Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Джек ЛОНДОН 1876-1916 - ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ

Справжнє призначення людини — жиги, а не існувати.

Джек Лондон

Ім’‎я Джека Лондона в американській літературі стало втіленням великої мужності, сили духу й прагнення до свободи. Джек Лондон народився 12 січня 1876 р. в м. Сан-Франциско (США, штат Каліфорнія). При народженні отримав ім'я Джон Гріффіт Чейні. Незабаром його мати, Флора Веллман, учителька музики, вийшла вдруге заміж за збіднілого фермера, ветерана Громадянської війни. І хлопчик став Джоном Лондоном. Унаслідок різкого погіршення економічних умов і безробіття. що настали тоді в Америці. Джекові довелося змалку шукати роботу. Щоб допомогти родині, він працював на консервній фабриці, продавав газети, займався ловлею устриць у Каліфорнійській затоці. 1893 р. найнявся матросом на судно, що вирушило на полювання морських котиків до берегів Японії в Берингове море. Враження від цього першого плавання взяті за основу нарису «Тайфун біля берегів Японії» (1893), за який Джек Лондон отримав премію однієї з газет Сан-Франциско. Понад усе він любив мандрувати й читати. 1896 р. юнак вступив до Каліфорнійського університету, проте через брак коштів був змушений залишити навчання. Утім, він ніколи не розлучався з книжками, самотужки здобуваючи знання.

1897 р. Америкою поширилися чутки, що на Алясці1 знайдено великі запаси золота. І Джек Лондон разом із тисячами інших людей, охоплених «золотою лихоманкою», вирушив на далеку Північ. Шукачі скарбів жили в жахливих умовах, нерідко гинули, не витримуючи суворих природних умов. Джек Лондон хоча й не розбагатів, але знайшов там сюжети й образи для багатьох своїх «північних» оповідань. Повернувшись 1898 р. до Сан-Франциско, митець став професійно займатися літературою. Працював по 15-17 годин на добу. Протягом життя написав майже 40 книжок, серед яких найвідомішими стали збірки «Син вовка» («The Son of the Wolf») 1900 p., «Віра в людину та інші оповідання» («The Faith of Men &Other Stories») 1904 p., романи «Морський вовк» («The Sea-Wolf») 1904 p., «Мартін Іден» («Martin Eden») 1909 p. та ін.

1 Аляска (англ. Alaska) — вузький і довгий півострів на північному заході Північної Америки між Брістольською затокою Берингового моря й Тихим океаном.

Аляска. Сучасне фото

Мандруючи морськими просторами й північними шляхами, Джек Лондон бачив людей із різних місць. Зустрічаючись із тими, хто опановував далекі землі, Джек Лондон пізнавав справжню ціну людському життю й гідності. Сама природа вчила людей. А хто не сприймав тих уроків, той уже ніколи не повертався додому. Про це йдеться в оповіданні «Жага до життя» Love of Life»).

Джек Лондон помер 22 листопада 1916 р. в м. Глен-Еллені (США, штат Каліфорнія). А 1920 р. вийшов друком ще один його цікавий роман «Серця трьох» (« Hearts of Three»).

Українською мовою твори Джека Лондона перекладали Л. Герасимчук, Ю. Лісняк, П. Соколовський, О. Косач-Кривинюк, І. Стешенко та ін. 1927 р. було започатковано видання творів Джека Лондона в 30 томах. Його п’‎єса «Крадіжка» з успіхом іде в українських театрах.

Щоб краще пізнати світ Півночі в змалюванні Джека Лондона, можна подивитися кінофільми (за вибором): «Смок і Малюк» (Росія, 1975), «Біле Ікло» (Франція, Іспанія, Італія, 1973), «Серця трьох» (Росія, 1992). «Поклик предків» (Канада, 1997) та ін.

• Знайдіть і прочитайте (за вибором) твори письменника, за мотивами яких здійснено ці екранізації.