в чистім полі...

«Дика ружа»,

переклад Петра Тимочка

У XVIII ст. серед монархів було модно радитися з видатними письменниками і філософами-просвітниками щодо управління державою. Молодий веймарський герцог Карл Август, бажаючи реформувати свою державку, запросив до себе Ґете. Саме у Веймарі письменник провів майже все своє подальше життя. Ґете дослужився до посади прем’‎єр-міністра. Він щиро вірив, що його чиновницька діяльність покращить державну систему герцогства, допоможе розвитку науки та культури.

Та прем’‎єрство тривало недовго. Карл Август начебто й підтримував реформаторство Ґете, однак перекреслював більшість його починань. Податки збирали нечисті на руку чиновники, міністрами призначали тих, хто мав зв’‎язки при дворі («хто краще ходив по канату», за Дж. Свіфтом). Пославшись на нібито слабке здоров’‎я, письменник склав з себе обов’‎язки голови уряду і поїхав «лікуватися» до Італії.

У 1831 р. у Веймарі Ґете завершує головний твір свого життя - трагедію «Фауст», де діє персонаж, навіяний ще дитячими враженнями.

Й. В. Ґете залишив людству геніальну спадщину - безліч віршів, балад, п’‎єс, романів, наукових робіт у сфері анатомії, геології, мінералогії, фізики. І саме йому належить думка про появу всесвітньої літератури.

Й. Гердер, який здійснив перший переклад українських дум іноземною (німецькою) мовою, стверджував: «Україна стане новою Грецією - у цій країні чудовий клімат, щедра земля, і її великий музично обдарований народ прокинеться колись для новогоНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.