А. П. ЧЕХОВ ВИШНЕВИЙ САД. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ. СИСТЕМА ОБРАЗІВ (СТАРІ ТА НОВІ ВЛАСНИКИ ВИШНЕВОГО САДУ). ПРОБЛЕМАТИКА. СЕНС НАЗВИ ТВОРУ - А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П'ЄСИ

А. П. ЧЕХОВ ВИШНЕВИЙ САД. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ. СИСТЕМА ОБРАЗІВ (СТАРІ ТА НОВІ ВЛАСНИКИ ВИШНЕВОГО САДУ). ПРОБЛЕМАТИКА. СЕНС НАЗВИ ТВОРУ - А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П'ЄСИ

Уроки позакласного читання - Зарубіжна література 10 клас - 2018

Мета:

формування предметних компетентностей: навчальна: ознайомити учнів з історією створення та сюжетом п'єси, характеристиками дійових осіб; допомогти з визначенням головної дійової особи; виявити конфлікт п'єси; розвивальна: розвивати навички аналізу тексту; виховна: виховувати інтерес до літератури, читання, спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру;

формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати навички роботи з текстом, пошуку та виокремлення необхідної інформації; комунікативної: розвивати навички виступу перед аудиторією, участі в бесідах, вміння висловлювати свою точку зору; інформаційно-цифрової: розвивати навички узагальнення отриманої інформації; загальнокультурної грамотності: виховувати творчу особистість, яка прагне до літературної освіти, має естетичний смак, відкрита до нових знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до п'єси, виставка книжок із творами А. П. Чехова, дидактичний та роздавальний матеріал (для кожного учня).

Я ненавиджу неправду і насильство в усіх видах...

Найсвятіше для мене — це людське тіло, здоров'я, розум,

талант, натхнення, любов і... свобода від сили і брехні.

А. П. Чехов

Прийшов час, насувається на всіх нас громада,

готується велика, сильна буря, яка йде,

наближається й незабаром струсить із нашого суспільства лінь,

байдужість, упередженість до праці, гнилу нудьгу.

А. П. Чехов

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Вступна бесіда

· Як ви гадаєте, якою повинна бути успішна людина? Які риси характеру вона мусить мати?

· Якими мають бути стосунки з іншими людьми?

· Як ви розумієте сталий вираз жити сьогодні і зараз?

· Про що треба піклуватися сьогодні: про теперішнє, минуле або майбутнє? Чому?

· Якою стає людина, яка розумом, надіями залишається у минулому? Яким стає її життя? Чи має воно сенс?

· Що таке, на ваш погляд, гармонія теперішнього, минулого і майбутнього?

2. Вступне слово вчителя про художній світ Чехова та роль письменника в історії російського театру

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

· Що таке п’єса?

· Яку композицію має п’єса “Вишневий сад”?

· Що є однією з особливостей “нової драми”? (Підтекст.)

· Що допомагало автору створювати “театр настрою”? (Ремарки.)

· Чому, на вашу думку, Чехов обирає саме таку форму для цього твору?

· Основною задачею письменника було змалювати людину просту і водночас складну — “як у житті”. На вашу думку, чи вдалося йому це зробити у “Вишневому саду”?

· Чи можемо ми виділити головних персонажів? Або ж усі вони — головні, кожен по-своєму?

· Що таке образ-символ?

· Що є образом-символом у п’єсі “Вишневий сад”? (Сад.) Який це сад у Чехова?

Повідомлення підготовленого учня про історію написання п'єси “Вишневий сад”

· Утіленням чого став сад у творі? (Рідного дому, минулого, сім’ї)

· Про який період життя письменника йдеться? (Продаж будинку в Таганрозі, переїзд до Москви.)

2. Постановка проблемного питання

· У чому, на вашу думку, полягає основний конфлікт п’єси “Вишневий сад”? (Відповідь учні мають дати наприкінці уроку.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Переказ учнями змісту п'єси “вишневий сад” методом “ланцюжок”

2. Робота з текстом п'єси

1) Аналітична бесіда

· Абстрагуйтеся від назви п’єси А. П. Чехова. Скажіть, які асоціації виникають у вашій уяві, коли ви чуєте словосполучення вишневий сад?

· Порівняйте свої асоціації з чеховським поданням цього образу.

· Чи можна порівняти ваші асоціації з назвою п’єси? Запишіть свої думки в зошит.

· Навіщо Раневська приїжджає з Парижа в свій маєток? Чому в цей день в будинку опиняються Лопахін, Петро Трофімов, Пищик?

· Образи головних героїв п’єси зіткані з протиріч. У чому, на вашу думку, суперечливість вигляду Лопахіна? Раневської? Гаєва? Трофімова? Варі?

· У чому сенс зіставлення двох лакеїв — Фірса і Яші?

· Знайдіть позитивне і негативне в образах помісного дворянства.

· Як Раневську характеризує ставлення до Варі? Ані? слуг? Лопахіна? Трофімова?

· Як її характеризує відмова від пропозиції Лопахіна?

· Як можна оцінити доброту Раневської?

· Як зрозуміти слова А. П. Чехова: “Раневську грати неважко, треба тільки з самого початку правильний тон взяти; треба придумати посмішку і манеру всміхатися, треба вміти одягнутися”?

· Кого можна вважати позитивними героями?

· У чому комічність образів Раневської і Гаєва? А в чому їхня драматичність? А чи можна назвати їх комічними персонажами?

· Хто винен в драматичності їхнього життя?

· Як ви думаєте, чим і чому лакеї нагадують своїх панів? Чи важливо це?

· У чому витоки життєвої драми господарів “Вишневого саду”? Чи має рацію Петро, який вважає, що “влада над живими людьми переродила” їх усіх?

· Як характеризує Раневську і Гаєва те, що вони не приймають лопахінський проект порятунку вишневого саду?

· Що несуть своїй країні Лопахін і Лопахіни? У чому суперечливість таких людей?

· Лопахін — переможець. Але чи почувається він щасливим господарем? Чому так часто називає своє життя безглуздим, нескладним, нещасливим?

· Якими ви бачите Петра Трофімова і Аню? Як ви вважаєте, чи вірив їм і в них Чехов?

· Останній звук, який лунає у творі,— стукіт сокири по дереву. Як ви вважаєте, чому саме так Чехов закінчив “Вишневий сад” — п’єсу, дія якої починається навесні (пора оновлення, надій), а закінчується восени?

· Які традиційні для російської літератури теми та образи дістали відображення в п’єсі А. П. Чехова “Вишневий сад”?

· Що означає вишневий сад для дійових осіб п’єси?

· Що в образі Раневської говорить про нежиттєздатність її класу?

2) Літературна гра “Упізнай героя”

а) “господи, ти дав нам величезні ліси, неосяжні поля, найглибші обрії, і, живучи тут, ми самі повинні бути насправді велетнями...”;

б) “О природо, чудова, ти виблискуєш вічним сяйвом, прекрасна і байдужа, ти, яку ми називаємо матір’ю, поєднуєш у собі буття і смерть, ти живеш і руйнуєш...”;

в) “Дорога, вельмишановна шафо! Вітаю твоє існування, яке ось уже понад сто років було спрямовано до світлих ідеалів добра і справедливості; твій мовчазний заклик до плідної роботи не слабшав протягом ста років, підтримуючи... в поколіннях нашого роду бадьорість, віру в краще майбутнє і виховуючи в нас ідеали добра і громадської самосвідомості”;

г) “Обійти те дрібне й примарне, що заважає бути вільним і щасливим,— ось мета і сенс нашого життя. Вперед! Ми прямуємо нестримно до яскравої зірки, яка горить там далеко. Вперед! Не відставайте, друзі!”;

д) “Ось як для обміну речовин потрібен хижий звір, який з’їдає все, що трапиться йому на шляху, так і ти потрібний”;

е) “Перед нещастям те саме було: і сова кричала, і самовар гудів...”;

ж) “О, мій милий, мій ніжний, прекрасний саде!.. Моє життя, моя молодісте, щастя моє, прощавай!.. Прощавай!..”;

з) “Мій тато був мужик, ідіот, нічого не розумів, мене не вчив, а тільки бив сп’яну... По суті, і я такий же дурень і ідіот. Нічого не навчався, почерк у мене поганий, пишу я так, що від людей соромно, як свиня”;

к) “Дачі та дачники — це так банально, вибачте”;

л) “Я стала тривожна, все турбуюся. Мене ще дівчинкою взяли до панів, я тепер відвикла від простого життя, і ось руки білі-білі, як у панянки. Ніжна стала, така делікатна, благородна, всього боюся... Страшно так. І якщо ви, Яшо, обдурите мене, то я не знаю, що буде з моїми нервами”;

м) “І коли тато і матуся померли, мене взяла до себе одна німецька пані і почала мене вчити. Добре. я виросла, потім пішла в гувернантки. А звідки я і хто я — не знаю... Все сама, сама, нікого в мене немає і. і хто я, навіщо я, невідомо...”;

н) “О саде мій! Після темної ненависної осені і холодної зими знову ти молодий, сповнений щастя, ангели небес не покинули тебе... якби зняти з грудей і з плечей моїх важкий камінь, якби я могла забути моє минуле”;

о) “О, швидше б усе це минуло, швидше б змінилася як-небудь наше нескладне, нещасливе життя”;

п) “Треба бути чоловіком, у ваші роки треба розуміти тих, хто любить. І треба самому любити... “Я вища за любов!” Ви не вища за любов, а просто, як ось каже наш Фірс, ви нездара”.

3. Лабораторна робота (з картками, за варіантами)

1) Завдання для 1-го варіанта

Герої “Вишневого саду”

Ім’я персонажа

Соціальний статус

Який час відображає (минуле, теперішнє, майбутнє)

Позитивна або негативна дійова особа

       

· Заповніть таблицю. Спробуйте об’єднати героїв у групи. Вкажіть назви груп або ознаки, за якими об’єднували.

2) Виступи учнів (вибірково)

3) Висновок учителя

— Тож, прослухавши декілька відповідей, ми можемо дійти висновку, що неможливо з абсолютною точністю поєднати героїв у певні групи, окрім, скажімо, часових. У системі образів комедії відсутній розподіл героїв на позитивних і негативних, головних і другорядних, увага автора зосереджена не на діях, а на настрої. Враження про героїв п’єси виникає на перетині різних точок зору, виражених у самохарактеристиках персонажів, а також у стильовій різноплановості їхньої мови, в оцінках героїв іншими дійовими особами, в авторських коментарях, що містяться в ремарках.

4) Завдання для 2-го варіанта

· Складіть та заповніть таблицю характеристиками дійових осіб п’єси через їхні портрети — “зовнішні” та “внутрішні” (психологічні) за зразком нижче.

Любов Андріївна Раневська

Зовнішнє

Внутрішнє

Безтурботна дворянка, яка старіє; витратила всі свої статки на коханця; не знає ціни грошам, живе одним днем

Нещасна жінка, яка втратила чоловіка, сина, батьківщину, маєток, не має змоги відсторонитися від минулого; віддано кохає свого обранця, незважаючи на те що він підло використовує її, та ін.

5) Перевірка виконаної роботи

6) Висновок учителя

— Ми бачимо, що кожен персонаж в п’єсі — індивідуальність. Він простий і складний в один і той самий час, він не заданий спочатку. У п’єсі Чехова практично всі дійові особи рівнозначні: ми не можемо сказати, хто важливіший для розуміння авторського задуму: Фірс або Гаєв, Шарлотта або Раневська, Єпіходов або Трофімов.

· Хто ж або що в такому випадку є центром чеховської п’єси?

(Учні пропонують варіанти.)

У драматургічних творах неодмінно має бути центр — подія або персонаж, навколо якого розвивається дія. У п’єсі А. П. Чехова центр у традиційному розумінні втрачено. На його місце поставлений безмовний вишневий сад.

Саме він стає центром комедії, її головним персонажем. У цьому образі сполучається конкретне і вічне — молодість, спогади, чистота, щастя. Це її найважливіший символ, крізь який мерехтять ліричні, трагічні, комічні, іронічні, поетичні смисли образу.

4. Розв'язання проблемного питання

(Учні відповідають, що основний конфлікт п’єси — продаж маєтку — людина у вирі часу, те, що робить із людиною час. І саме час не тільки створює сюжет твору, а й надає п’єсі глибинний філософський підтекст.)

5. “Асоціативний кущ”

· Які тепер асоціації породжує у вас назва твору “Вишневий сад”?

Борис Йохансон. Вишневий сад

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-есе за темою “Яка глобальна проблематика постає в п’єсі Чехова “Вишневий сад””.

______________­______________­________

1 Урок розрахований на дві години.