Ромен Ґарі - французький письменник єврейського походження, двічі лауреат Ґонкурівської премії. Зображення Другої світової війни у творчості митця. “Повітряні змії” (загальний огляд) - Франція - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Ромен Ґарі - французький письменник єврейського походження, двічі лауреат Ґонкурівської премії. Зображення Другої світової війни у творчості митця. “Повітряні змії” (загальний огляд) - Франція - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА В ЮНАЦЬКОМУ ЧИТАННІ

Усі уроки зарубіжної літератури 10 клас II семестр - Профільний рівень + рівень стандарту - 2018

Мета — формувати компетентності: предметні (знання особливостей розвитку сучасної зарубіжної літератури; знання життя та концепції творчості Ромена Ґарі; навички сприймання інформації на слух; уміння оцінювати культурно-мистецькі явища; культуру мовлення; аналітичне мислення; любов до мистецтва; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички самостійної роботи; пізнавальну активність; комунікативну: навички роботи в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: уміння самостійно опрацьовувати інформацію та презентувати її; уміння формулювати, висловлювати й обстоювати свою думку; здоров'язбережну: розуміння цінності життя; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; читацькі інтереси; гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв'язки: всесвітня історія.

Обладнання: портрет Ромена Ґарі, видання його творів, ілюстрації до них.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Аналіз контрольної роботи

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Змальовуючи у драмі “Синій птах” проблему пошуку щастя, Моріс Метерлінк наголошував на взаємозв’язку трьох часових реалій — минулого, теперішнього й майбутнього. Пропоную полишити літературу попередніх століть і зануритися в ближчу до XXI ст. літературу, знайомство з якою ми розпочнемо з дуже доброї книжки.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Познайоммося з постаттю французького письменника єврейського походження, літературного містифікатора, кінорежисера, дипломата, одного з найяскравіших та найзагадковіших письменників XX ст., єдиного двічі лауреата Ґонкурівської премії (вищої літературної нагороди Франції), військового льотчика й учасника Опору, більше відомого під псевдонімами ромен Ґарі, Еміль Ажар, Шатан Боґа, Фоско Сінібальді (справжнє ім’я роман лейбович Кацев).

Він був напрочуд талановитим. Спочатку його рідною мовою була російська, потім — польська, більшість книг він написав французькою, 6 романів — англійською, а згодом самостійно переклав їх французькою... За власними книгами знімав фільми, які забороняли до показу у Франції. Працював співробітником французьких амбасад у Софії, Берні, Лондоні, генеральним консулом у Лос-Анджелесі. Брав участь у русі Опору й товаришував із генералом Шарлем де Ґоллем... Створив одну з найграндіозніших містифікацій XX ст.— і сам перетворився на міф. Життя Ромена Ґарі — це найпрекрасніша з його книг. Від моменту народження його оточували легенди.

2. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)

(Учень (учениця) виступає з повідомленням про життя та творчість Ромена Ґарі. За потреби вчитель доповнює повідомлення учня (учениці).)

Ромен Ґарі

3. Розповідь учителя

— 23 листопада 1943 р. штурман Роман Кацев на бомбардувальнику “Бостон” вирушив знищувати нацистські заводи. Літак потрапив під зенітний обстріл фашистів: штурмана поранено у живіт. Водночас у навушниках лунає голос пілота: “Мене поранено, я осліп”. Кабіна пілота відокремлена сталевою перегородкою, проникнути туди неможливо. Екіпаж вирішує виконати завдання, і поранений Кацев керує діями осліплого пілота. Вистрибнути з парашутами неможливо: кабіну пілота заклинило, приректи двох поранених на смерть неможливо. Із третьої спроби літак сів-таки в Англії. Це був перший випадок в історії французьких ВПС, коли сліпий пілот посадив літак за вказівками штурмана.

Трагедією для майбутнього письменника стала смерть матері. Усю війну він отримував від неї листи і лише після перемоги дізнався, що її давно немає, а листи вона написала заздалегідь, передчуваючи близьку смерть: їх відправляла сусідка, “щоб хлопчик спокійно воював та ні про що не думав”. Історію взаємин із матір’ю Ґарі згодом описав в одній із кращих своїх книг — “Обіцянка на світанку”, що стала гімном синівської любові: “Знаєш, матерям ніколи не віддають належне. Моя, принаймні, здобула право на книгу...”.

4. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)

(Учень (учениця) виступає із загальним оглядом роману “Повітряні змії” Ромена Ґарі.)

— Друга світова війна, окупація, французький Опір, а на тлі цього — прекрасне кохання. Людо, хлопчик із Нормандії, закоханий у свою однолітку Лілу з 10 років. Він — сирота, вона — польська аристократка. Час минає, починається війна, Людо доведеться виборювати не тільки кохання, а й свободу Франції від нацистів, долаючи перешкоди та страшні випробування, навіть війну. Попри те, що книга безпосередньо стосується війни, у ній немає кривавих сцен і страшних описів, проте є люди, що живуть сподіваннями на краще й не втрачають людяності, і є Людо, який не відмовляється від своєї мрії та доводить читачеві: усе можливе, головне — вірити. А ще є повітряні змії, які легко здіймаються в небо як прекрасний символ свободи.

Тема війни була актуальною для письменника. 1980 року в романі “Повітряні змії” він повернувся спогадами до часів війни й антифашистського підпілля. Напередодні Другої світової війни Ґарі готувався стати військовим пілотом. Під час війни вступив до армії під командуванням генерала де Ґолля, де зажив слави як відчайдушний сміливець, здійснив багато бойових вильотів, був поранений, хворів на тиф, нагороджений орденом Почесного легіону; тож йому було що написати про війну.

Проте “Повітряні змії” — це поетична розповідь про дивовижне кохання, якою письменник стверджує: найбільша небезпека в період випробувань — це втратити себе. Поки закохані всупереч усьому зберігають вірність одне одному, вони є ідеальною парою, уособленням єдності й міцності європейського дому.

Лейтмотивом роману стають повітряні змії, яких запускає в небо сільський листоноша. Повітряні змії означають самоцінність краси, але водночас за їхньою допомогою підпільники обмінюються важливою інформацією. Утім усе, що стосується опору сільських мешканців окупантам, у творі більше нагадує дитячу гру в козаки-розбійники, аніж боротьбу партизан із нацистами. У цьому та в інших своїх творах Ґарі не обмежує Голокост расовим конфліктом німці—євреї.

“Повітряні змії” — останній роман Ромена Ґарі. Невдовзі після написання цього твору ромен Ґарі вкоротив собі віку.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

1. Складання опорного конспекту (запис до зошитів)

· Складіть опорний конспект уроку за здобутою інформацією.

2. Усне словесне малювання

· Яким ви уявляєте Ромена Ґарі?

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом “Незавершене речення”

· Завершіть речення: “Сьогодні мене вразило...”.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: дочитати роман “Повітряні змії” Ромена Ґарі, уміти характеризувати образи роману.

Для охочих: дібрати ілюстрації або самостійно проілюструвати епізоди твору, що сподобалися.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.