«Бути чи не бути?» - головне питання трагедії В. Шекспіра - шкільний твір

9 клас
ЛІТЕРАТУРА СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

«Бути чи не бути?» — питання, що за всіх часів стояло перед людьми: протистояти злу чи змиритися з ним? намагатися змінити світ, у якому тріумфує несправедливість, чи спокійно жити в ньому? Але вперше так ясно і виразно він був сформульований великим Шекспіром у трагедії «Гамлет». Вкладено це питання у вуста Гамлета, принца Данського:

Быть или не быть — таков вопрос;

Что благородней духом — покоряться

Пращам и стрелам яростной судьбы?

Иль, ополчась на море смут, сразить их

Противоборством?

Перед Гамлетом стоїть важкий вибір, і він робить його — «ополчается на море смут». На принца звалилося багато горя: помер його батько, а мати, королева Гертруда, виходить заміж за дядька Гамлета Клавдія, як то кажуть, не встигнувши зносити черевиків. До Гамлета приходить привид померлого батька і відкриває страшну таємницю: король не помер своєю смертю, а був отруєний Клавдієм, що влив йому у вухо сік блекоти. Отже, Гертруда одружилася з убивцею свого чоловіка. «Бути чи не бути?» Принц приймає рішення помститися за смерть батька, але прагнення віддати убивці належне зливається для Гамлета з обов’язком переробити світ, улаштований так несправедливо. Він розуміє непосильність цього завдання, і цей розлад між мрією і дійсністю мучить його. Гамлет (з божевільного який попит?) прикидається божевільним. Навколо себе в королівському замку він бачить людей грубих і самовдоволених, і це приводить його в розпач:

...Что значит человек,

Когда его заветные желанья —

Еда и сон? Животное — и все.

Гамлет запрошує в замок трупу мандрівних акторів, що повинні розіграти сцену убивства короля. На виставі присутні Клавдій і Гертруда. І Клавдій сам викриває себе.

Гамлет тріумфує — він попав у точку. Тепер він мусить довести свою особисту помсту до кінця. Для нього немає шляхів до примирення. Проблема «Бути чи не бути?» остаточно вирішується. «Бути» для Гамлета — означає діяти у відповідності зі своїми переконаннями і вірою.

Упродовж усієї трагедії Гамлет страждає, шукає істину. Йому здається, що його усі зрадили — і мати, і кохана, він підозрює в зрадництві і свого друга. Зло захльостує замок Ельсинор. Гамлет випадково убиває Полонія, прийнявши його за короля Клавдія. Офелія божеволіє і гине. її брат Лаерт викликає Гамлета на двобій і простромлює його отруєною шпагою. Перед смертю Гамлет убиває короля; отруєно королеву. Помста здійснилася. Але повалені обидві сторони. Проте перемога все-таки залишилася за Гамлетом, тому що він викрив зло.

«Сила Гамлета не в тім, що він розв’язав питання, але в тім, що він порушив питання про несправедливості навколишнього світу», — так писав про цього шекспірівського героя В. Г. Бєлінський.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.