Краса природи в ліриці С. Єсеніна - шкільний твір

8 клас
ЛІТЕРАТУРА XX СТОЛІТТЯ

Здається, про красу природи так багато написано, що неможливо чимось здивувати читача. І все ж, коли читаєш вірші Єсеніна, розумієш: так ще ніхто не говорив.

В тихий час, когда заря на крыше,

Как котенок моет лапкой рот,

Говор кроткий о тебе я слышу

Водяных поющих с ветром сот.

У його віршах живі картини природи: берізки й трави, коти, корови, птахи, що живуть поряд, сповнюючи душу теплом, а над усім цим — безкрає синє небо його батьківщини. Свого часу Єсенін писав: «Моя лирика жива одной большой любовью, любовью к родине». І саме це постійне відчуття батьківщини одухотворює численні картини природи. Це не просто картинки, хоч і виразні. За ними багаті емоції людини, яка через усе життя відчувала нерозривний зв’язок з рідною землею:

Здравствуй, златое затишье

С тенью березы в воде!

Галочья стая на крыше

Служит вечерню звезде.

Може, тому С. Єсенін так гостро відчуває красу землі іншої. Так, у вірші «Село» він описує краєвиди України, де «в шелковых листьях тополя, а там все лес и все поле...» І ми відчуваємо захоплення краєвидами нашої батьківщини як щось природне. Земля всюди прекрасна. І люди скрізь люблять свою землю й природу, і це заслуговує на повагу. Такі думки викликає поезія С. Єсеніна, бо кожен відчуває, як любов’ю і теплом віє від його рядків.

Вот оно глупое счастье

С белыми окнами в сад!

По пруду лебедем красным

Плавает тихий закат.

Мир і спокій у віршах, що змальовують картини природи. Так буває лише тоді, коли людина досягає гармонії з природою, зі світом. Так у віршах С. Єсеніна природа оживає любов’ю до життя у всій його безмежності. Природа постає не тільки у пейзажних картинках окремих куточків мальовничої батьківщини, але й у побутових подробицях. Природа — то частина життя людини, її середовище, її дім. А людина — частина природи.

Гармонія поета з природою відчувається у кожному вірші. І тому його поезії викликають захоплення і довіру:

Если крикнет рать святая:

«Кинь ты Русь, живи в раю!»,

Я скажу: «Не надо рая,

Дайте родину мою».

Отже, лірика Єсеніна не тільки змальовує краєвиди його батьківщини, але й ненав’язливо прищеплює думку про те, що картини природи навіки пов’язані у нашій свідомості з почуттям батьківщини. Поезія С. Єсеніна вчить любити все живе на землі, вчить любити батьківщину.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.