Хрестоматія

РУДОЛЬФ ЕРІХ РАСПЕ

(1737—1794)

Німецький письменник Рудольф Еріх Распе менш відомий людям, ніж його герой — барон Мюнхаузен. Коли кого-небудь називають бароном Мюнхаузеном, мають його за великого фантазера або брехуна.

Річ у тім, що Распе, знавець старожитностей та хранитель колекції монет у німецькому містечку Кассель, опублікував без підпису переклад англійською мовою неймовірних пригод Мюнхаузена, оповідача-брехуна, а точніше — неймовірного фантазера. Для цього автор скористався анонімною німецькою книжкою «Супутник веселих людей», де було зібрано фольклорні гумористичні історії. Распе збагатив ці оповідання епізодами з англійського фольклору. Сюжети цих оповідок походять від фольклорних, античних і східних анекдотів, які згуртовано навколо реально існуючого барона К. Ф. Мюнхаузена, що служив у російській армії, брав участь у двох турецьких походах. Распе, якого тривалий час вважали творцем книжки, приписав авторство названому баронові. Однак її справжнє авторство і до цього часу остаточно не з'ясоване. Ім'я барона Мюнхаузена стало всесвітньо відомим завдяки численним дитячим виданням книжки про нього.

Пригоди Мюнхаузена відбуваються в «екзотичних країнах» (Росія, Туреччина), на суші, на морі й навіть на Місяці. Попри це, Мюнхаузен побував у череві кита. Ця історія є вдалою переробкою відомої біблійної легенди про Йону, котрий за непослух Богові був поглинутий величезним китом, але, розкаявшись, Божою милістю знов опинився на волі. Всюди і завжди Мюнхаузен лишається вірним проголошеному ним принципу: «Винахідливість — велике діло!» Адже всі свої незвичайні пригоди барон Мюнхаузен уміє пояснити переконливо, по-науковому! Тому мандрувати з ним весело і цікаво.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.