З ЛІТЕРАТУРИ ПРОСВІТНИЦТВА - УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Світова література (академічний рівень, профільний рівень) 11 клас - Ковбасенко Ю.І. - Грамота 2011

З ЛІТЕРАТУРИ ПРОСВІТНИЦТВА - УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Просвітництво (фр. siecle de lumieres — доба світочів) — інтелектуальний рух (літературна доба) XVIII ст. Поняття «просвітництво» має кілька значень: Ідейно-політичний рух: ідейно-естетична доба; літературна епоха.

Основа ідеології Просвітництва раціоналізм, щира віра в перетворюючу й усепереможну силу освіти та людського розуму (звідси друга назва епохи Просвітництва — «доба Розуму»).

Найвидатнішими представниками літератури Просвітництва були Р. Бернс, Д. Дефо. Дж. Свіфт. Г. Філдінг, С. Річардсои, Л. Стерн (Велика Британія); Вольтер, Ж.-Ж. Руссо. Ш. Л. Монтеск'є, Д. Дідро, П. О. Бомарше (Франція)-, Г. Е. Лессінг, Й. К. Ф. Шиллер. Й. В. Гете (Німеччина); К. Гольдоні (Італія); Б. Франклін (США); Д. Фонвізін, О. Радищев, О. Грибоедов (Росія).

Протягом 1751-1780 pp. видавалася 35-томна «Енциклопедія...», у створенні якої активну участь брали письменники Д. Дідро, Ж.-Ж. Руссо, Вольтер та ін. Учасників цього видання називали «енциклопедистами».

За доби Просвітництва співіснувало кілька літературних напрямів: класицизм, сентименталізм, реалізм та ін.

Характерною ознакою просвітницької літератури була наявність у художніх творах певних філософських ідей. Так. просвітники пропагували ідею рівності всіх людей від народження, вони закликали до панування «свободи, рівності та братерства». Саме доба Просвітництва розвінчала систему рабовласництва.

Однією з цей гральних для просвітників стала опозиція «цивілізація» (часто зі знаком «мінус») і «природа» (зазвичай зі знаком «плюс»). Важливим було також поняття «природна людина», першим образом якої у світовій літературі є Робінзон Крузо з однойменного роману Даніеля Дефо. Значущою також була опозиція «природне право» — «суспільна угода». Просвітники також розробляли ідею просвіченого монарха (на подібному іміджі спекулювала Катерина II, проте тоді ж була розвінчана, особливо після покріпачення українців, які до того не знали цієї форми рабства).

Просвітники добре бачили всі життєві проблеми й негаразди, але щиро вірили в настання "царства розуму", у поліпшення

тя кожної людини, і саме на цій вірі грунтувався й домінуючий настрій тієї доби - оптимізм, радісне світосприйняття.

Саме в добу Просвітництва остаточно сформувалося ледь означене в XVII ст. поняття «єдина європейська культура», а в певному сенсі - і «культура світова», важливою складовою якої є всесвітня література (це поняття введене в обіг Й. В. Ґете в 1827 p.).


Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.