ПРО КЛАСИЧНУ Й МАСОВУ ЛІТЕРАТУРУ - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. О. Ісаєва - Оріон 2017

ПРО КЛАСИЧНУ Й МАСОВУ ЛІТЕРАТУРУ - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

продовж століть мистецтво було прерогативою еліти, найбільш освіченого прошарку населення. Водночас ще в Середньовіччі з’‎являється культура так званого низького стилю. Найбільше значення для її розвитку мав вуличний театр. На майданах і ринкових площах актори-простолюдини розігрували фарси, мораліте, містерії тощо. Значні зміни відбулися й у поезії низького стилю, яку творили талановиті, але незаможні митці. Мова творів наближається до народної, у неї проникають просторіччя. Отже, фактично протягом чотирьох століть існували висока й низька культури.

У ХХ ст. змінюється усталений лад суспільства. Можливість освіти для широких мас населення зробила справжню революцію в культурному житті. З’‎являється дедалі більше людей, які можуть і бажають читати. Отже, виникає потреба в літературі, яка б розважала та приносила насолоду. Так розвивається масова література.

Масова література — це широко тиражована література, призначена для пересічного читача, яка характеризується легкістю форми, нескладною сюжетною побудовою, іноді насиченою елементами детективу, є невеликою за обсягом і майже завжди закінчується хепіендом.

До масової літератури належать жанри коміксу, трилера, дайджесту й багато інших.

Водночас у всі віки продовжує активно розвиватися класична література, названа за латинським словом сlassіcus — зразковий.

Отже, класична література — це корпус творів, перевірених часом, що вважаються зразковими для тієї чи іншої епохи, висока якість яких є загальновизнаною.

Сьогодні факт існування масової культури вже ніхто не заперечує, але її розуміння і ставлення до неї дуже різне. Американський учений Б. Розенберг поставив суспільству слушне запитання: «Чи є масова культура мерзенністю, нешкідливим заспокійливим засобом або ж благословенням Божим? Це — питання гострих дискусій, у яких ніхто не хоче поступатися...» Спробуймо й ми з вами долучитися до вирішення цієї проблеми.

1. Дайте визначення поняття «масова література». Які твори масової літератури ви знаєте? Чи читаєте ви їх? Поясніть чому.

2. Розкрийте, яку літературу прийнято називати класичною.

3. Самостійно прочитайте твір американської письменниці Гарпер Лі «Убити пересмішника» і обґрунтуйте: це твір масової чи класичної літератури?

4. У класі проведіть дискусію на тему ««Масова література»: «за» чи «проти»?».

Роб Гонсалвес. Мрія (2005)

ЧИТАЧУ ХХ СТОЛІТТЯ

У літературному світі є декілька міжнародних премій, отримати які мріє кожний письменник. Але, безперечно, найпрестижнішою міжнародною винагородою в галузі літератури є Нобелівська премія. За заповітом шведського підприємця та винахідника Альфреда Нобеля 1895 р., від 1901 р. вона щорічно присуджується за найбільші досягнення в галузі фізики, хімії, фізіології або медицини та літератури, а також за особливі результати у справі миру (Нобелівська премія миру).

Серед лауреатів Нобелівської премії з літератури в різні часи були такі письменники, як Редьярд Кіплінг (1907), Бернард Шоу (1925), Ернест Хемінгуей (1954), Борис Пастернак (1958), Генріх Белль (1972), Світлана Алексієвич (2015) та інші.

Серед українських письменників претендентом на Нобелівську премію був Іван Франко, який, на жаль, не дожив до її присудження, а за правилами премія вручається лише живим. Висувалися на премію також Улас Самчук, Павло Тичина, Микола Бажан, Олесь Гончар, Тодось Осьмачка, Ліна Костенко, Ісмаїл бей Гаспринський. Але, мабуть, найтрагічніша доля була у Василя Стуса, якого висунув на отримання премії німецький письменник Генріх Белль у 1985 р. Проте Василь Стус помер під час голодування в карцері 3 вересня 1985 р.

2016 р. Нобелівську премію з літератури отримав видатний американський співак, поет і музикант Боб Ділан, якого вважають одним із символів молодіжного руху 60-х років ХХ ст. в Америці й в усьому світі. Найвідомішою його піснею стала «Лиш вітер тобі відповість» (Blowin’‎ in the wind), у якій є слова, співзвучні й нашому часу:

Скільки доріг людині пройти,

щоб справді людиною стать?

І скільки голубка морів пролетить,

щоб берег свій відшукать?

І скільки снарядів іще рвонуть,

і коли заборонять війну?

Лиш вітер тобі на це відповість.

Лиш вітер тобі відповість.

Переклад з англійської Миколи Байдюка

Боб Ділан — лауреат Нобелівської премії з літератури 2016 р.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.