Зарубіжна література 6 клас

Роберт Луїс Стівенсон (1850-1894) - НА ОСТРОВАХ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ

Людина, яка створила «Острів скарбів», посідає почесне місце в літературі.

Гілберт Честертон1

Дорога мандрівників, які прагнуть побувати на найцікавіших літературних островах, неодмінно проляже через Шотландію. У столиці цієї північної країни — місті Единбурзі — народився майстер віршів, повістей і пригодницьких романів Роберт Луїс Стівенсон.

1 Честертон Гілберт — англійський письменник кінця XIX — початку XX століття.

З народження він був хворобливим хлопчиком, і тому замість ігор з ровесниками йому тривалий час доводилось проводити в ліжку. Однак малий Роберт не нудьгував: обклавшись іграшками, він уявляв себе володарем дивовижної «ковдрової країни»:

I was the giant great and still Я наче велетень сидів

That sits upon the pillow-hill, Серед подушок, .мов горбів.

And sees before him. dale and plain, І озирав поля, долини

The pleasant land of counterpane. Моєї милої країни.

Переклад Жанни Клименко

Уяву малого мрійника розпалювали ще і яскраві розповіді улюбленої няні. їй, як визнавав сам Стівенсон, він завдячував тим, що став письменником. Почуті від няні шотландські казки й повір’‎я, вірші Роберта Бернса надихнули шестирічного хлопчика на складання фантастичних оповідань, а згодом — історій для Шкільних рукописних журналів. Фантазія була доброю чарівницею, яка супроводжувала Стівенсона все життя. Особливий подарунок вона зробила йому 1881 року. Якось письменник намалював обриси острова, загубленого в океані. Захопившись, він почав наносити на малюнок назви пагорбів, позначки лісів і долин, звивини доріг і річок. Поруч стояв юний пасинок’‎ письменника Ллойд Осборн. Зачарований таємничим виглядом різнокольорової карти, він спитав:

— Яку назву матиме цей острів?

— Острів Скарбів, — відповів Стівенсон і відразу ж підписав малюнок.

— А де вони закопані? — згораючи від цікавості, продовжував хлопчик.

— Тут, — промовив письменник, ставлячи великий червоний хрест у центрі карти.

Пізніше Стівенсон згадував: «...Образи майбутніх персонажів книжки почали проступати крізь уявний ліс, коли я задивився на свою карту Острова Скарбів. їхні засмаглі обличчя та блискуча зброя визирали до мене з несподіваних схованок, вони снували туди й сюди, шукаючи скарбу та б’‎ючись за нього на кількох квадратних дюймах' плаского зображення. Не зчувся я, як переді мною вже лежали аркуші паперу, і я складав план книжки по розділах».


1Пасинок — нерідний син одного з подружжя, який доводиться рідним іншому.

Так народився всесвітньо відомий роман «...про острови, пригоди, шквали, про тайни схованих скарбів і мандрівців, що їх шукали...»2.

1. Що ви знаєте про батьківщину Стівенсона?

2. Яку роль у житті шотландського письменника зіграла його няня? Пригадавши вивчене в 5-му класі, назвіть ім’‎я російського письменника, на творчість якого значною мірою вплинула няня.

3. Розкажіть від імені Ллойда Осборна про карту Острова Скарбів.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.