Світова література 6 клас - Волощук Євгенія - Генеза 2014

ЧАРЛЗ ДІКЕНС - ВІДКРИТИ ЛЮДИНУ В ЛЮДИНІ - ПРИГОДИ І ФАНТАСТИКА

РОЗДІЛ 2 ВІДКРИТИ ЛЮДИНУ В ЛЮДИНІ


Літературна розминка

1. Які твори про фантастичні подорожі ви знаєте? Що зазвичай зображено в таких творах?

2. Уявіть, що фантастична подорож відбувається в Різдвяні свята. Чим, на ваш погляд, вона відрізнятиметься від інших незвичайних мандрівок?

3. Як ви гадаєте, на чому наголошує автор, називаючи прозовий твір «піснею»?


ЧАРЛЗ ДІКЕНС


Англійський письменник Чарлз Діккенс народився 7 лютого 1812 р. неподалік великого портового міста Портсмута. Батько митця служив у казначействі морського відомства. Занадто товариський і нерозважливий, він витрачав більше грошей, ніж міг собі дозволити, тож зрештою опинився в борговій в’‎язниці. Відтак дванадцятирічний Чарлз, перервавши навчання, мусив піти працювати на фабрику з виробництва вакси.

Невдовзі батько отримав несподівану спадщину й вийшов на волю, однак у вразливій душі майбутнього письменника назавжди закарбувалися переживання тих днів. Згодом вони відбилися в зворушливих образах дітей, що рано стикнулися з жорстокістю світу. Втілилася в книжках митця й віра у щасливий випадок — він часто відіграє важливу роль у долі його героїв.


У п’‎ятнадцять років Чарлз влаштувався молодшим клерком1 в одну з адвокатських контор Лондона. Він добре справлявся зі своїми обов’‎язками.

А втім, обдарованість і працездатність юнака виявлялися в усьому, до чого б він не брався, зокрема й у складанні звітів про засідання парламенту, і в написанні журналістських нарисів для часописів. Саме ті нариси, надруковані під псевдонімом Боз, зробили молодого автора відомим спочатку в Англії, а незабаром і в усій Європі.

Журналістика навчила Діккенса помічати зв’‎язки між характером людини та її оточенням, вбранням, помешканням. Вона спонукала письменника досліджувати несправедливі суспільні закони, які забезпечували процвітання багатіїв і прирікали на злиденне існування тих, хто заробляв шматок хліба важкою працею. Правдиво і точно Діккенс відтворював щодення ділків, охоплених жагою наживи, й бідняків, кинутих долею напризволяще; строкатість центральних вулиць Лондона й сторожку тишу завулків, де переховуються злочинці. Він критикував суспільство, у якому цінність людини визначалася не моральними чеснотами, а грішми.

Однак водночас у душі письменника жив романтик, який вірив у чудо й силу мрії.

Бездушному світу зиску й фальші Діккенс протиставляв щирі взаємини простолюду. Адже вони, на думку письменника, ґрунтувалися на справжніх життєвих цінностях — любові, дружбі, доброті, здатності співчувати й радіти дрібницям. Особливого значення серед тих цінностей Діккенс надавав сімейному затишку. Домашнє вогнище, що зігріває найубогіші оселі й освітлює надією стражденне життя, було для митця запорукою того, що людина не самотня у світі й навіть у найтяжчій скруті може сподіватися на просте земне щастя.

«Діккенсіан» — журнал, адресований шанувальникам Ч. Діккенса

1Клерк — конторський службовець, діловод.

Авторитетна цитата

Австрійський письменник Стефан Цвайг зауважував щодо Діккенса: «У найменших радощах він віднайшов глибокий зміст. Він допоміг простим людям знайти поезію в їхньому буденному житті, спонукав їх ще більше полюбити найдорожче для них — рідну домівку, тісну кімнатку, де в каміні... потріскують сухі дрова, де на столі... співає чайник, де люди, відмовившись від марнославних бажань, ховаються від лютих бур, від жорстокої зухвалості світу...

Він показав тисячам і мільйонам, що в їхньому убогому житті є багато неминущих радощів, що під попелом буднів жевріє іскорка тихої радості, і вчив їх роздмухувати ту іскорку у веселий, благодатний вогонь».

Одним з найсвітліших творів Діккенса є «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами», яку англійський письменник Вільям Теккерей назвав «особистим подарунком кожному читачеві».

Час дії повісті, що зображує фантастичну мандрівку головного героя власним життям, автор обрав не випадково. Адже Різдво — свято великого дива. У цей день люди відзначають народження Христа — Сина Божого, що прийшов на Землю, аби спокутувати їхні гріхи. УшановуючиСпасителя, християни замислюються над своїми вчинками й сподіваються на кращі зміни в житті.

Усе це мав на увазі Діккенс, описуючи різдвяні пригоди ділка Скруджа, для якого існує лише один «бог» — гроші і якого насправді може врятувати хіба що чудо. Крім того, чарівна атмосфера Різдва якнайкраще пасувала до задуму письменника поєднати у своєму творі буденне й фантастичне.

Утім, «різдвяною» повість є не лише за змістом, а й за формою. Недарма автор назвав її «піснею в прозі», наголосивши і на поетичності твору, і на його зв’‎язку з народними різдвяними піснями, що уславлюють духовне чудо. Прагнучи наблизити композицію повісті до пісенної, письменник назвав її розділи строфами.

Літературознавча довідка

Повість — прозовий твір, за обсягом більший, ніж оповідання. У повісті зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов’‎язаних з ним другорядних персонажів. Композиція — побудова літературного твору, його структура. Строфа — група рядків, що повторюються в тексті віршованого твору. У пісні строфа зазвичай утворює основу куплету.

Літературна кухня

Як побудовано «Різдвяну пісню в прозі...»?

Повість складається з п’‎яти розділів-строф. Перший з них виступає своєрідним прологом, або «заспівом», до сюжету: тут читач знайомиться з головним героєм, дізнається про час і місце дії, а також про мету майбутньої фантастичної мандрівки. Три наступних розділи, подібно до куплетів пісні, мають схожу будову. У кожному з них у визначений час з’‎являється певний привид, разом з яким Скрудж здійснює подорож у певний період свого життя. Кожна така мандрівка спричиняє важливі зрушення в його душі.

Після останньої подорожі герой переживає нове народження (про це йдеться в п’‎ятому, завершальному, розділі). Тепер свято Різдва набуває для Скруджа глибокого особистого змісту. Показуючи, як його скам’‎яніла душа відроджується й розквітає милосердям, як наповнюється жагою творити добро й знаходить шлях до справжнього щастя, письменник утверджує віру в силу гуманізму — тобто щирої любові до людини та поваги до її гідності.

Діккенс і його герої

Перевірте себе

1. Які факти біографії Діккенса ви запам’‎ятали?

2. Як досвід роботи журналістом вплинув на художню творчість письменника?

3. Які теми розкрив Діккенс у своїх творах?

4. Дайте визначення понять «композиція» та «строфа».

5. Як побудовано повість Діккенса «Різдвяна пісня в прозі...».