Зарубіжна література 7 клас - В.І. Фасенко - Схід-продукт 2007

АДАМ МІЦКЕВИЧ (1798-1855) - ЛІТЕРАТУРНА БАЛАДА НА ПОЧАТКУ XIX ст.

Польський поет Адам Міцкевич народився в маленькому, віддаленому від столиці хуторі в родині збіднілого шляхтича. Спілкування з простими людьми відкрило йому могутність і чистоту народного духу. Довгими осінніми вечорами Адам заслуховувався співом селян, залюбки поринав у світ народних казок та легенд і, маючи мрійливу вдачу, уявляв себе героєм легендарних оповідей. Дитячі враження не забулися в юності й вплинули на подальше становлення особистості митця.

За часів поета Польща, втративши незалежність, була поділена між сусідніми країнами — Прусією, Росією, Австрією. Серед поляків ширяться національно-визвольні ідеї, починається боротьба за відновлення державності.

Навчаючись в університеті, Міцкевич займається активною просвітницькою діяльністю разом з членами підпільної групи патріотичної молоді, пише свої патріотичні вірші. Його цікавлять гострі моральні конфлікти, у яких сильна духом людина може виявити характер, відстояти свої переконання. Народні уявлення про честь, справедливість і гідність втілюються в художніх образах героїв — захисників рідної землі.

У 1828 р. Міцкевич пише величну романтичну поему «Конрад Валленрод», головний герой якої є втіленням патріота, що загинув в ім’‎я батьківщини. Ще дитиною він потрапив у полон до германців з Тевтонського ордену, отримав нове ім’‎я і став відомим воїном. Зрілим чоловіком він повертається на батьківщину і починає боротьбу проти Тевтонського ордену. Проте сили нерівні і досягти перемоги йому не вдається. Тоді герой бере собі ім’‎я німецького графа Валленрода і під час хрестових походів проти мусульман вкриває себе славою непереможного воїна. Очоливши Тевтонський орден, він приводить його до поразки, а сам гине.

Балада «Альпухара1» — вставний епізод, який, за задумом поета, має засвідчити велику силу патріотичних почуттів, що спонукають до самопожертви в ім’‎я свого народу і батьківщини. Поет описує подію періоду реконкісти2. Таку назву дістала боротьба народів Піренейського півострова за повернення своїх земель, що були завойовані арабами у VIII ст.

Міцкевич зміщує звичні акценти і виводить героєм короля арабів, що захищає землю, яку вважає вже своєю.

Запитання

• Що визначило життєвий шлях польського поета Адама Міцкевича?

• Яким був головний герой його балади?

1Альпухара — гориста місцевість на півдні гір Сьєрра-Невада в Іспанії.

2Реконкіста — в перекладі з іспанської «відвойовувати».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.