Зарубіжна література 6 клас

Роберт Луїс Стівенсон (1850-1894) - НА ОСТРОВАХ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ

Людина, яка створила «Острів скарбів», посідає почесне місце в літературі.

Гілберт Честертон1

Дорога мандрівників, які прагнуть побувати на найцікавіших літературних островах, неодмінно проляже через Шотландію. У столиці цієї північної країни — місті Единбурзі — народився майстер віршів, повістей і пригодницьких романів Роберт Луїс Стівенсон.

1 Честертон Гілберт — англійський письменник кінця XIX — початку XX століття.

З народження він був хворобливим хлопчиком, і тому замість ігор з ровесниками йому тривалий час доводилось проводити в ліжку. Однак малий Роберт не нудьгував: обклавшись іграшками, він уявляв себе володарем дивовижної «ковдрової країни»:

I was the giant great and still Я наче велетень сидів

That sits upon the pillow-hill, Серед подушок, .мов горбів.

And sees before him. dale and plain, І озирав поля, долини

The pleasant land of counterpane. Моєї милої країни.

Переклад Жанни Клименко

Уяву малого мрійника розпалювали ще і яскраві розповіді улюбленої няні. їй, як визнавав сам Стівенсон, він завдячував тим, що став письменником. Почуті від няні шотландські казки й повір’‎я, вірші Роберта Бернса надихнули шестирічного хлопчика на складання фантастичних оповідань, а згодом — історій для Шкільних рукописних журналів. Фантазія була доброю чарівницею, яка супроводжувала Стівенсона все життя. Особливий подарунок вона зробила йому 1881 року. Якось письменник намалював обриси острова, загубленого в океані. Захопившись, він почав наносити на малюнок назви пагорбів, позначки лісів і долин, звивини доріг і річок. Поруч стояв юний пасинок’‎ письменника Ллойд Осборн. Зачарований таємничим виглядом різнокольорової карти, він спитав:

— Яку назву матиме цей острів?

— Острів Скарбів, — відповів Стівенсон і відразу ж підписав малюнок.

— А де вони закопані? — згораючи від цікавості, продовжував хлопчик.

— Тут, — промовив письменник, ставлячи великий червоний хрест у центрі карти.

Пізніше Стівенсон згадував: «...Образи майбутніх персонажів книжки почали проступати крізь уявний ліс, коли я задивився на свою карту Острова Скарбів. їхні засмаглі обличчя та блискуча зброя визирали до мене з несподіваних схованок, вони снували туди й сюди, шукаючи скарбу та б’‎ючись за нього на кількох квадратних дюймах' плаского зображення. Не зчувся я, як переді мною вже лежали аркуші паперу, і я складав план книжки по розділах».


1Пасинок — нерідний син одного з подружжя, який доводиться рідним іншому.

Так народився всесвітньо відомий роман «...про острови, пригоди, шквали, про тайни схованих скарбів і мандрівців, що їх шукали...»2.

1. Що ви знаєте про батьківщину Стівенсона?

2. Яку роль у житті шотландського письменника зіграла його няня? Пригадавши вивчене в 5-му класі, назвіть ім’‎я російського письменника, на творчість якого значною мірою вплинула няня.

3. Розкажіть від імені Ллойда Осборна про карту Острова Скарбів.