Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

Генрі ЛОНГФЕЛЛО 1807-1882 - ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ

Образ Гайавати вчить будувати мирне й прекрасне життя, позбавлене ворожнечі та війн.

Іван Драч

Історія родини Лонгфелло розпочинається з часів появи англійських колоній у Північній Америці. Предки американського поета були купцями, моряками, ремісниками. Генрі Лонгфелло надзвичайно любив свою родину, сприймаючи її як частину великої історії країни. Він писав: «Ми всі, як краплинки, зливаємося разом у єдиний потік Сполучених Штатів Америки». Генрі Вордсворт Лонгфелло народився 27 лютого 1807 р. в м. Портленді (США. штат Мен). У сім’‎ї було восьмеро дітей — чотири брати й чотири сестри. Батько митця, адвокат Стівен Лонгфелло, представлявПортленд у законодавчих зборах, згодом був обраний до Конгресу США. З дитинства майбутній письменник любив вивчати іноземні мови та читати книжки.

Юнак навчався в коледжі Боудойн у м. Брансуїку (штат Мен). Виявивши виняткові здібності до лінгвістики (наука про мову), після закінчення коледжу поїхав до Європи.

Після повернення до США Г. Лонгфелло викладав мови в коледжі Боудойн, а 1834 р. його запросили на посаду професора в Гарвардський університет, де він читав лекції з літератури, писав статті, укладав підручники з європейських мов і перекладав. Наприкінці 1870-х років митець видав найповнішу в США збірку перекладів «Поезія всіх країн», що налічує 30 томів.

Лонгфелло став одним із найосвіченіших людей свого часу. Його не випадково називають не тільки письменником, а й науковцем, і поліглотом, бо він оволодів дванадцятьма європейськими мовами, у тому числі давньогрецькою та латиною. Був ерудитом у багатьох галузях, особливо в мистецтві. Письменника обрали членом Російської академії наук, іспанської Королівської академії та інших наукових товариств світу.

Родина Лонгфелло

Ще в студентські роки в юнака виник задум створення великої поеми, яка б розповідала про становлення Америки та її корінне населення — північноамериканських індіанців1. Багато років він вивчав індіанський фольклор, міфи, легенди, історичні факти, які стали основою його твору. «Пісня про Гайавату», видана 1855 p., відкрила європейцям Америку. У поемі стверджується самобутність історії та культури Американського континенту, лунає заклик до миру, єдності, перетворення природи й світу на розумних засадах.

У 1882 р. американська публіка широко відзначала 75-річний ювілей поета, а через кілька тижнів, 24 березня 1882 p., його не стало. Він залишив велику спадщину — вірші, романи, поеми, наукові твори, підручники для студентів. Його шанують у сучасній Америці як великого науковця, перекладача й національного поета, співця миру та єдності всіх людей на землі. У Європі ще за життя митця високо оцінили його діяльність. 1851 р. він отримав медаль від короля Німеччини — кайзера Вільгельма І за розвиток миру на Землі. 1878 р. його приймала в Англії королева Вікторія.

Генрі Лонгфелло був великим патріотом своєї країни і «громадянином світу», який прокладав мости духовного єднання між різними країнами завдяки художньому слову.

Поема — великий твір (як правило, віршований), у якому зображені значні події та яскраві характери персонажів. У поемі органічно поєднуються елементи лірики (вираження внутрішніх переживань, мрій, прагнень) і епосу (зображення зовнішніх подій, фактів).

Характерні ознаки поеми:

• поєднання зовнішніх подій сюжету з глибокими переживаннями; • створення розлогих образів персонажів, які беруть участь у подіях; • яскраво виражене авторське начало (автор веде розповідь, дає оцінки та ін.); • різноманітні описи (переважно суб’‎єктивні); • специфічні художні засоби (наскрізна дія, монологи та діалоги, напруженість конфліктів тощо).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.