Рей Дуглас Бредбері. «451° за Фаренгейтом». Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії - IІ семестр

Рей Дуглас Бредбері. «451° за Фаренгейтом». Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: розкрити тематику та проблематику твору Рея Дугласа Бредбері «451° за Фаренгейтом», визначити роль особистості письменника в літературі; охарактеризувати роман як один із вершинних у творчості письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія , світогляд, тематика, проблематика, фантастика, роман, антиутопія.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, фізика, хімія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, відео презентація.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Читання та коментування прикладів художніх засобів твору «Тев'є-молочар», підібраних учнями

2. Складання сенкану

Тев’‎є-молочар.

Оптимістичний, невгамовний.

Страждає, сміється, працює.

Зі Святим Письмом полемізує.

Мудрість.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— «Письменник, що пророкує майбутнє» — саме так називають Рея Дугласа Бредбері — видатного фантаста, чиї твори захоплюють своєю неймовірністю, оригінальністю. Коли їх читаєш, здається, що людина не здатна таке навіть уявити. Поринаєш разом із героями творів у майбутнє, у минуле, супроводжуєш скрізь, співчуваєш їм, перебуваєш поруч із ними й намагаєшся навіть допомогти.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій біографія Р. Д. Бредбері

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Р. Д. Бредбері (запис у зошитах)

Народився у штаті Іллінойс 22 серпня 1920 р. 1934 року через Велику депресію батько Бредбері став безробітним і переїхав з родиною до Лос-Анжелеса.

Магія книги захопила Рея, коли тітка подарувала йому фантастичний комікс «Жив-був якось». А світ наукової фантастики відкривається Рею 1928 р., коли йому до рук потрапляє перший випуск журнала Х’‎юго Гернсбека «Дивовижні історії». Відтоді його уява стає заручницею «країни фантазії».

Через нестачу грошей на випускний у школу Рей прийшов у костюмі покійного дядечка Лестера, якого вбив грабіжник. Три роки після закінчення школи він продавав газети, кожну вільну хвилину проводячи в бібліотеці або продивляючись книжки в місцевих книгарнях.

«Малювання завжди було частиною мого життя. Тітонька Нева відвідувала художні курси у Чикаго і часто брала мене дивитися на картини. ...підлітком я часто виривав картинки із журналів і писав про них вірші у прозі...», — писав митець.

Репутацію майстра наукової фантастики Бредбері принесли «Марсіанські хроніки» (1950).

Черговою книгою, що принесла Реєві славу, була «451° за Фаренгейтом» — роман-антиутопія, що показує зворотну сторону суспільства споживання: моральний розклад людей і жорстокість системи у ставленні до інакодумних. 25 000 слів, що стали основою книги, були написані впродовж 9 днів. «451° за Фаренгейтом» зробив автора популярним, а безліч нагород і премій супроводжувала Рея до останніх років життя.

Цікаво, що автор фантастичних романів не користувався комп’‎ютером, а свої тексти набирав на старій друкарській машинці. Ніколи не сідав за кермо машини, не літав літаками, не мав мобільного телефону. Про себе іронічно казав з цього приводу, що сучасні технічні досягнення викликали у нього паніку.

Коло інтересів письменника не обмежується лише літературою. Він захоплювався мистецтвом, вивчав психологію і філософію. Є автором численних сценаріїв для фільмів.

Він був почесним доктором літератури коледжу Вітьє, лауреатом численних літературних премій.

І в 90 років письменник-фантаст починав кожен день з того, що сідав за рукопис, бо вірив, що нове оповідання продовжує йому життя.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Практична робота

НАТХНЕННІ ЦИТАТИ ВІД РЕЯ БРЕДБЕРІ

Є вчинки, набагато страшніші, ніж спалювання книги. Наприклад — не читати їх.

Посміхайтеся, не давайте біді насолоди.

Мислення — це ворог творчості.

Важка праця окупляється.

Люди повинні навчати себе самі.

Щоразу будуйте собі крила на шляху донизу.

Любов і є відповіддю на всі питання.

Побачте світ.

Життя занадто серйозне, щоб сприймати його всерйоз.

♦ Яка з наведених цитат вам імпонує? Свою відповідь обґрунтуйте.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст роману «451° за Фаренгейтом».