Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

Повість - Україна ТА ЇЇ ІСТОРІЯ В ЛІТЕРАТУРІ

Повість — слово слов'янського походження, що має корінь відати, оповідати. Сам цей термін а вперше з’‎являється у назві літопису «Повість временних літ». Повість — середня за розміром епічна форма: менша, ніж роман, але більша за оповідання.

Вона має чимало спільного і з романом, і з оповіданням, проте охоплює життєві явища ширше, ніж оповідання, а за глибиною висвітлення (причини подій, їх і різноманітні наслідки, відгомін у долі інших людей) поступається роману.

Повість, на відміну від роману, обмежена в часі й просторі долею, історією, пригодами персонажів. її герої часто виявляються причетними до значних історичних подій, або історія позначається на їхній долі.

У повісті є одна центральна сюжетна лінія, і це відрізняє її від роману. Вона охоплює менше коло подій і розповідає про коротший період із життя героїв. У центрі уваги письменника лежить певна велика проблема, навколо якої вибудовуються події, що швидко (у порівнянні з романом) підводять до розв’‎язки. Я У повісті широко й багатогранно висвітлюється життя однієї-двох дійових осіб, інші ж зображуються побіжно. Вони можуть бути активними (допомагають, заважають, протистоять головному герою) або ж нейтральними (їхнє життя потрапляє у поле зору автора і героя, але не впливає на перебіг подій).

Автор повісті може запропонувати більш чи менш розлогу характеристику подій і героїв, увести опис місця і часу, зробити ліричний відступ і запропонувати особистий погляд на події.

У повісті зазвичай небагато діалогів. У порівнянні з романом тут значно більше описів, переказів подій, більше уваги приділяється внутрішньому світу героя, його реакції на події, його прихованим переживанням.

Повість, як окремий літературний жанр, виокремилася у XIX ст. і стала» надзвичайно популярною.

Запитання

1. Що таке повість?

2. Що відрізняє повість від роману? А від оповідання?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.