Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Соціальна і моральна проблематика роману Стендаля «Червоне й чорне» через образ Жюльєна Сореля

Жюльєн Сорель - герой роману Ф. Стендаля «Червоне і чорне» .Його реальні прототипи - Антуан Берті і Адрієн. Образ Жюльєн Сореля використаний Стендалем для аналізу шляхів суспільного розвитку.

В образі Жюльєн Сореля Стендаль осмислив досвід раціоналістичної філософії XVII-XVIII ст. Показавши, що місце в суспільстві видобувається ціною моральних втрат. З одного боку Жюльєн Сорель - прямий спадкоємець ідей Просвітництва і Великої французької революції, трьох ключових фігур початку «буржуазного століття» - Тартюфа, Наполеона і Руссо, з іншого - екстраполяція моральних метань романтиків - його талант, індивідуальна енергія, інтелект спрямовані на досягнення суспільного становища.

У центрі образу Жюльєн Сореля - ідея «відчуженості», протистояння «проти всіх» з кінцевим висновком про свою несумісність з будь-яким способом життя. Це незвичайний злочинець щодня здійснює злочин для утвердження себе як особистості, відстоюючи «природне право» на рівність, освіту, любов. Стримуючи відразу, Жюльєн пристосувався до міщанських смаків, удавав із себе святошу, приховував думки. Зневажаючи вище суспільство, він мусив жити за його законами. Він наважуються на вбивство з метою виправдати себе в очах коханої жінки. Жюльєн Сорель - кар’єрист, що керується ідеєю своєї обраності. Бунт Сореля - це й спроба скинути соціальні й моральні кайдани, які зводили плебея до животіння. Психологічна драма його душі і життя - постійні коливання між благородної чутливою натурою і макіавеллізмом його інтелекту, між диявольською логікою і доброю, гуманною натурою.

Феномен особистості Жюльєн Сореля, емансипованої від вікових суспільних підвалин і релігійних догматів, принципів кастових чи класових, виявляє процес зародження індивідуалістичної етики з її егоїзмом і егоцентризмом.

Жюльєн Сорель намагається жити, керуючись внутрішнім обов'язком і законами честі, в кінці зрозумівши помилковість ідеї затвердити «благородство духу» шляхом кар'єри.

Роман "Червоне і чорне" - це трагедія героїчного характеру, який не зміг себе проявити в затхлій атмосфері Реставрації і обрав смерть як єдиний засіб зберегти чистоту душі. Це трагедія бунту особистості проти суспільного устрою.