«Повітряні змії» - Ромен Гарі. «Повітряні змії» - Сучасна література в юнацькому читанні

Зарубіжна література 10 клас (профільний рівень) - Н. М. Кадоб’янська - Сиция 2018

«Повітряні змії» - Ромен Гарі. «Повітряні змії» - Сучасна література в юнацькому читанні

«Повітряні змії» — останній роман Ромена Гарі, написаний у 1980 році. Він присвячений темі Другої світової війни, окупації, французькому Опору й підносить справжнє кохання хлопчика Людо до польської аристократки Ліли. Події у творі розпочинаються за десять років до Другої світової війни і закінчуються у повоєнний час.

Задум автора розкривається в назві твору — розповісти про співвідношення мрії з дійсністю. Герої твору живуть одночасно в реальному світі та у світі мрій, прагнуть подвигів і слави, але можуть зламатися або впасти у бруд, як повітряні змії.

Читач не спостерігає за подіями твору, а сприймає їх через спогади головного героя.

Колабораціонізм — співробітництво населення з окупаційною владою та армією ворожої держави в часи Другої світової війни.

Алюзія — художньо-стилістичний прийом, натяк, відсилання до певного літературного твору, сюжету чи образу, а також історичної події з розрахунку на ерудицію читача, покликаного розгадати закодований зміст.

У 1930 році Людо було 10 років. Після смерті батьків він мешкав у свого дядька Абруаза Флері в Нормандії. Той був сільським листоношею і відомим майстром із виготовлення повітряних зміїв. Для хлопчика ці кольорові повітряні кораблі, що піднімалися високо в небо, були символом свободи і здатності побороти будь-які перепони.

Людо покохав на все життя прекрасну Лілу і всіляко намагався привернути її увагу. Він улаштувався на службу секретарем і помічником до батька Ліли Стаса Броницького та кілька місяців жив із Броницькими у Польщі, а перед війною повернувся до Франції. У роки війни він брав активну участь в Опорі і знайшов Лілу, яка з родиною теж повернулася з Польщі.

Перед очима молодого героя проходять різні картини життя воєнних та повоєнних часів. Він співпрацює з тими, хто підтримує Опір (Жулі Еспіноза), намагається зрозуміти тих, хто продовжує жити мирним життям і не помічає війни (дядько Марселей Дюпра), захоплюється протестувальниками (Амбруаз Флері), підносить благородних (Хане фон Шведе) і переступає зневагу до колабораціоністів (Ліла). Йому вдалося не зрадити своє кохання й одружитися з Лілою.

ГОТУЄМОСЯ ДО ДІАЛОГУ

Роман «Повітряні змії» з’явився тоді, коли у світовій літературі розвивалася традиція широко використовувати алюзію.

У сюжетних лініях роману проглядають уже відомі в історії та літературі розповіді. Наприклад, кохання Людо і Ліли нагадує кохання Наполеона і Марії Валевської чи Шопена і Жорж Санд. Не випадково ж Ліла читає твори Жорж Санд, а молодий музикант Бруно закохується в неї.

Культурно-історичні зв’язки Франції, Польщі, Німеччини представлено в образі німецького офіцера Ганса фон Шведе, родича Броницьких, який прагнув чинити благородно, як лицар і герой німецьких романтиків (дуель з Людо, замах на Гітлера), та після невдачі вкоротив собі віку. Ганс кохав без взаємності свою кузину-полячку, і це зближує його образ із великим Гейне. У «Книзі пісень» німецького поета провідною була тема нерозділеного кохання, і саме з цією книгою знаходять тіло Ганса після самогубства.

Важливу роль відіграє у творі образ Амбруаза Флері, схожого на Дон Кіхота. Амбруаза теж вважали божевільним, його захоплення повітряними зміями подібне до поєдинків іспанського лицаря з вітряками, і до кінця життя він залишається вірним своїм переконанням. Повітряні змії Амбруаза Флері мають свої назви, наприклад, «Монтень», «Дідро», тому подібні до книжок і картин. Так майстер прагне зберігати історичну пам’ять, яка допомагає боротися і залишатися людиною. У часи війни гуманіст і патріот Флері запускає зміїв на знак протесту та як символ віри й надії. Не менш цікавий образ Марселена Дюпра. Він прагне, аби його ресторан залишався острівцем миру і спокою, тому завжди доглядає його, як Маленький принц із казки Сент-Екзюпері доглядає свою планету.

Гарі вважає справжніми патріотами тих, хто у боротьбі дотримується принципів гуманізму. Про це свідчать ряд епізодів роману. Один — коли французи видають німцям Ганса, який був союзником у їхній боротьбі з нацизмом. Інший — коли публічно карають Лілу за колабораціонізм, хоча вона й підмовляла загарбників та була патріоткою. Подібна дво- плановість була вже розроблена у творах Гофмана.

Література і культура

На роман Ромена Гарі «Повітряні змії» відразу відгукнулися в різних країнах. В Ізраїлі вистава за цим твором здобула велику популярність.

ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

1. Розкажіть, чим вам запам’ятався Ромен Гарі.

2. Обґрунтуйте, чим твори автора захоплюють читачів.

3. Схарактеризуйте образ Другої світової війни у творах митця.

4. Поміркуйте, у чому виявляється гуманізм героїв роману «Повітряні змії».

5. Розкрийте характер героя роману «Повітряні змії», який найбільше вас вразив. Поясніть свій вибір.

6. Сформулюйте, які літературні алюзії ви помітили у творі.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ

1. Об’єднайтеся в пари і підготуйте питання для дебатів на тему «Гуманізм XXI ст.»

2. Об’єднайтеся у групи і розробіть проект обкладинки для українсько- мовного видання роману «Повітряні змії». Презентуйте його в класі.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

1. Дослідіть відгуки українських читачів про романи Ромена Гарі. Поділіться своїми висновками з однокласниками (однокласницями).

2. Напишіть есе за романом Ромена Гарі «Повітряні змії» і розмістіть його в соціальних мережах.

3. Розробіть мотиватор для активізації читання творів Ромена Гарі вашими ровесниками (див. с. 159).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.