ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМ - Хрестоматія з зарубіжної літератури

(1859 — 1916)

Шолом-Алейхем (справжнє ім'я Шолом Нохумович Рабинович) — видатний єврейський письменник. У перекладі з мови ідиш «Шолом-Алейхем» означає «Мир вам». З цими словами привіту й доброзичливості письменник немовби увійшов у дім простої людини.

Майбутній письменник народився в українському містечку Переяславі (тепер Переяслав — Хмельницький Київської області). Початкову освіту він одержав у хедері — єврейській релігійній школі, вчився у повітовому училищі.

Хлопчик з дитинства любив фантазувати. Будинки уявлялися йому містами, подвір'я -— країнами, дерева — людьми, дівчата — принцесами, багаті юнаки — принцами, трава — численним воїнством, колючки, кропива — філістимлянами, на яких він ішов війною.

У родині панували патріархальні традиції і релігійна доброчинність. Дорослі намагалися виховувати дітей покірними і смиренними. Для цього їх прилучали до читання священних книг і вивчення молитов.

Проте Шолом зростав жвавим і непокірним хлопцем. За вміння підмічати і відтворювати риси характеру чи зовнішності людей йому не раз перепадало: часто карав учитель, лаяли добропорядні громадяни, знущалися однокашники. Та всі намагання дорослих знищити Шоломів дар прискіпливого спостерігача, виховати в ньому почуття смирення перед Богом і людьми виявилися марними.

Початок творчого шляху Шолом-Алейхема пов'язаний з його новелою «Ножик» (1887). У ній розповідається про життя хлопчика, котрий порушив Господню заповідь «Не укради». Загалом чимало творів письменник присвятив дітям. Найбільшої популярності зажила повість «Хлопчик Мотл» (ч. І — 1907 p., ч. 2 — незакінчена). Тонкий гумор, цікавий сюжет, живі деталі, що характеризують побут, соціальні й національні особливості юних героїв, — риси, притаманні цій повісті.

Творчість Шолом-Алейхема багатогранна. Він відомий як прозаїк, драматург, критик і поет, видавець літературних альманахів і блискучий читець власних творів. Серед найвідоміших творів письменника — «Менахем-Мендл» і повість «Тев'є-молочник». Вони принесли Шолом-Алейхему широке визнання і світову славу.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.