ЛЬЮЇС КЕРРОЛЛ 1832-1898 - СИЛА ТВОРЧОЇ УЯВИ

Підручник Зарубіжна література 5 клас - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

ЛЬЮЇС КЕРРОЛЛ 1832-1898 - СИЛА ТВОРЧОЇ УЯВИ

У Льюїса Керролла світ дітей та світ дорослих протистоять одне одному. Невідомо, котрий із них сам письменник уважав за справжній...

Оксана Забужко

Сторінки життя та творчості

Англійці кажуть: “Якщо ви не знаєте Алісу й Чеширського Кота, Капелюшника й Шаленого Зайця, ви нічого не знаєте про Англію”. Це герої відомої книжки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”, що є перлиною дитячої англійської літератури.

Льюїсу Керроллу випало жити в Англії в добу, яка від імені королеви Вікторії отримала назву “вікторіанська”. Королева Вікторія правила найдовше за всіх англійських монархів — 64 роки. За тих часів уважалося добрим смаком стримувати себе в усьому — вчинках, почуттях, емоціях. Дітей змалку привчали до вишуканих манер, чемності, усталених правил поведінки. Вони мусили ходити повільно й поважно, говорити правильною й гарною мовою, гратися в тихі й малорухливі ігри, не дошкуляти дорослим і займатися лише корисними справами. Але тоді, як і тепер, дітям хотілося бігати, стрибати, мріяти, бути вільними й обирати свої власні шляхи в усьому! Адже кожна людина прагне свободи у своєму житті, творчості й думках.

Розмірковуючи про світ дітей та дорослих, про поняття “правильне” і “неправильне”, свободу й обов’язок, письменник Льюїс Керролл створив казковий світ, де не було ніяких обмежень для вільного польоту фантазії, де можна було вигадувати казна-що, не підкорятися королю й королеві й узагалі нікого не боятися. Іншими словами, де можна бути собою, вільною особистістю, котра здатна змінювати все довкола силою своєї уяви!

Льюїса Керролла називають найзагадковішим письменником Англії. Він був математиком і письменником, священиком і фотографом, філософом і великим другом дітей. Ніхто з його сучасників не міг зрозуміти, чому цей дорослий чоловік у темній рясі священнослужителя скрізь носив із собою фотокамеру. Чому він так багато часу проводив із дітьми, брав участь у їхніх забавках, вигадував для них цікаві ігри й головоломки?.. Його псевдонім теж має певну загадку. Своє справжнє ім’я Чарльз Лутвідж (прізвище Доджсон) письменник переклав латиною, а потім отримане ім’я Carolus Ludovicus знову переклав англійською й переставив слова місцями. Так з’явився його псевдонім Lewis Carroll.

Льюїс Керролл народився 27 січня 1832 р. в селищі Дерсбері (графство Чешир) (Англія) у родині священика Чарльза Доджсона та Френсіс Джейн Лутвідж. У дев’ятнадцять років Чарльз Лутвідж Доджсон вступив до найдавнішого університету у світі — Оксфордського, у двадцять три роки став викладачем математики коледжу Крайст Черч (Церкви Христа) цього університету, у двадцять п’ять здобув ступінь магістра математики, у двадцять дев’ять був посвячений у сан диякона.

Сорок сім років (з 1851 по 1898 р.)

Чарльз Лутвідж Доджсон працював у коледжі Крайст Черч. Серед його добрих знайомих були доньки ректора коледжу — сестрички Лоріна Шарлотта, Аліса й Едіт Лідделл. Він часто гуляв з ними, запрошував їх на чай і розказував цікаві історії.

Саме для своєї улюблениці Аліси Лідделл та її сестричок Льюїс Керролл створив повість-казку “Аліса в Країні Див”.

Уперше в історії літературної казки Льюїс Керролл зробив головною героїнею реальну дівчинку, а точніше — її творчу уяву, що здатна подорожувати в інший світ — Країну Див. У цьому уявному світі, з одного боку, відображені цілком земні проблеми освіти, виховання, судочинства, усього суспільного устрою “вікторіанської” доби, доволі суворого до людини. З іншого боку, в уявному світі відображено те, про що не прийнято було говорити в той час, — про мрії, почуття, прагнення людини. Тут усі земні правила летять шкереберть, тут можна бігати за Білим Кроликом, робити дурниці, дражнитися й поводитися неправильно. У своїй уяві людина є завжди вільною, вона може збільшуватися або зменшуватися, швидко пересуватися в різних просторах і робити все, що заманеться. Кожній людині потрібен, стверджує Лью- їс Керролл, свій особистий простір, її особиста свобода.

Р. Інґпен. Обкладинка до повісті-казки Льюїса Керролла “Аліса в Країні Див”. 2009 р.

Коли Аліса Лідделл виросла, Льюїс Керролл створив продовження — “Аліса в Задзеркаллі”, де юна героїня перетворилася на справжню королеву. Себе письменник зобразив Білим Лицарем, який розповідає Алісі про неймовірні винаходи. А на прощання просить озирнутися й помахати йому рукою...

Дж. Тенніел. Ілюстрація до повісті-казки Льюїса Керролла “Аліса в Задзеркаллі”. 1866р.

Фантастика (з грецьк. здатність уявляти) — 1) те, чого не існує в реальній дійсності; 2) світ уявлень та образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя; творча уява; 3) різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії; до цього різновиду можуть належати будь-які жанри — оповідання, казка, повість, роман тощо.

Характерні ознаки фантастики як різновиду художньої літератури:

• незвичайність подій та образів;

• порушення усталених уявлень про час і простір;

• дивні перетворення персонажів і всього фантастичного світу;

• чарівність предметів та явищ;

• дивні імена й назви;

• стрімкі й неймовірні повороти сюжету;

• мовні новації письменника (пошук нових слів і виразів для відтворення дивовижного світу).