ТРАВНЕВА ПІСНЯ - ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ (1749-1832) - ПРОСВІТНИЦТВО ЯК ІСТОРИЧНА ДОБА

Підручник Зарубіжна література 9 клас - Ю. І. Ковбасенко - Літера ЛТД 2017

ТРАВНЕВА ПІСНЯ - ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ҐЕТЕ (1749-1832) - ПРОСВІТНИЦТВО ЯК ІСТОРИЧНА ДОБА

Сміється природа радо мені,

Як сяє сонце по зимнім сні!

Барвисті квіти по всіх лугах,

Пташині хори по всіх гаях,

І в кожнім серці радість, весна:

О земле, сонце, любов ясна!

Любов моя, ти світлий чар!

Ти злото ранніх нагірних хмар!

Твій подив свіжим лугам, полям,

Благословення траві й квіткам...

Дівчатко любе, дівча ясне!

Як зір твій сяє: ти любиш мене!

Як жайворонок — повітря й спів,

Як чиста квітка — росу полів,

Тебе люблю я гарячим чуттям,

Ти радістю, сміхом, новим життям

Підносиш спів мій, хвилюєш кров.

О, будь щаслива, моя любов!

Переклад Миколи Зерова

Яким усе це було новим, скільки тут чарівної свободи, мелодійності і барвистості, як під буремним поривом цих ритмів обсипалася пудра з раціоналістичних перук.

Томас Манн про лірику Ґете-штюрмера

Ґете і Фредеріка. Поштівка, Німеччина, кінець ХІХ ст.

Вірш «Травнева пісня» був написаний у 1771 р. Навчаючись у Страсбурзькому університеті, поет закохався в доньку місцевого пастора Фредеріку Бріон. Згодом він зізнався, що це кохання відродило в ньому бажання творити. Він написав для Фредеріки багато пісень на знайомі мелодії. Серед них була і «Травнева пісня». Ця поезія демонструє, як під пером «буремного генія» (а вірш створений саме в штюрмерській стилістиці), поезія звільняється від дидактизму та абстрактного раціоналізму і наповнюється природною простотою.

Радісне замилування весняною природою, коли квітнуть дерева, співають птахи, яскраво сяє сонце, — суголосне почуттям закоханості ліричного героя. Його кохання таке ж яскраве й осяйне, як і природа навколо. Не відразу зрозуміло, що саме наповнює його серце радістю: чари травневої природи чи кохання до чарівної юнки. Ритм танцювальної пісеньки, використаний у творі, підкреслює неймовірний вибух радості, яким пронизаний вірш.

Цей вірш уважається першим ліричним шедевром Ґете, який вплинув на формування його поетичного стилю. Неодноразово зверталися до нього і музиканти, зокрема Людвіг ван Бетховен.

...Історія кохання юного Ґете й Фредеріки закінчилася сумно. Хоча вони й були заручені, після навчання поет їде зі Страсбурга: тихого провінційного життя навіть серед люблячих людей йому було замало.

Фредеріка назавжди зберегла в серці кохання до поета і так і не вийшла заміж. А спомини про неї надихнули Ґете на створення образу Маргарити у філософській трагедії «Фауст».

1. Чи можна вірш «Травнева пісня» назвати автобіографічним?

2. Пригадайте, які метафори називають бароковими. Порівняйте їх із художніми засобами вірша Ґете. Яка манера письма вам подобається більше? Чому?

3. Чому у вірші так багато окличних речень? Яку роль вони відіграють у тексті?

4. Спробуйте дібрати (створити) ілюстрації до «Травневої пісні». Які кольори та образи там домінуватимуть?

5. Напишіть сценарій кліпу за віршем Ґете. Який зображальний та музичний ряд ви використаєте?







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.