Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Джек ЛОНДОН 1876-1916 - ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ

Справжнє призначення людини — жиги, а не існувати.

Джек Лондон

Ім’‎я Джека Лондона в американській літературі стало втіленням великої мужності, сили духу й прагнення до свободи. Джек Лондон народився 12 січня 1876 р. в м. Сан-Франциско (США, штат Каліфорнія). При народженні отримав ім'я Джон Гріффіт Чейні. Незабаром його мати, Флора Веллман, учителька музики, вийшла вдруге заміж за збіднілого фермера, ветерана Громадянської війни. І хлопчик став Джоном Лондоном. Унаслідок різкого погіршення економічних умов і безробіття. що настали тоді в Америці. Джекові довелося змалку шукати роботу. Щоб допомогти родині, він працював на консервній фабриці, продавав газети, займався ловлею устриць у Каліфорнійській затоці. 1893 р. найнявся матросом на судно, що вирушило на полювання морських котиків до берегів Японії в Берингове море. Враження від цього першого плавання взяті за основу нарису «Тайфун біля берегів Японії» (1893), за який Джек Лондон отримав премію однієї з газет Сан-Франциско. Понад усе він любив мандрувати й читати. 1896 р. юнак вступив до Каліфорнійського університету, проте через брак коштів був змушений залишити навчання. Утім, він ніколи не розлучався з книжками, самотужки здобуваючи знання.

1897 р. Америкою поширилися чутки, що на Алясці1 знайдено великі запаси золота. І Джек Лондон разом із тисячами інших людей, охоплених «золотою лихоманкою», вирушив на далеку Північ. Шукачі скарбів жили в жахливих умовах, нерідко гинули, не витримуючи суворих природних умов. Джек Лондон хоча й не розбагатів, але знайшов там сюжети й образи для багатьох своїх «північних» оповідань. Повернувшись 1898 р. до Сан-Франциско, митець став професійно займатися літературою. Працював по 15-17 годин на добу. Протягом життя написав майже 40 книжок, серед яких найвідомішими стали збірки «Син вовка» («The Son of the Wolf») 1900 p., «Віра в людину та інші оповідання» («The Faith of Men &Other Stories») 1904 p., романи «Морський вовк» («The Sea-Wolf») 1904 p., «Мартін Іден» («Martin Eden») 1909 p. та ін.

1 Аляска (англ. Alaska) — вузький і довгий півострів на північному заході Північної Америки між Брістольською затокою Берингового моря й Тихим океаном.

Аляска. Сучасне фото

Мандруючи морськими просторами й північними шляхами, Джек Лондон бачив людей із різних місць. Зустрічаючись із тими, хто опановував далекі землі, Джек Лондон пізнавав справжню ціну людському життю й гідності. Сама природа вчила людей. А хто не сприймав тих уроків, той уже ніколи не повертався додому. Про це йдеться в оповіданні «Жага до життя» Love of Life»).

Джек Лондон помер 22 листопада 1916 р. в м. Глен-Еллені (США, штат Каліфорнія). А 1920 р. вийшов друком ще один його цікавий роман «Серця трьох» (« Hearts of Three»).

Українською мовою твори Джека Лондона перекладали Л. Герасимчук, Ю. Лісняк, П. Соколовський, О. Косач-Кривинюк, І. Стешенко та ін. 1927 р. було започатковано видання творів Джека Лондона в 30 томах. Його п’‎єса «Крадіжка» з успіхом іде в українських театрах.

Щоб краще пізнати світ Півночі в змалюванні Джека Лондона, можна подивитися кінофільми (за вибором): «Смок і Малюк» (Росія, 1975), «Біле Ікло» (Франція, Іспанія, Італія, 1973), «Серця трьох» (Росія, 1992). «Поклик предків» (Канада, 1997) та ін.

• Знайдіть і прочитайте (за вибором) твори письменника, за мотивами яких здійснено ці екранізації.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.