ЙОГАНН КРІСТОФ ФРІДРІХ ШИЛЛЕР (1759-1805) - КУЛЬТУРА ДОБИ ПРОСВІТНИТВА - СВІТЛО РОЗУМУ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПРОСВІТНИЦТВА

Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. О. Ісаєва - Оріон 2017

ЙОГАНН КРІСТОФ ФРІДРІХ ШИЛЛЕР (1759-1805) - КУЛЬТУРА ДОБИ ПРОСВІТНИТВА - СВІТЛО РОЗУМУ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПРОСВІТНИЦТВА

Коли я подумаю, що, можливо, через 100 або більше років будуть поважати мою пам’‎ять і навіть у багатьох я буду викликати захоплення і сльози, тоді я радію моєму покликанню поета і змиряюся з Богом і моїм нерідко жорстоким становищем.

Фрідріх Шиллер

НІМЕЦЬКИЙ ГЕНІЙ ІСТИНИ Й ДОБРА

Геній, який легкими кроками ступає по стежині світла» — так охарактеризував свого співвітчизника німецький письменник ХХ ст. Томас Манн. Спробуємо розібратися, чим же заслужив Фрідріх Шиллер таку високу оцінку...

Німецький поет і драматург, теоретик мистецтва і філософ, історик і військовий лікар — у кожній із цих галузей можна говорити про роль Фрідріха Шиллера. Але найголовніше, що його ідеї про гуманність, демократію, свободу особистості, національну незалежність, про волю, мир і дружбу між народами залишаються актуальними й сьогодні.

Він народився 10 листопада 1759 р. в невеличкому німецькому місті Марбах у родині військового лікаря. Через те, що родина часто переїжджала, маленький Шиллер учився спочатку в різних школах, а в 1773 р. за наказом правлячого на тій землі німецького герцога Вюртемберзького вступив у тільки-но створену військову школу, де вивчав юриспруденцію та медицину. Вісім нелегких років (1773-1780) провів Шиллер у цій школі, справжньому розпліднику рабів, що пізніше була перейменована на академію, так звану «Академію Карла».

Це був навчальний заклад закритого типу, де панувала жорстка дисципліна й військова муштра, де за учнями постійно стежили, їм не дозволяли виходити за межі школи, бачитися з родичами без наглядача, читати художні твори. Натомість процвітало шпигунство.

Усе це, безумовно, травмувало психіку вразливого Шиллера. І щоб хоч якось відволіктися від важкої атмосфери суцільної муштри, майбутній поет крадькома від усіх, порушуючи заборони, ночами багато читає. Справжніми друзями в ці роки для Шиллера стали твори давньогрецького філософа Плутарха, ліричні вірші й роман «Страждання молодого Вертера» Й.-В. Ґете, трагедії В. Шекспіра та інші твори. Тому не дивно, що згодом Шиллер сам почав писати.

Філіп Фрідріх Гейдж. Портрет Шиллера — полкового лікаря (1781-1782)

1780 р., після закінчення академії, Шиллера призначили полковим лікарем у місто Штутгарт. Він був зобов’‎язаний носити військову форму й не мав права залишати місто без дозволу свого начальника. Але 1782 р. на сцені театру в місті Майнгем була поставлена його перша п’‎єса «Розбійники», написана ще в період навчання. Епіграфи до твору (латиною «На тиранів !») і вислів Гіппократа («Що не вилікують ліки, вилікує залізо; чого не вилікує залізо, вилікує вогонь») точно показували, на кого спрямований гнів його автора. Вистава, що закликала до боротьби проти тиранії, перетворювалась на справжній протест. «Мій дух прагне подвигів, душа — свободи», — проголошує головний герой п’‎єси. Але якщо інтелігенція й молодь захоплено вітали автора, то преса і представники влади різко засуджували його твори. Не дивно, що після двох відвідин вистав своїх п’‎єс без дозволу керівництва його покарали двотижневим арештом і категорично заборонили будь-що писати, крім медичних творів, та спілкуватися з іноземцями. Не витримавши такого покарання, у вересні 1782 р. Шиллер таємно покинув Штутгарт. «Я залишав Штутгарт зі спустошеним серцем та порожнім гаманцем», — писав Шиллер про свої почуття в той момент.

Так розпочався новий етап життя і творчості Фрідріха Шиллера... Майже без засобів існування він повністю віддається творчості. З-під пера Шиллера з’‎являються нові й нові твори. «Головне для людини — працелюбність, — писав він своєму другові, — оскільки вона дає не тільки засоби для життя, — вона і тільки вона дає життю ціну». Завдяки неперервній творчій праці він досяг успіхів й у драмі, і в поезії, і в прозі.

1787 р. Шиллер переїжджає до Веймара, де починає вивчати історію та філософію. Цього ж року він знайомиться зі своїм давнішнім кумиром, видатним німецьким письменником і мислителем Йоганном Ґете. Дружба цих двох геніїв німецької культури тривала 17 років, її зупинила лише смерть Шиллера. «Сила чарівності Шиллера була великою — вона охоплює всіх, хто спілкувався з ним», — такими словами характеризував свого друга Ґете.

Помер Фрідріх Шиллер у Веймарі 9 травня 1805 р.

В історію літератури він увійшов як полум’‎яний захисник людської гідності, справжній поборник істини й добра.

1. Розкажіть, що вам відомо про життя і творчість Ф. Шиллера.

2. Прокоментуйте назву статті про письменника й епіграф до неї.

3. Запропонуйте свій варіант назви статті про Шиллера.

4. За допомогою додаткових джерел підготуйте повідомлення на тему «Ф. Шиллер і Й.-В. Ґете».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.