Артур КОНАН ДОЙЛ 1859-1930 - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Зарубіжна література 7 клас - О.М. Ніколенко - 2015 рік

Артур КОНАН ДОЙЛ 1859-1930 - ЛІТЕРАТУРНИЙ ДЕТЕКТИВ

Найбільша сила на світі — це сила людського інтелекту.

Рей Бредбері

Сторінки життя і творчості

В історії світової літератури є образи, які ніколи не вмирають. Серед них ті, які сприймаються читачами як цілком реальні, — герої Артура Конан Дойла — сищик Шерлок Холмс і його друг доктор Ватсон. У чому ж секрет популярності творів про Шерлока Холмса? Про це дуже добре сказав сам письменник: «Я люблю свого героя за те, що він перемагає не фізичною силою й не зброєю, а виключно розумом». Отже, детективи про Шерлока Холмса уславлюють людський розум і його безмежні можливості на шляху подолання зла.

Артур Ігнатіус Конан Дойл народився 22 травня 1859 р. в м. Единбурзі (Шотландія). Його батько, Чарльз Алтамонт Дойл, був архітектором і художником. Мати, Мері Фолі, прищепила синові любов до літератури й лицарських традицій, на які багата історія Шотландії.

Після навчання в школі та коледжі хлопець у 1876 р. вступив до Единбурзького університету, після закінчення якого в 1881 р. отримав диплом бакалавра медицини. Він мав широку медичну практику, але знаходив час і на подорожі. Як лікар побував навіть в Арктиці й Африці. Артур Конан Дойл мав багату творчу уяву й великий талант розповідача, тому невдовзі література стала його основною професією, заради якої він полишив медицину. Утім, його герой доктор Ватсон увібрав у себе досвід мандрівок і лікарської практики автора.

Деякі риси Шерлока Холмса — пристрасть до всього незвичайного, логічне мислення та бажання захистити скривджених — теж від його творця.

Перші твори про Шерлока Холмса А. Конан Дойл почав писати на початку1880-х років, але до великого успіху було ще далеко. У 1892 р. вийшла друком збірка оповідань «Пригоди Шерлока Холмса». Потім таких збірок буде ще декілька: «Спогади про Шерлока Холмса» (1892-1893), «Повернення Шерлока Холмса» (1905), «Випадок із судової практики Шерлока Холмса» (1927). Окрім того, були надруковані й окремі детективні повісті: «Собака Баскервілів» (1901-1902), «Долина жахів» (1914-1915). А ще історичні й фантастичні романи... Однак прославився А. Конан Дойл саме своїми детективами, творами про Шерлока Холмса й доктора Ватсона.

Зауважте

Справжнє прізвище письменника — Дойл, а Конан — одне з його імен, проте в зрілому віці він став використовувати його як частину прізвища — Конан Дойл. Зустрічаються різні варіанти написання літературного імені письменника: Конан Дойль, Конан-Дойль, Конан-Дойл.

Життя письменника обірвалося 7 липня 1930 р. в м. Кроуборо неподалік від Лондона. На його надгробку вирізьблені слова: «Вірний, як сталь, прямий, як клинок» («Stell true, blade straight»).

У м. Лондоні знаходиться Музей Шерлока - Холмса (The Sherlock Holmes Museum).

Згідно з творами митця, Шерлок Холмс і його друг доктор Ватсон жили у квартирі на вулиці Бейкер-стріт, 221b (221b, Baker street) у період з 1881 по 1904 р. Але такої адреси насправді тоді не існувало. Наразі під таким номером розташований музей популярного в усьому світі сищика. За допомогою Інтернету вийдіть на сайт Музею Шерлока Холмса й здійсніть віртуальну екскурсію.

Музей Шерлока Холмса. м. Лондон

• Яка атмосфера панує в домі на Бейкер-стріт?

• Які експонати, відомі вам із книжок письменника, привернули вашу увагу?

Цикл (з грецьк. коло) — сукупність художніх творів, які об’‎єднані задумом автора, наскрізними героями, ідеями, сюжетно- композиційними особливостями, мотивами, формою оповіді.

Пістрява стрічка (1883)

Коментарі. Як літературний герой, Шерлок Холмс має свою біографію й риси характеру. Усе життя він присвятив боротьбі зі злочинністю. Гроші, кар’‎єра, слава не мали для нього значення. Він брався за кримінальні справи не задля грошей, а щоб за допомогою свого «дедуктивного методу» допомогти тим, хто страждає від зла. «Дедуктивний метод» Шерлока Холмса полягає в ретельному збиранні фактів, їх аналізі, а також уважному вивченні психології і мотивів людських учинків. Через оповідача — доктора Ватсона — письменник повідомляє читачам про всі подробиці, пов’‎язані зі злочином чи таємницею, але їх може з єднати в одне ціле тільки інтелект Шерлока Холмса, котрий робить на підставі побаченого й почутого обґрунтовані висновки.

С. Педжет. Шерлок Холмс і доктор Ватсон на Бейкер-стріт. 1903 р.

Історія Хелін Стоунер, яка потерпала від жорстокості вітчима, викликала інтерес у Шерлока Холмса своєю незвичайністю. Великий детектив рятує дівчину, покаравши злочинця його ж «засобом» убивства.

Робота з текстом

Осмислюємо прочитане. 1. Виразно прочитайте портрет Хелін Стоунер. Що в її вигляді свідчило про те, що дівчину охопив жах? 2. Кого вона боялася? 3. Як ви думаєте, що в цій історії зацікавило Холмса й змусило його взятися за цю справу? 4. Чому Грімсбі Ройлотт приїхав до Лондона? 5. Чи домігся він свого? 6. Що чекало на героїв у маєтку Грімсбі Ройлотта? 7. Як Шерлок Холмс розкрив таємницю й урятував жінку від смерті?

Для обговорення. 1. Які риси характеру Шерлока Холмса та доктора Ватсона виявилися в цьому оповіданні? 2. Про які факти чи подробиці злочину знав доктор Ватсон, але не помітив їх?

Творче завдання. 1. Перекажіть від імені Хелін Стоунер історію, яка прозвучала на Бейкер-стріт. 2. Розкажіть від імені доктора Ватсона про подальші дії Шерлока Холмса. 3. Усно опишіть кімнату Грімсбі Ройлотта. Як помешкання характеризує господаря? 4. Уявіть себе детективом і складіть «досьє» на кожного з персонажів твору.

Спілка рудих (1890)

Коментарі. Шерлок Холмс мав талант до розгадування всіляких таємниць. Він був людиною обдарованою й в інших галузях, зокрема обізнаний у галузі мистецтва, умів грати на скрипці, сам писав музику. Як натура творча, Шерлок Холмс ставився до «дедуктивного методу» теж як до мистецтва, виявляючи високу професійність у розслідуваннях злочинів.

Робота з текстом

Осмислюємо прочитане. 1. Що привернуло увагу Шерлока Холмса в історії Вілсона? 2. Знайдіть описи портретів персонажів. Виразно прочитайте їх. Яку роль відіграє портрет у сюжеті твору? 3. Як Шерлок Холмс здогадався про місце та час злочину? 4. Як він вирішив запобігти злочину? 5. Знайдіть у тексті цитати, які свідчать про: а) сміливість Шерлока Холмса; б) любов до мистецтва; в) спостережливість; г) уміння робити висновки з різноманітних фактів.

Порівнюємо. Порівняйте образи Шерлока Холмса й доктора Ватсона.

Книжка і комп’‎ютер. Про Шерлока Холмса та доктора Ватсона створено чимало кінофільмів. У популярний цикл «Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона» з акторами В. Лівановим і В. Соломіним (Росія, 1980, режисер І. Масленников) входять такі стрічки: «Шерлок Холмс і доктор Ватсон», «Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона», «Собака Баскервілів», «Скарби Агри», «Двадцяте століття починається». А у 2010-х роках студією BBC (Велика Британія, режисери С. Моффат і М. Гетіс) створено сучасний цикл «Шерлок» за мотивами творів А. К. Дойла, головні ролі в якому виконали Б. Камбербетч і М. Фрімен.

• За допомогою Інтернету подивіться фільми про Шерлока Холмса та доктора Ватсона (2-3 за вибором).

• Наскільки вони відтворюють авторський задум? А в чому розвивають його? На підставі власного досвіду розкажіть про втілення образів АртураКонан Дойла в різних видах мистецтва. Якщо ви володієте навичками роботи з комп’‎ютером, підготуйте презентацію.

Кадр із кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса та доктора Вотсона» Росія, 1980.

Режисер І. Масленников

Краса слова

У кожного автора детектива є власні засоби створення атмосфери таємничості. Є такі засоби і в письменника А. Конан Дойла. Серед них — використання різних точок зору на одну й ту саму подію чи факт.

• Знайдіть подібні приклади в прочитаних вами оповіданнях.

Перевірте себе

1.Розкажіть про історію створення циклу про Шерлока Холмса та доктора Ватсона. 2. Назвіть ознаки циклу, виявіть їх у прочитаних вами творах. 3. Доведіть, що прочитані вами оповідання є детективами. 4. Які ідеї утверджуються у творах про Шерлока Холмса? 5. Охарактеризуйте образиШерлока Холмса та доктора Ватсона. Визначте засоби їх створення.


Радимо прочитати

Дойл Артур Конан. Пригоди Шерлока Холмса / Переклад з англ. Миколи Дмитренка. — К., 2009.