МАЧАДО-І-РУЇС, Антоніо - Біографія, життя і творчість письменника

(1875 — 1939)

МАЧАДО-І-РУЇС, Антоніо - творчість письменника

МАЧАДО-І-РУЇС, Антоніо (Machado у Ruiz, Antonio — 26.07.1875, Севілья - 22.02.1939, Кольюр, Франція) — іспанський поет.

Мачадо-і-Руїс народився у сім’ї фольклориста А. Мачадо Альвареса. Разом із сім’єю переїхав у Мадрид, де закінчив Вільний інститут освіти, а також студіював філософію та літературу у Мадридському університеті. З 1898 до 1901 р. мешкав у Парижі, де заробляв на прожиток перекладами. У Парижі Мачадо-і-Руїс познайомився з Р. Даріо.

У 1903 р. вийшла друком перша книжка Мачадо-і-Руїса «Самотність»(«Soledades»), у 1907 р. — збірка «Самотність. Галереї. Інші поезії» («Soledades, galerias у otras poemas»), яка, за зізнанням самого поета, нічого не додавала до книжки «Самотність» і утворювала з нею єдине ціле. Обидві ці збірки є першим етапом творчості Мачадо-і-Руїса. У цей період поет перебував під значним впливом П. Вердена і, почасти, кумира «покоління 98 року» — P. Даріо. Велике значення мала для нього у цей час і філософія А. Шопенґауера. Але попри все Мачадо-і-Руїс виявив оригінальний підхід і оригінальні риси свого обдарування. «Я гадаю, що першоосновою поезії є не звучання слова, не колір, не лінія, не сукупність відчуттів, а глибоке трепетання духу, те, що вкладає душа у свій відгук на зіткнення із зовнішнім світом...» — стверджував поет.

У 1907 р. Мачадо-і-Руїс отримав кафедру французької мови в Інституті в Сорії. Переїзд у Кас-тилію відіграв значну роль у його творчій біографії. У 1909 р. він одружився із 16-літньою Леонор. Разом із дружиною Мачадо-і-Руїс здійснив нову подорож у Париж. У 1912 р. з’явилася збірка «Поля Кастилії» («Campos de Castilla»), з уже більш конкретизованим образом батьківщини і новою темою народу. У таких довершених і яскравих віршах, як «По землях Іспанії», «Береги Дуеро», «На березі Дуеро», «Поля Сорії», поет розмірковує про долю Іспанії, про її минуле і теперішнє.

Осібно у збірці стоїть невелика «Поема одного дня», присвячена будням містечкового вчителя, та цикл романсів «Земля Альвара Гонсалеса» («La tierra de Alvargonzalez»), у яких поет на прикладі доль героїв — селянина Альвара Ґонсалеса і трьох його синів намагається виразити народні уявлення про добро та зло.

У 1924 р. Мачадо-і-Руїс видав збірку «Нові пісні» («Nuevas canciones»), яка продовжила «Поля Кастилії». Прикметно, що він і тут використав народнопоетичні форми, які випереджають цим поезію Ф. Гарсія Лорки. Після важкої життєвої драми — смерті у 1912 р. від важкої хвороби легень дружини, Мачадо-і-Руїс, за слушним зауваженням І. Тертеряна, відчував пекучий біль від усвідомлення смертності всього сущого, і лише любов якоюсь мірою вказувала вихід із цього замкнутого кола. У цей час поет познайомився із заміжньою жінкою, котра стала його останнім коханням. Мачадо-і-Руїс оспівав її під вигаданим іменем Гіомар.

Мачадо-і-Руїс писав не тільки від свого імені. Свої вірші він приписував вигаданому поету Абелю Мартіну та його учневі, також поету, але при цьому й філософу, професору Хуану де Майрені. Хуан де Майрена не лише віршує, а й навчає мудрості та пише прозу. Обидва вони наділені біографіями, характерами, своїм колом інтересів, «їхні» вірші ввійшли у збірку «Апокрифічний пісенник» («Cancionero Арбсгію», 1924—1926), де Мачадо-і-Руїс розвиває екзистенціалістську концепцію життя та смерті. У збірці є і «вірші-сни». Проте хоча герой і героїня кохають одне одного, їхньому коханню не судилося бути щасливим сном, оскільки вони — всього лише «дві самотності».

У збірці «Розмови Хуана Майрени» («Habla Juan de Mairena a sus alumnos»), яку поет розпочав писати у 1928 p., головний герой веде розмови з питань політики та філософії, естетики та літератури. У 1936 р. вийшов друком перший том прози М.-і-Р. під назвою «Хуан де Майрена. Сентенції, погляди, зауваги та спогади одного апокрифічного професора». Цим ім’ям Мачадо-і-Руїс і в подальшому підписував свої статті та замітки, об’єднані вже посмертно у другий том «Хуана де Майрени».

У 1932 р. Мачадо-і-Руїс переїхав у Мадрид, де його й захопила громадянська війна. Вірші та проза цього часу ввійшли у збірку «Війна»(«1я Guerra», 1937). Значне місце у ній приділено формі сонета, одним із найкращих з-поміж яких вважають «Смерть пораненої дитини»:

Знов ніч... пошерхли спалені уста,

гарячка гатить молотом у скроні

дитини. — Мамо, пташка золота,

метелики рожеві і червоні!

— Спи, синку мій... Засни бодай на мить...—

А рученьки немов кричать: «Спасіте!»

Скажи ж мені, хто може остудить

тебе, моєї крові ясний цвіте?!

Надворі тихо мерехтять зірки,

біліє, наче купол, місяць молод,

невидимі гуркочуть літаки.

— Моєї крові ти квітучий солод...

Чи спиш?.. — Лякливо дзеленчать шибки.

— О холод, холод, холод, холод, холод!

(Пер. Д. Павличка)

Хоча він просився на фронт, але республіканці хотіли вберегти свого поета. Разом із матір’ю його відправили у безпечне місце, у Валенсію, а коли ситуація стала катастрофічною — у Барселону. Згодом довелося покинути і Барселону. Вночі 27 січня 1939 р. Мачадо-і-Руїс із групою інших республіканців перетнув французький кордон, а 22 лютого цього ж року він помер у сільській гостиниці французького містечка Кольюр. У кишені його плаща знайшли клаптик паперу з єдиним рядком: «Ці дні барвінкові, це сонце мойого дитинства...»

Українською мовою окремі вірші Мачадо-і-Руїса переклали Д. Павличко, Г. Кочур, С. Борщевський, Г. Чубай, Г. Козаченко, Г. Латник, І. Качуровський та ін.

За Л. ШтейномНа нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.