Романтичний світ раннього Блока - шкільний твір

11 клас
РОСІЙСЬКА ПОЕЗІЯ

Олександра Блока називають останнім великим поетом старої, дореволюційної Росії. З його смертю (у 1921 році) закінчилася ціла смуга російської поезії, її «срібне століття», що сьогодні часто називають «блоківським». Як істинний художник, Блок тонко сприймав зміни в суспільстві і відбивав їх у своїй творчості. Поет-лірик, особисто далекий від суворої прози життя, він «зором і слухом» уловлював наближення «небачених заколотів» і «нечуваних змін». Але все це буде пізніше, коли в 1904—1905 роках він побачить, що сніг вступає в нову трагічну епоху, що «блакитне», «золоте», «рожеве» змінюється «кривавими» зорями, «червоними сутінками».

Ранній Блок зовсім інший. В юності він відчув сильний вплив модних у 1890-ті роки містичних релігійно-філософських течій, зокрема вплив поета, богослова і філософа Володимира Соловйова. У ранній ліриці Блока все овіяне атмосферою містичної таємниці і суду, який відбувається. Мовою поезії Блок передавав «нетутешні надії» на явлення Вічної Діви (вона ж — Велична Вічна Жона, Прекрасна Дама, Діва — Зоря). У цьому образі для нього втілювався якийсь єдиний божественний початок, що повинен врятувати світ і відродити людство до ідеально побудованого життя:

Вхожу я в темные храмы,

Совершаю бедный обряд.

Там жду я Прекрасной Дамы

В мерцаньи красных лампад.

У ранній ліриці Блока все «робко і темно», хистко і тьмяно, часом невловно: тільки «натяк» весняної пісні, тільки клаптик світлого неба, якісь відблиски, якісь передчуття.

Тема чекання якихось чудесних змін — панівна в юнацькій ліриці Блока:

Из отголосков далекой речи,

С ночного неба, с полей дремотных,

Всё мнятся тайны грядущей встречи,

Свиданий ясных, но мимолетных.

Поет уже відчуває неясну тривогу, ловить її знаки, але намагається сховатися від «бурі життя» в ідеальному світі мрій і фантазій, де немає ні людських сліз, ні мук, а є тільки музика, троянди, лазур, «посмішки, казки і сни». Навіть свої реальні переживання і враження юний Блок прагне витлумачити в дусі метафізичному.

Але живе почуття молодої романтичної душі вперто проростає крізь хитку обо-лонку умовного світу. І тоді пейзажі і любовні сюжети знаходять художню плоть. От перед нами картина літнього вечора, в якій немає нічого містичного:

Последние лучи заката

Лежат на поле сжатой ржи.

Дремотой розовой объята

Трава некошенной межи.

У вірші «Мы встречались с тобой на закате...» виникає образ цілком земної дівчини. Вечірній туман, брижі води, весло в руках героїні підсилюють відчуття реальності. У вірші «Давно хожу я под окнами...» описані переживання юнака в чеканні зустрічі з коханою. Вони зрозумілі кожному, хто був молодий.

У ранніх поетичних творах Блока чимало образів, пов’язаних з російською історією, фольклором. Тут і «останньої пристрасті кубок пінний», і «далекий невідомий град», а також «твердині багатовікові», «святість століть», «строгі образи», «стародавня келія». У вірші «Я вырезал посох из дуба...» назустріч герою виходить «молодая, с золотою косою, с ясной открытой душою. Месяц и звезды в косах...» Яскраві сторінки російської історії виникають у рядках вірша «Гамаюн, птица вещая». Художнє чуття поета пророкує тут і картину близького майбутнього Росії.

Різноманіття поетичних образів ранньої лірики Блока відбиває напружені творчі пошуки поета, його спроби знайти відповідь на ще невиразні духовні запити. У той же час у його поезіях відчувається душа юна і жагуча. Після їх прочитання залишається чисте, світле відчуття захвату життям, молодістю, любов’ю.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.