ЕРІК ВОЛЬФ СІГАЛ(СІГЕЛ) (1937-2010) - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. О. Ісаєва - Оріон 2017

ЕРІК ВОЛЬФ СІГАЛ(СІГЕЛ) (1937-2010) - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

У мене є ця донкіхотська мрія, що одного дня я отримаю трохи критичного визнання за мої романи...

Ерік Сіґал

ПРОФЕСОР, ЯКИЙ НАПИСАВ ІСТОРІЮ КОХАННЯ

Творчість видатного американського митця Еріка Сіґала І належить водночас до літератури та кіно. Його книжки неодноразово посідали перші місця в престижних рейтингах, а фільми, зняті за сценаріями Сіґала, відзначені такими нагородами, як «Оскар» і «Золотий глобус». Ще за життя письменника його твори були перекладені більш ніж тридцятьма мовами світу. Майже всі твори Сіґала екранізовано, причому переважно за його власними сценаріями.

Ерік Вольф Сіґал народився 16 червня 1937 р. в Нью-Йорку. Після закінчення середньої школи він навчався в літній школі у Швейцарії. Сіґал здобув блискучу освіту, яка дала йому змогу вивчати мову та літературу в одному з найкращих навчальних закладів світу — Гарвардському університеті. Хист до письменництва в Еріка Сіґала пробудився, коли він був студентом старших курсів. Щоб трохи заробити грошей, Сіґал писав театральні огляди, допомагав у постановках п’‎єс. Він навіть виступив співавтором пародійного мюзиклу про Троянську війну, який мав гучний успіх й отримав схвальні відгуки критиків. Саме ця п’‎єса стала початком його творчої кар’‎єри. У 1959 р. Сіґал отримав ступінь магістра, а вже 1965 р. став доктором філософії з літератури та розпочав працювати на педагогічній ниві. Він викладав латину в навчальних закладах так званої «Великої трійки» — «Ліги плюща» — Гарвардському, Єльському, Принстонському університетах, займався науковою й перекладацькою діяльністю. Зокрема, його переклади з латини та дослідження творів видатного римського комедіографа Плавта отримали високу оцінку в науковому колі.

Та справжньою пристрастю Еріка Сіґала була не мертва латина, а життєдайний спорт. Молодий учений прославився ще і як завзятий марафонець. Після науки біг був для юнака на першому місці. Двадцять років (!) — з 1955 по 1975 — він брав участь у престижному Бостонському марафоні, вигадавши навіть свій особливий стиль бігу. Е. Сіґал також увійшов в історію спорту як коментатор Олімпійських ігор й автор фільмів і статей про спорт.

Наприкінці 60-х років Сіґал пробує себе як сценарист. У 1967 р. він написав для всесвітньо відомої групи «Бітлз» сценарій анімаційного фільму «Жовта субмарина» («YellowSubmarine»). Мультфільм мав надзвичайний успіх, а Ерік став справжньою зіркою. В одному з інтерв’‎ю Сіґал розказував, що діти почали дивитись на нього, відкривши рота, а по вихідних до його будинку в університетському містечку приходили люди і благоговійно заглядали у вікна, за якими було написано легендарний сценарій. Та справжня слава була ще попереду...

У 1968 р. Ерік Сіґал написав кіносценарій про романтичне кохання двох студентів — Олівера і Дженні. За спогадами одного з товаришів Сіґала по Гарварду, в основу твору письменник поклав дещо змінену історію свого аспіранта. На жаль, сценарій не вдалося опублікувати, і за рекомендацією свого агента Сіґал переробив його в повість. «Історія одного кохання» була опублікована в 1970 р. й одразу стала бестселером, її прочитав кожен п’‎ятий американець.

Ерік Сіґал і спорт

Постер анімаційного фільму «Жовта субмарина»

Романтична історія кохання Олівера та Дженні очолила списки популярних книжок не тільки в США, а й в Англії, Італії, Німеччині, Франції, Японії, Бразилії тощо. Її було перекладено більш ніж тридцятьма мовами світу та визнано однією з найбільш продаваних книжок усіх часів.

Незважаючи на успіх літератора, Сіґал продовжував викладати в різних університетах Америки та Європи. Та, приголомшений славою автора всесвітньо відомого бестселера, Сіґал почав некомфортно почуватися в студентській аудиторії. Колеги й учні, забувши про наукові й педагогічні здобутки свого професора, відтепер сприймали його лише як автора «Історії одного кохання» та звинувачували в несерйозності намірів.

З моменту виходу свого першого бестселера Сіґал опублікував ще шість книжок, кожна з яких також стала популярною, до трьох із них він написав кіносценарії. У 1977 р. виходить продовження «Історії одного кохання» — твір «Оліверова історія».

Останні двадцять п’‎ять років письменник тяжко хворів, помер Ерік Сіґал у 2010 р.

Попри велику популярність у читачів, Еріку Сіґалу так і не вдалося завоювати позитивні відгуки у критиків. Його твори вважали несерйозною, масовою літературою. Та письменник сприймав це по-філософськи й зазначав, що саме його слава й «отруює можливість позитивної критичної оцінки». В одному зі своїх інтерв’‎ю Е. Сіґал заявив: «Чия шкодую, що написав «Історію одного кохання»? Маячня. Я дуже радий, що це зробив!» Сподіваємось, що, прочитавши цей твір, ви також скажете: «Я дуже радий, що Ерік Сіґал його написав!

1. Доведіть, що Ерік Сіґал був різнобічною особистістю.

2. Розкажіть про історію написання книжки Сіґала «Історія одного кохання».

3. Якщо ви хочете більше дізнатися про гарвардського професора, який написав історію кохання, то завітайте на офіційний сайт письменника в Інтернеті: http://www.erichsegal.com.

Обкладинка одного з видань повісті «Історія одного кохання» (1972)

ЦИТАТА ДЛЯ ДУШІ ВІД ЕРІКА СІГАЛА

♦ Кохання — це коли ні про що не шкодуєш.

♦ Ми на порозі нового романтизму, сентиментальної епохи.

♦ Кіно тепер має велике значення, і це стиль, який пасує епосі [...] цифрової літератури. Художні твори мають бути простими та лаконічними, не варто витрачати час на описи.